Jodła pospolita ( jodła biała ) Abies alba

Jodła pospolita ( jodła biała ) Abies alba

1 komentarzy

Zastosowanie
   

Jodła pospolita pięknie prezentuje się w dużych parkach i na otwartych przestrzeniach, odległych od okręgów przemysłowych. Do ogrodu możemy wybrać karłowe odmiany Abies alba, z pewnością upiększą nasz osobisty skrawek zielonej oazy.
   

Te długowieczne drzewo, potrafiące przeżyć nawet kilkaset lat znalazło zastosowanie w przemyśle budowlanym, celulozowo- papierniczym oraz meblowym. Młode okazy wykorzystywane są także jako drzewko bożonarodzeniowe.
   

Abies alba ze względu na zawartość aktywnych substancji może być wykorzystywane jako roślina lecznicza. Jako surowiec zielarski stosuje się żywicę,  igły oraz gałązki. Dzięki destylacji uzyskuje się olejek, który znalazł zastosowanie m.in. przy łagodzeniu bólów reumatycznych.    


Odmiany

Z odmian Abies alba warto wymienić:

• ‘Pyramidalis’- odmiana dochodząca do około 10 m wysokości o stożkowym pokroju, charakteryzująca się dość powolnym wzrostem. Odmiana polecana do zacisznych ogrodów przydomowych, w których nie będzie narażona na wysuszające, mroźne wiatry oraz przymrozki, na które jest wrażliwa.

•  ‘Pendula’- odmiana polecana ze względu na swój charakterystyczny płaczący pokrój.

•  ‘Schwarzwald’ – odmiana karłowa, charakteryzująca się kulistym, ale spłaszczonym pokrojem.

•  ‘Mlada Boleslav" – należy do niewielkich odmian jodły pospolitej. Charakteryzuje się zwartą i płasko kulistą budową. Doskonale sprawdzi się na tarasie, balkonie oraz w niewielkich ogrodach.

Uwagi
   

Jedną z najbardziej poważnych chorób jodły jest rak jodły ( rdza jodły, zwana także czarcią miotłą). Choroba grzybowa atakuje rośliny w różnym wieku. Porażeniu ulegają gałęzie oraz pnie na których pojawiają się zgrubienia, które z czasem przybierają formę rakowych guzów. Z czasem na zainfekowanej roślinie pojawiają się krzaczaste gałązki, zwane czarcią miotłą. Mocno zainfekowane rośliny trzeba wyciąć i spalić, natomiast przy niewielkiej infekcji usuwamy uszkodzone części danej rośliny

Jodła pospolita to gatunek bardzo wrażliwy i czuły na zmiany w środowisku. Niekorzystne zmiany wpływają na obumieranie drzew, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony naturalnych obszarów występowania Abies alba.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Zibi, Tytuł: tragedia

    Czy ktoś piszący ten artykuł widział kiedyś jodłę - pierwsza foto - świerk kujący - piękny jest też widok świerków w górach również robiących za jodłę he, he

Dodaj swój komentarz

Zobacz także