Krzewy ozdobne przegląd gatunków

Krzewy ozdobne przegląd gatunków

Skomentuj artykuł

Krzewy to bardzo istotna grupa roślin ozdobnych, obfitująca w zmienne formy, dzięki którym ogród zyskuje ciekawą strukturę. Należy pamiętać, że zarówno wyższe krzewy, jak i drzewa są nieodłącznym elementem ogrodu, stanowią swego rodzaju ramę, w której mogą królować pozostałe, mniejsze rośliny ozdobne, np. byliny.

Dobór krzewów ozdobnych do ogrodu – czym się kierować?

Prawidłowa aranżacja ogrodu wymaga wcześniejszego zastanowienia się nad tym, czego oczekujemy. Inspiracji najlepiej szukać w otaczających nas ogrodach, czasopismach ogrodniczych, książkach, serwisach branżowych itp. Pomyślmy, w jakiej stylistyce czujemy się najlepiej. Po zaplanowaniu ogrodu i wykonaniu prac ziemnych przychodzi czas na sadzenie roślin. Aby kompozycje roślinne były spójne, należy zapoznać się z ofertą krzewów, poznać gatunki, odmiany oraz wymagania, konkretnych roślin. Poznanie biologii roślin pozwala na trafniejszy dobór i uzyskanie lepszych efektów.

Wybrane kryteria doboru krzewów ozdobnych

Stanowisko – kluczowe kryterium, od którego zależy sukces w uprawie poszczególnych roślin ozdobnych. Należy pamiętać, że każda roślina preferuje konkretny typ środowiska. Niektóre rośliny lubią stanowiska słoneczne, podłoże piaszczyste i przepuszczalne, inne zaś będą wymagać stanowiska półcienistego oraz próchniczego podłoża. Usytuowanie ogrodu na otwartej przestrzeni jest zazwyczaj mało korzystne dla wielu krzewów ozdobnych, ponieważ większość oryginalnych roślin preferuje zaciszne oraz cieplejsze wystawy. Ważną kwestią jest także podłoże, które poza zmienną strukturą może charakteryzować się zróżnicowaną zasobnością w składniki odżywcze, ilością próchnicy oraz odczynem pH. Część roślin wymaga kwaśnego podłoża (np. różaneczniki i azalie), inne przeciwnie, wolą podłoże zasadowe, choć większość doskonale sobie radzi na podłożu o odczynie obojętnym.

Pamiętajmy, że najprościej jest dobrać rośliny charakteryzujące się wymaganiami zbliżonymi do tych, jakie panują w ogrodzie. Można też dostosować ogród do potrzeb konkretnego gatunku, np. cieniować roślinę, wymienić podłoże itp.

Kolejne kryteria, które powinno się uwzględnić przy wyborze krzewu, to m.in. siła wzrostu, a więc rozmiary, które osiągnie dany krzew w fazie swojej dojrzałości, oraz czas, jaki upłynie, zanim to nastąpi. Przy aranżowaniu ogrodu należy myśleć perspektywicznie!

Dekoracyjność krzewów powinna być spójna ze stylistyką ogrodu i stanowić nierozerwalną całość. Warto zadbać o to, aby w ogrodzie nie brakowało różnorodnych krzewów charakterystycznych dla każdej pory roku, a także tych, które możemy podziwiać przez cały rok. Atrakcyjność danego krzewu może zależeć od pędów, liści, kwiatów, a także owoców, a całościowo od pokroju, barwy oraz struktury.

Krzewy ozdobne dekoracyjne wiosną

Wiosna to nie tylko rośliny cebulowe, byliny, drzewa, to także pięknie kwitnące krzewy, dzięki którym jeszcze intensywniej można się cieszyć z wiosennego przebudzenia.
W poniższej tabeli przedstawiam wybrane krzewy kwitnące wiosną. Wiele z nich to powszechny o tej porze roku widok.

Nazwa krzewu
Uwagi

Osiąga do ok. 2 m wysokości. W kwietniu i maju zachwyca obfitym kwitnieniem. Kwiaty różowe, przypominające miniaturowe różyczki. Krzew pięknie prezentuje się w formie piennej.

Niewielki krzew o właściwościach trujących. Osiąga do około metra wysokości. Kwitnie od marca do kwietnia, ale już w lutym mogą pojawić się różowe kwiaty.

Liczne gatunki, które wiosną obsypane są białymi kwiatami. Krzewy bardzo popularne w ogrodach. Do najpopularniejszych gatunków rodzaju należą tawuła wczesna oraz tawuła szara.

Porzeczka krwista

Krzew ozdobny, który w kwietniu i maju obsypany jest różowoczerwonymi kwiatami, zebranymi w zwisające grona. Wart polecenia, zwłaszcza odmiana King Edward VII.

Późną wiosną kwitną kaliny. Na uwagę zasługuje m.in. kalina koralowa Roseum o kulistych, białych kwiatach. Osiąga do kilku metrów wysokości, a podczas kwitnienia wygląda niezwykle atrakcyjnie.

Jeden z najpiękniej kwitnących wiosennych krzewów. Uwagę zwracają zwłaszcza te o intensywnie czerwonych kwiatach.

Zimozielone krzewy, niezwykle zróżnicowane, wymagające kwaśnego podłoża. Jedne z najchętniej kupowanych krzewów ozdobnych.

Wyróżniamy azalie wielkokwiatowe o sezonowym ulistnieniu i azalie japońskie o zimozielonych liściach. Jednych i drugich nie powinno zabraknąć w ogrodzie, ponieważ ich kwitnienie to piękno, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Krzewiaste magnolie zachwycają dużymi i bardzo dekoracyjnymi kwiatami. To jedne z najpiękniejszych krzewów, które mogą zagościć w ogrodzie. Do najładniejszych można zaliczyć odmianę Nigra bądź też Susan, choć to tylko przykłady, a oferta tych roślin jest niezwykle bogata.

Jeden z najbardziej popularnych krzewów ozdobnych wiosny. Jej popularność wynika z niewielkich wymagań, a także obfitego kwitnienia. Kwiaty w barwie złocistożółtej ukazują się na przełomie marca i kwietnia.

Pozostałe krzewy warte uwagi to m.in.: jaśminowiec, lilaki, bez czarny Eva oraz kolkwicja chińska.

Krzewy ozdobne dekoracyjne latem

W okresie letnim nie brakuje kwitnących krzewów, a do najpiękniejszych zaliczymy zróżnicowane róże (m.in. wielkokwiatowe, wielokwiatowe, miniaturowe, pnące, okrywowe, angielskie, dzikie, parkowe), których kwiaty ukazują się już w czerwcu. Róże można uprawiać także na balkonie i tarasie. W tym wyjątkowym i barwnym okresie nie może zabraknąć kwitnących hortensji, m.in. hortensji drzewkowatej, ogrodowej, bukietowej. Wszystkie charakteryzują się dużymi kwiatami o różnych barwach: od białej, przez różową i czerwoną, po niebieską. Posiadając te trzy podstawowe gatunki hortensji, zapewnimy sobie barwne akcenty od czerwca do września.

Na przełomie wiosny i lata, ciekawym akcentem w ogrodzie są barwne krzewuszki. Występują one w licznych odmianach, różniących się barwą kwiatów, liści, a także rozmiarami.

Krzewy lata to także pięciorniki krzewiaste. Nie należą do wymagających i osiągają do około metra wysokości – zazwyczaj są niższe. Barwa kwiatów: biała – Abbotswood, różowawa – Pink Queen, czerwona – Marrob, najczęściej żółta – Sommerflor. Pięciorniki charakteryzują się ładnym pokrojem i obfitym kwitnieniem (czerwiec – październik). Sprawdzą się na rabatach, w kompozycjach z krzewów, a także jako niewielki żywopłot.

Pęcherznica kalinolistna zachwyca przede wszystkim ciekawą barwą liści, np. odmiana Diabolo charakteryzuje się purpurowym listowiem, które doskonale prezentuje się z krzewami o żółtawych liściach, np. z Darts Gold. Pęcherznica wymaga sporo miejsca, ponieważ osiąga wysokość do ok. 2 m. Nie należy do krzewów wymagających.

Purpurowym akcentem ogrodu będzie także perukowiec podolski Royal Purple. Piękny krzew, oryginalny zwłaszcza w okresie kwitnienia, kiedy na wierzchołkach pędów pojawią się luźne, dekoracyjne wiechy kwiatów, przypominających perukę.

Dekoracyjne z liści są także berberysy, np. berberys Thunberga w odmianie m.in. Aurea (złociste liście), Coronita (oryginalna odmiana o liściach czerwono purpurowych z żółtym obrzeżem), Maria (złociste liście), Atropurpurea (czerwonopurpurowe liście).

Ładnym wybarwieniem liści zachwycają zróżnicowane odmiany derenia. Do najpiękniejszych zaliczymy: Gouchaultii – odmianę derenia białego charakteryzującą się zielonymi liśćmi z żółtym szerokim obrzeżem; Elegantissima – liście zielone z kremowobiałym, nieregularnym obrzeżem, a rozwijające się, lekko różowawe; Aurea o złocistych liściach.

W letnim ogrodzie nie może zabraknąć także budlei Davida. Ten mało wymagający krzew, osiągający zazwyczaj do 3 m wysokości, zachwyca obfitym i barwnym kwitnieniem. Oryginalne kwiaty ukazują się od lipca i zebrane są w wydłużone kwiatostany, które mogą osiągać do 30–40 cm długości. Barwa kwiatów zmienna, zależnie od odmiany Cardinal (czerwone), Black Knight (ciemny fiolet), Pink Delight (kwiaty różowawe), Empire Blue (kwiaty fioletowe), White Profusion (kwiaty białe). Najpiękniej prezentuje się jako soliter, na tle trawnika. Wymaga sporo przestrzeni.

Późnym latem kwitnienie rozpoczyna ketmia syryjska, a więc krzew, którego największą dekoracją są barwne, pięciopłatkowe kwiaty. Ponieważ hibiskusy mogą przemarzać, koniecznie należy je sadzić na stanowiskach słonecznych, zacisznych i ciepłych. Zależnie od odmiany kwiaty mogą być różowawe, fioletowawe, białe, a nawet niebieskie, jak u odmiany Oiseau Bleu.

Gatunek/odmiana
Nazwa łacińska
Dekoracyjność
Kwitnienie
Spiraea japonica
Jasnoróżowe kwiaty i ładny pokrój
Czerwiec – lipiec (sierpień)
Deutzia scabra
Kwiaty
Czerwiec – lipiec
Rosa
Kwiaty
Od czerwca do późnej jesieni, zależnie od gatunku i odmiany
Potentilla fruticosa
Kwiaty i pokrój
Czerwiec – październik
Physocarpus opulifolius
Barwne liście
Maj – czerwiec (lipiec)
Cotinus coggygria
Liście i kwiaty
Maj – czerwiec
Hydrangea macrophylla
Kwiaty
Czerwiec – lipiec
Hydrangea arborescens
Kwiaty
Lipiec – wrzesień
Hydrangea paniculata
Kwiaty
Sierpień – wrzesień
Weigela florida
Kwiaty, liście
Maj – czerwiec (powtarza kwitnienie)
Buddleia davidii
Kwiaty
Lipiec – wrzesień
Ligustrum ovalifolium Aureum
Dekoracyjne liście
Czerwiec
Hibiscus syriacus
Kwiaty
Koniec lata i jesień

Krzewy ozdobne dekoracyjne jesienią

W okresie jesiennym królują przede wszystkim krzewy o sezonowym ulistnieniu. Kwitnie wtedy niewiele krzewów, rekompensatą za taki stan rzeczy mogą być jednak barwne owoce charakterystyczne dla wielu roślin. Z krzewów o dekoracyjnych owocach zachwycają m.in. trzmielina europejska, ognik, rokitnik, dzikie róże, irga, pięknotka, głóg, berberys, śnieguliczka.
Z krzewów, o których dekoracyjności decydują kwiaty, tak jak latem zachwycają róże, budleja Davida, hortensje.

Krzewy, które ładnie przebarwiają się w okresie jesiennym, to m.in. aronie, berberysy, kaliny (np. koralowa, hordowina, japońska), derenie, róża pomarszczona, porzeczka alpejska, trzmieliny (warto polecić trzmielinę oskrzydloną), fotergilla większa, pęcherznice, irgi, tawuły (np. van Houtte’a), kolkwicja chińska, perukowiec.

Krzewy ozdobne dekoracyjne zimą

Zima w ogrodzie nie musi się kojarzyć z martwym okresem, pustkami na rabatach, brakiem barw i różnorodności. Obecnie oferta roślin ozdobnych jest na tyle bogata i zróżnicowana, że ogrody mogą zachwycać także w okresie zimowym.

Również zimą zróżnicowane krzewy strzegą prywatności oraz pozwalają stworzyć wyjątkowy klimat w ogrodzie, z wieloma ciekawymi, zaskakującymi i barwnymi akcentami.

Aranżując ogród, należy pamiętać o krzewach zimozielonych (krzewy iglaste i wybrane krzewy liściaste), gdyż to właśnie one będą stanowić elementy przełamujące monotonię w zimowym ogrodzie.

Z pewnością w ogrodzie nie powinno zabraknąć krzewów iglastych, charakteryzujących się zmienną barwą zieleni w odcieniach barwy niebieskiej bądź żółtej. To sprawdzone akcenty zimowego ogrodu, ale korzystajmy z nich z umiarem.

Poza roślinami iglastymi warto skupić się na krzewach o dekoracyjnym, zimozielonym ulistnieniu, a także tych o dekoracyjnych pędach.

Z krzewów o zimozielonym ulistnieniu, a więc takim, które cieszy oczy przez cały rok, należy wymienić różaneczniki. Mimo że najpiękniej prezentują się w okresie wiosennym (podczas kwitnienia), także zimą urozmaicają nasadzenia, wypełniając pustkę na rabatach.

Poza różanecznikami zwróćmy uwagę na mahonię pospolitą, która w okresie wiosennym zachwyca ładnymi, cytrynowymi kwiatami, a cały rok dekoracyjnym ulistnieniem. Jesienią i zimą liście są przebarwione na czerwonobrunatny kolor, co także ociepla, a z pewnością urozmaica nasadzenia, zwłaszcza jeśli śnieg nie dopisuje.

Kolejnym zimozielonym krzewem wartym uwagi są trzmieliny, zwłaszcza odmiany Euonymus fortunei, np. Sunspot czy też Emerald Gaiety.

Skimia japońska doskonale zaprezentuje się na kwaśnej rabacie, w towarzystwie różaneczników i azali japońskich. Wzbogaci ją ciekawym, groniastym kwiatostanem.

Nie zapominajmy także o zimozielonych pierisach, ostrokrzewach, ogniku szkarłatnym, laurowiśni wschodniej, bukszpanie, zimozielonych berberysach, a także ciekawej kalinie sztywnolistnej.

W okresie zimowym ciekawym akcentem w ogrodzie będą także krzewy o dekoracyjnych pędach. Dekoracyjność może wynikać z barwy bądź z kształtu.

Z pewnością do najbardziej cenionych krzewów w okresie zimowym, skupiających uwagę wybarwionymi pędami, należą derenie. Wiele z nich zachwyca czerwoną barwą w czasie spoczynku, a więc dereń biały Aurea, Elegantissima, Gouchaultii, Sibirica. Jasnozieloną barwą pędów charakteryzuje się dereń rozłogowy Flaviramea.

Zielonymi pędami kusi złotlin japoński, który należy do najłatwiejszych w uprawie, a jego dekoracyjność trwa cały rok.

Barwne owoce zimą zapewnią nam m.in. ogniki, irga, dzikie róże czy też rokitnik. Nie zapominajmy o nich, ponieważ stanowią one źródło pożywienia dla ptactwa.

Późną zimą zaczynają kwitnąć oczary, leszczyna pospolita, a hortensja ogrodowa przez całą zimę urozmaica rabaty suchymi kwiatostanami.

Wracając jeszcze do leszczyny pospolitej, to jej odmiana Contorta zachwyca ciekawie poskręcanymi pędami.

Uwagi końcowe

Krzewy ozdobne to bardzo liczna grupa roślin, bez których ciężko wyobrazić sobie ogrody. Korzystajmy z tego bogactwa. Niezależnie od położenia ogrodu, warunków, zawsze znajdą się gatunki, odmiany, które sprawdzą się w nawet w mało przychylnych warunkach. Część krzewów można z powodzeniem uprawiać na balkonie, jeżeli tylko będziemy w stanie odpowiednio je zabezpieczyć na okres zimy. Krzewy to uniwersalne piękno, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Autor: Grzegorz Bogucki

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie