Rozmnażanie storczyków

Rozmnażanie storczyków

26 komentarzy

Roślinę dzielimy w taki sposób, aby każda nowo uzyskana sadzonka miała co najmniej trzy- cztery bulwy, dzięki czemu szybciej nam zakwitnie. Możemy również oddzielać najstarsze pseudobulwy- u Calanthe wystarczy jedna a u innych, co najmniej trzy. Storczyki monopodialne, a więc takie u których występuje jedna nasada pędu.

Najbardziej znanym reprezentantem tej grupy jest Phalaenopsis. Ten rodzaj storczyków możemy rozmnażać poprzez pędy boczne, występujące zarówno na pseudobulwie, jak i kwiatostanie. Zdarza się, że określone gatunki Phalaenopsis włączając ich mieszańce wytwarzają na pędzie kwiatowym tzw. keiki, czyli młode rośliny, z których, z czasem powstanie sadzonka. Należy ją zostawić na około rok. Gdy korzenie osiągną około 5 cm, możemy je odłączyć od rośliny matecznej. Można również sztucznie wywołać powstanie odrostu stosując specjalną pastę zawierającą odpowiedni hormon. Należy nią kilkakrotnie posmarować śpiące pączki. Pasta nie daje gwarancji na uzyskanie odrostu. Storczyki monopodialne możemy rozmnażać również poprzez sadzonki. Wiosna to najlepszy czas na rozmnażanie poprzez podział. Związane jest to z początkiem wegetacji roślin, jak również dokonania zabiegu przy jednoczesnym przesadzeniu roślin. Należy bardzo uważać przy dzieleniu, gdyż storczyki to bardzo delikatne rośliny. Im większe uzyskamy sadzonki, tym lepiej się przyjmą.

 

Rozmnażanie storczyków - falenopsis

Rozmnażanie storczyków - falenopsis

Grzegorz

czytaj dalej...

26 komentarzy

 1. Dodał: Edyta, Tytuł: Storczyki

  Witam także pokochałam te kwiaty. Zachwyciły mnie nasiona kwiatów cymbidium. Mam pytanie czy ktoś wie jak zasiać te nasiona ? Była bym wdzięczna za każdą podpowiedz.

 2. Dodał: katarzyna, Tytuł: rozmnazanie

  mam starego storczyka (7 lat ) a 3 lata temu wypuscil mloda rosline na jednej z galazek kwiatowych nie wiem jak to mam przesadzic czy moze lepiej zostawic

 3. Dodał: henryka, Tytuł: Choroby storczkow

  na moim storczyku pojawiają się brązowe ziarenka pod spodem liścia co to jest?

 4. Dodał: Henryk, Tytuł: Jak rozsadzić?

  Witam. Moje Storczyki wypuszczają nowe liście z podłoża,wygląda to tak jak by z ziemi wyrastała całkiem nowa roślina. Co mam zrobić???

 5. Dodał: Grażyna, Tytuł: liście zamiast kwiatu cd

  przyczytajcie i doradźcie proszę, na obydwu pędach mam juz po 4 listki i to nowe puszczaja pędy do kwitnięcia ( tak mi sie zdaje,że to pęd kwiatowy) reasumując na storczyku który wyrasta z doniczki sa dwa pędy z nowymi rozetami liści i te liscie maja pędy do zakwitnięcia, co dalej ? rozsadzać, jak zrobić sadzonkę,-czy odciąc od pędu z jego częścią, doradźcie, storczyki mam od niedawna i nie mam doświadczenia, dzieki

 6. Dodał: Grażyna, Tytuł: liście zamiast kwiatu

  Tytuł: liście zamiast kwiatu po przekwitnięciu jednego storczyka przyzięłam, dwa pędzy tak jak doradzacie,postał kilkanascie tygodni i zaczął puszczac pączki, okazałosię, że to nie kwiaty tylko liście, na obydwu pędach, liście mają juz ok 5 cm ale korzeni nie widac co dalej z nim zrobić? drugi przycięty zakwitł pięknie ale na jednym pędzie, drugi usechł,

 7. Dodał: Irek, Tytuł: keiki przypadkowe

  ja niechcący przy podlewaniu złamałem nowy, wyrastający pęd kwiatowy i okazało się że wyrosło keiki na tym złamanym "patyku". Może to jest sposób? Roślina przygotowuje się do wytworzenia kwiatów i nie może bo złamany pęd to te soki powodują wyrośniecie keiki.

 8. Dodał: Krystyna, Tytuł: ucięte liście

  Na czytałam się, o tych pięknych kwiatach, ale okazało się,że nie wszystko. Liście te na samym "czubku", obciełam w połowie nożyczkami! No właśnie, nie pomyślałam. Minęły dwa tygodnie, zaczęła orchidea wypuszczać chyba ze 4 liście i dwie piękne i grube łodygi na kwiaty. No i najdziwniejsze, że z łodygi, nie z pęda, wypuściła "gniazdko" z 3 listkami. Chyba nie wiem co robić. Pewnie najlepiej czekać.

 9. Dodał: jadwiga, Tytuł: rozsada storczyka

  mój storczyk ma piękna odnóżke około 10cm.ale brak mi odwagi by go "ciachnąć", dzieki Piotrowi może sie odważe, na razie nie mam ziemi...dzieki za fajne komentarze !!!

 10. Dodał: AAga, Tytuł: keki u Jagody

  to jest właśnie keki. Jak z nim postępować masz opisane powyżej:)

 11. Dodał: Jagoda, Tytuł: na koncu łodygo korzenie

  Witam. Na koncowce lodygi i w srodku zamiast kwiatow wyrastaja liscie z takimi korzeniami jak w doniczce.Bialy korzen i 3 liscie zamiast kwiatow. Co mam z tym zrobic nikt nic nie wie dziwne zjawisko pozdrawiam

 12. Dodał: Piotr, Tytuł: rozsada storczyka

  Witam wszystkich, udało mi się rozsadzić storczyka którego sadzonka wyrosła na pędzie kwiatowym, czytałem o tym że trzeba odczekać aż na sadzące pojawią się korzenie. Odczekałem chyba 2 tyg. i odciąłem nową sadzonkę wraz z pędem kwiatowym który usechł ale sadzonka przyjęła się i rośnie już teraz mogę cieszyć oko kwiatami a minęło ok.2 m-cy. Pozdrawiam.

 13. Dodał: Monika, Tytuł: mlode storczyki

  posadzilam dwa mode ktore wyrosly na lodydze do specjalnej ziemi dla storczykow i zobaczymy mam nadzieje ze sie przyjma!!!

 14. Dodał: Krysia, Tytuł: a jaka ziemia

  A jaką ziemię proponujecie, bo też mam zamiar przesadzić, a chcę kupić jakąś dobrą, żeby mi się przyjęły.

 15. Dodał: Laura, Tytuł: oddzielenie keiki

  Ja już dwie keiki usamodzielniłam. Zawsze trzeba poczekać aż korzenie takiej nowej rośliny urosną na ok. 3 cm. Wtedy można ją oddzielić od rośliny macierzystej i przesadzić do nowej doniczki. Ja zawsze do takiego przesadzenia używam specjalnej ziemi do storczyków. Można też zostawić taką roślinę i będzie rosłą na tej macierzystej. Ja jednak jestem zwolenniczką przesadzania, bo dzięki temu możemy uzyskać kolejnego storczyka.

 16. Dodał: Namor, Tytuł: keiki nowe storczyki

  Ja swojego usamodzielniłem 30 10 2011 i dziś pięknie mi kwitnie

 17. Dodał: Tośka, Tytuł: chwalipięty...

  Czytam, czytam i stale to samo,chwalenie się jak to pięknie rosną. Ja też chcę, proszę o prosty sposób.Jak się opiekować tymi ślicznymi kwiatkami. Prosty sposób rozmnażania.

 18. Dodał: Karolina, Tytuł: młode roślinki

  ja odcięłam młode sadzonki kiedy korzenie miały około 2-3cm, rosną wolno, ale kwitły już dwa razy, kwiaty są coraz większe, naprawdę nie ma żadnego problemu

 19. Dodał: Justyna, Tytuł: prośba o wyjaśnienie

  czy to znaczy, że jeśli na kwiatostanie dość wysoko wyrastają mi liście to czy będę mogła odciąć te łodygi, z których wyrastają i wsadzić do nowej doniczki ??

 20. Dodał: kamila, Tytuł: moje sa super

  mi storczyki rozmnarzaja sie same na jednej matczynej mam osiem nowych pedow ktore maja kozenie i czekam az urosna wieksze abym mogła je odciac i wsadzic do nowej doniczki

 21. Dodał: minia, Tytuł: sadzonki storczykow

  przydalyby sie jakies zdjecia, latwiej byloby zastosowac sie do opisu zamieszczonego tu :)

 22. Dodał: elka, Tytuł: robienie odnóżek

  proszę napiszcie najprościej,-jak zrobić następną sadzonkę.

 23. Dodał: Alicja, Tytuł: Keiki moja duma

  No to nareszcie wiem co moj storczyk mi "zafundował"-keiki?! Teraz kwitnie- cudnie! Już nie mogę się doczekać wiosennego przesadzania:)

 24. Dodał: Zuzanna Wicher:***!, Tytuł: Kolory Storczyków:***!

  Te storczyki są piękne.Bardzo mi się te storczyki podobają. Moja babcia ma kilka storczyków to nie długo nie będzie widać okna.:***!

 25. Dodał: Zuzanna Wicher, Tytuł: Różne kolory storczyków

  Podobają mi się różne kolory storczyków są białe i kolorowe:***!

 26. Dodał: Zuzanna Wicher, Tytuł: Piękne storczyki

  Te storczyki są naprawdę piękne: najbardziej podobają mi się białe storczyki:***

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Storczyki

Koniecznie zobacz: