Newsletter serwisuRozmnażanie storczyków

W uprawie roślin ozdobnych, jednym z najpiękniejszych momentów jest skuteczne wyhodowanie młodej sadzonki z rośliny matecznej. W przypadku storczyków, istnieje kilka sposobów rozmnażania, choć niektóre z nich są bardzo zawiłe, wymagają specjalistycznego sprzętu i tak naprawdę w warunkach domowych nie wszyscy podejmują się tego wyzwania.
   

Rozmnażanie poprzez nasiona, jest metodą, która wymaga odpowiednich warunków dla nasion. Należy zaznaczyć, że storczyki to rośliny szczególne- ich nasiona nie posiadają tkanki odżywczej, tak więc, aby wykiełkowały muszą być w symbiozie z odpowiednimi grzybami w innym przypadku należy zapewnić  im dostęp do specjalnej pożywki w sterylnych warunkach. Nasiona znajdują się w torebkach nasiennych, które dojrzewają wiele miesięcy. W każdej torebce znajduje się około milion nasion. Nim uzyska się sadzonkę, trzeba poświęcić masę czasu i wykonać wiele zabiegów związanych z przenoszeniem w nowe sterylne pożywki. Nim osiągną stadium w którym będą gotowe do posadzenia, minie co najmniej rok czasu. Kwitnienie osiągną zależnie od gatunku po kilku/kilkunastu latach a czasami nawet jeszcze więcej. Wciąż prowadzone są badania i doświadczenia z zakresu rozmnażania storczyków, po to by skrócić ten bardzo długi proces osiągania sadzonek. Jako, że rozmnażanie z nasion wymaga ogromnego nakładu pracy, jest kosztowne, stosuje się je do konkretnych storczyków. Zajmują się tym przede wszystkim laboratoria.
   

 

 

Kolejnym, także skomplikowanym sposobem rozmnażania storczyków jest rozmnażanie poprzez merystemy, a więc cześć pędu kwiatowego z tkanką twórczą, czy też wierzchołka korzenia, które umieszcza się w sterylnej pożywce na obracającym się urządzeniu. Stały ruch umożliwia dalszy wzrost protokormów (grup komórek miękiszowych), które można dzielić. Po zakończeniu rotacji, umieszczane są na stałej pożywce, gdzie tworzy się nowa roślina. Są to meryklony identyczne jak roślina mateczna.

Rozmnażanie storzyków   

 Rozmnażanie storczyków

 

Oba powyższe sposoby należą do skomplikowanych metod rozmnażania storczyków. Poza nimi możemy również skorzystać z rozmnażania wegetatywnego i właśnie ten sposób jest najczęstszą wykorzystywaną metodą. Bardzo łatwo dzieli się storczyki sympodialne, a więc takie, które wytwarzają pseudobulwy, rozrastające się poprzez kłącza. Jeżeli roślina nie będzie mieć miejsca na dalszy rozrost w przypadku zbyt małej doniczki, wówczas kolejne nowo powstające pędy zaczną marnieć i obumierać. Roślinę dzielimy w taki sposób, aby każda nowo uzyskana sadzonka miała co najmniej trzy- cztery bulwy, dzięki czemu szybciej nam zakwitnie. Możemy również oddzielać najstarsze pseudobulwy- u Calanthe wystarczy jedna a u innych, co najmniej trzy. Storczyki monopodialne, a więc takie u których występuje jedna nasada pędu.

Najbardziej znanym reprezentantem tej grupy jest Phalaenopsis. Ten rodzaj storczyków możemy rozmnażać poprzez pędy boczne, występujące zarówno na pseudobulwie, jak i kwiatostanie. Zdarza się, że określone gatunki Phalaenopsis włączając ich mieszańce wytwarzają na pędzie kwiatowym tzw. keiki, czyli młode rośliny, z których, z czasem powstanie sadzonka. Należy ją zostawić na około rok. Gdy korzenie osiągną około 5 cm, możemy je odłączyć od rośliny matecznej. Można również sztucznie wywołać powstanie odrostu stosując specjalną pastę zawierającą odpowiedni hormon. Należy nią kilkakrotnie posmarować śpiące pączki. Pasta nie daje gwarancji na uzyskanie odrostu. Storczyki monopodialne możemy rozmnażać również poprzez sadzonki. Wiosna to najlepszy czas na rozmnażanie poprzez podział. Związane jest to z początkiem wegetacji roślin, jak również dokonania zabiegu przy jednoczesnym przesadzeniu roślin. Należy bardzo uważać przy dzieleniu, gdyż storczyki to bardzo delikatne rośliny. Im większe uzyskamy sadzonki, tym lepiej się przyjmą.

 

Rozmnażanie storczyków - falenopsis

Rozmnażanie storczyków - falenopsis

Grzegorz


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.23 / 30 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Piękne storczyki

Te storczyki są naprawdę piękne: najbardziej podobają mi się białe storczyki:***

dodał: Zuzanna Wicher 2012-02-02 18:37:47

Tytuł: Różne kolory storczyków

Podobają mi się różne kolory storczyków są białe i kolorowe:***!

dodał: Zuzanna Wicher 2012-02-03 20:13:29

Tytuł: Kolory Storczyków:***!

Te storczyki są piękne.Bardzo mi się te storczyki podobają. Moja babcia ma kilka storczyków to nie długo nie będzie widać okna.:***!

dodał: Zuzanna Wicher:***! 2012-02-04 15:37:14

Tytuł: Keiki moja duma

No to nareszcie wiem co moj storczyk mi "zafundował"-keiki?! Teraz kwitnie- cudnie! Już nie mogę się doczekać wiosennego przesadzania:)

dodał: Alicja 2012-02-29 17:10:51

Tytuł: robienie odnóżek

proszę napiszcie najprościej,-jak zrobić następną sadzonkę.

dodał: elka 2012-03-04 06:35:43

Tytuł: sadzonki storczykow

przydalyby sie jakies zdjecia, latwiej byloby zastosowac sie do opisu zamieszczonego tu :)

dodał: minia 2012-03-06 09:54:34

Tytuł: moje sa super

mi storczyki rozmnarzaja sie same na jednej matczynej mam osiem nowych pedow ktore maja kozenie i czekam az urosna wieksze abym mogła je odciac i wsadzic do nowej doniczki

dodał: kamila 2012-04-04 17:27:30

Tytuł: prośba o wyjaśnienie

czy to znaczy, że jeśli na kwiatostanie dość wysoko wyrastają mi liście to czy będę mogła odciąć te łodygi, z których wyrastają i wsadzić do nowej doniczki ??

dodał: Justyna 2012-04-04 19:34:26

Tytuł: młode roślinki

ja odcięłam młode sadzonki kiedy korzenie miały około 2-3cm, rosną wolno, ale kwitły już dwa razy, kwiaty są coraz większe, naprawdę nie ma żadnego problemu

dodał: Karolina 2012-04-16 22:41:37

Tytuł: chwalipięty...

Czytam, czytam i stale to samo,chwalenie się jak to pięknie rosną. Ja też chcę, proszę o prosty sposób.Jak się opiekować tymi ślicznymi kwiatkami. Prosty sposób rozmnażania.

dodał: Tośka 2012-04-23 16:31:29

Tytuł: keiki nowe storczyki

Ja swojego usamodzielniłem 30 10 2011 i dziś pięknie mi kwitnie

dodał: Namor 2012-05-13 11:00:04

Tytuł: oddzielenie keiki

Ja już dwie keiki usamodzielniłam. Zawsze trzeba poczekać aż korzenie takiej nowej rośliny urosną na ok. 3 cm. Wtedy można ją oddzielić od rośliny macierzystej i przesadzić do nowej doniczki. Ja zawsze do takiego przesadzenia używam specjalnej ziemi do storczyków. Można też zostawić taką roślinę i będzie rosłą na tej macierzystej. Ja jednak jestem zwolenniczką przesadzania, bo dzięki temu możemy uzyskać kolejnego storczyka.

dodał: Laura 2012-06-28 10:15:54

Tytuł: a jaka ziemia

A jaką ziemię proponujecie, bo też mam zamiar przesadzić, a chcę kupić jakąś dobrą, żeby mi się przyjęły.

dodał: Krysia 2012-06-28 21:11:10

Tytuł: mlode storczyki

posadzilam dwa mode ktore wyrosly na lodydze do specjalnej ziemi dla storczykow i zobaczymy mam nadzieje ze sie przyjma!!!

dodał: Monika 2012-07-03 22:11:39

Tytuł: rozsada storczyka

Witam wszystkich, udało mi się rozsadzić storczyka którego sadzonka wyrosła na pędzie kwiatowym, czytałem o tym że trzeba odczekać aż na sadzące pojawią się korzenie. Odczekałem chyba 2 tyg. i odciąłem nową sadzonkę wraz z pędem kwiatowym który usechł ale sadzonka przyjęła się i rośnie już teraz mogę cieszyć oko kwiatami a minęło ok.2 m-cy. Pozdrawiam.

dodał: Piotr 2012-12-22 19:47:06

Tytuł: na koncu łodygo korzenie

Witam. Na koncowce lodygi i w srodku zamiast kwiatow wyrastaja liscie z takimi korzeniami jak w doniczce.Bialy korzen i 3 liscie zamiast kwiatow. Co mam z tym zrobic nikt nic nie wie dziwne zjawisko pozdrawiam

dodał: Jagoda 2013-02-26 10:26:34

Tytuł: keki u Jagody

to jest właśnie keki. Jak z nim postępować masz opisane powyżej:)

dodał: AAga 2013-05-12 16:34:30

Tytuł: rozsada storczyka

mój storczyk ma piękna odnóżke około 10cm.ale brak mi odwagi by go "ciachnąć", dzieki Piotrowi może sie odważe, na razie nie mam ziemi...dzieki za fajne komentarze !!!

dodał: jadwiga 2013-06-23 12:42:14

Tytuł: ucięte liście

Na czytałam się, o tych pięknych kwiatach, ale okazało się,że nie wszystko. Liście te na samym "czubku", obciełam w połowie nożyczkami! No właśnie, nie pomyślałam. Minęły dwa tygodnie, zaczęła orchidea wypuszczać chyba ze 4 liście i dwie piękne i grube łodygi na kwiaty. No i najdziwniejsze, że z łodygi, nie z pęda, wypuściła "gniazdko" z 3 listkami. Chyba nie wiem co robić. Pewnie najlepiej czekać.

dodał: Krystyna 2013-09-29 12:23:23

Tytuł: keiki przypadkowe

ja niechcący przy podlewaniu złamałem nowy, wyrastający pęd kwiatowy i okazało się że wyrosło keiki na tym złamanym "patyku". Może to jest sposób? Roślina przygotowuje się do wytworzenia kwiatów i nie może bo złamany pęd to te soki powodują wyrośniecie keiki.

dodał: Irek 2014-01-26 21:20:27

Tytuł: liście zamiast kwiatu

Tytuł: liście zamiast kwiatu po przekwitnięciu jednego storczyka przyzięłam, dwa pędzy tak jak doradzacie,postał kilkanascie tygodni i zaczął puszczac pączki, okazałosię, że to nie kwiaty tylko liście, na obydwu pędach, liście mają juz ok 5 cm ale korzeni nie widac co dalej z nim zrobić? drugi przycięty zakwitł pięknie ale na jednym pędzie, drugi usechł,

dodał: Grażyna 2014-03-11 13:41:51

Tytuł: liście zamiast kwiatu cd

przyczytajcie i doradźcie proszę, na obydwu pędach mam juz po 4 listki i to nowe puszczaja pędy do kwitnięcia ( tak mi sie zdaje,że to pęd kwiatowy) reasumując na storczyku który wyrasta z doniczki sa dwa pędy z nowymi rozetami liści i te liscie maja pędy do zakwitnięcia, co dalej ? rozsadzać, jak zrobić sadzonkę,-czy odciąc od pędu z jego częścią, doradźcie, storczyki mam od niedawna i nie mam doświadczenia, dzieki

dodał: Grażyna 2014-04-28 10:22:59

Tytuł: Jak rozsadzić?

Witam. Moje Storczyki wypuszczają nowe liście z podłoża,wygląda to tak jak by z ziemi wyrastała całkiem nowa roślina. Co mam zrobić???

dodał: Henryk 2014-06-24 11:17:16

Tytuł: Choroby storczkow

na moim storczyku pojawiają się brązowe ziarenka pod spodem liścia co to jest?

dodał: henryka 2014-10-12 18:40:39

Tytuł: rozmnazanie

mam starego storczyka (7 lat ) a 3 lata temu wypuscil mloda rosline na jednej z galazek kwiatowych nie wiem jak to mam przesadzic czy moze lepiej zostawic

dodał: katarzyna 2015-06-16 23:09:35

Tytuł: pielęgnacja

Ja mam storczyki od około 7 lat i muszę powiedzieć że to nie są wymagające rośliny.podlewam rozsądnie od góry nawożę paleczkami albo w płynie jak inne rosliny???? kwitną niemal cały rok.niektore maja około metra i znajomi myślą że są sztuczne???? życzę odwagi w eksperymentowaniu bo ja tak właśnie robie????

dodał: monika 2015-07-26 14:51:01


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]