Ostrokrzew kolczasty uprawa, choroby, rozmnażanie

Ostrokrzew kolczasty uprawa, choroby, rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) jest stożkowatym krzewem lub małym drzewem z szeroko jajowatą koroną, osiągającym wysokość 3-8 m. Posiada charakterystyczne, wiecznie zielone liście, które często służą jako dekoracja. Są one ciemnozielone, skórzaste, błyszczące, o brzegu falistym, kolczasto ząbkowanym. Znane są również liczne odmiany pstre, o kremowo, złociście lub srebrzyście obrzeżonych albo plamistych liściach. Jest to krzew rozdzielnopłciowy, którego niepozorne białe kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych egzemplarzach.

Kwitnienie przypada na maj i czerwiec, a po tym okresie na roślinach żeńskich pojawiają się przeważnie czerwone, ale także żółte i czarne, błyszczące owoce typu pestkowiec, które utrzymują się na pędach aż do wczesnej zimy.

Odmiany ostrokrzewu

W centrach ogrodniczych i szkółkach można znaleźć kilka odmian ostrokrzewu kolczastego. Jedną z nich jest J.C. van Tol, uważana za jedną z bardziej odpornych na mróz. Liście tego krzewu są oliwkowozielone, a owoce barwy pomarańczowoczerwonej. Jest to odmiana samopłodna, obficie owocująca. Odmiany "Aurea Marginata" i "Argentea Marginata" charakteryzują się natomiast liśćmi z żółtym i kremowobiałym obrzeżeniem. Są one również dość odporne na przemarzanie. Kolejna odmiana – Myrtifolia" wyróżnia się natomiast drobniejszymi liśćmi, wolniejszym wzrostem i  bardziej krępą sylwetką.


Rozmnażanie

Krzew ten można rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki półzdrewniałe z piętką lub przez odkłady. Sadzonki z piętką pobieramy późnym latem lub wczesną jesienią. Z rośliny matecznej odcinamy fragmenty długości 15 – 20 cm i usuwamy 2-4 dolne liście. Ukorzeniamy je w doniczkach wypełnionych mieszanką torfu i piasku w równych proporcjach. Przyjmują się po 40-80 dniach. Odkłady natomiast wykonujemy jesienią poprzez przygięcie bocznych pędów do podłoża i przysypanie ziemią. Ukorzenianie trwa 2 lata. Odmiany pstrolistne, szczególnie płaczące rozmnażamy najczęściej poprzez szczepienie.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: