Sosna wejmutka (Wejmutka, Sosna amerykańska) Pinus strobus

Sosna wejmutka (Wejmutka, Sosna amerykańska) Pinus strobus

1 komentarzy

Rodzina sosnowate– Pinaceae
Gatunek- Pinus strobus
Rodzaj sosna – Pinus

Kilka uwag o rodzaju   
   

Pinus stanowi najliczniejszy rodzaj wśród roślin iglastych, skupiający ponad 100 gatunków, bardzo zróżnicowanych, występujących w formie majestatycznych drzew bądź niewielkich krzewów. Te zimozielone rośliny drzewiaste, w głównej mierze porastają obszary półkuli północnej. W mniejszym natężeniu występują także w cieplejszych rejonach, porastając tereny górzyste. Są wysoce światłolubne, bardzo tolerancyjne pod względem podłoża, dlatego tak dobrze radzące sobie zarówno na kwaśnym jak i zasadowym podłożu. Ze względu na głęboki, palowy system korzeniowy bez problemu znoszą bardziej suche warunki. Pod względem mrozoodporności, gatunkowo zróżnicowane. O ich dekoracyjności świadczy przede wszystkim ulistnienie w postaci igieł, zebranych najczęściej po 2, 3, 5 w jednym pęczku. Igły zróżnicowane są także pod względem długości. Mogą mieć od kilku, do nawet kilkudziesięciu centymetrów długości. Zróżnicowane także pod względem wyglądu i wielkości szyszek, które mogą osiągać nawet do ponad 20 cm długości. Sosny należą do roślin jednopiennych, a więc wytwarzają zarówno kwiaty męskie- w postaci tzw. kotek oraz żeńskie przybierające formę szyszek.
   

W Polsce naturalnie występujące gatunki tego rodzaju to:

•    Sosna pospolita (zwyczajna)- Pinus sylvestris
•    Sosna górska (kosodrzewina)- Pinus mugo
•    Sosna limba- Pinus cembra

 

Małe wymagania oraz wysoka wartość dekoracyjna tego rodzaju sprawia, że sosny są bardzo pożądane przy nasadzeniach krajobrazowych. Doskonałe do ogrodu, zwłaszcza, że poza gatunkami mamy do wyboru dziesiątki, bardzo dekoracyjnych odmian, wyhodowanych z myślą o takich miejscach.

Pokrój
   

Pinus strobus  przybiera formę bardzo wysokiego drzewa, osiągającego w naszym klimacie około 20- 30 m wysokości, a w ojczystych stronach nawet do 60 m Młode wejmutki charakteryzują się stożkowatą koroną, która wraz z upływem czasu staje się nieregularna, szersza, bardziej parasolowata.

 

Sosna wejmutka

 

 

Sosna wejmutka

 

Kora
   

U starszych okazów ciemnoszara i głęboko spękana.

Korzenie
   

System korzeniowy typu palowego o rozbudowanym systemie korzeni bocznych.

Pędy
   

Młode pędy cienkie, wiotkie oraz skąpo owłosione.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: malami57, Tytuł: proszę o pomoc - Pinus strobus \"Pendula\"

    W porze jesiennej z tej "płaczącej" sosny wejmutki żółkną i opadają igły. Powtarza się to już drugi rok. Proszę o pomoc :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: