Kalina koralowa

Kalina koralowa

Skomentuj artykuł

Kalina jest powszechnie znana jako bohater piosenek ludowych, w których uchodzi za symbol młodości i niewinności. Ta metaforyka jest związana z wyglądem kaliny, która jest okazałym krzewem o delikatnych, białych kwiatostanach. Roślina porasta rejony całej Polski (oprócz Tatr) i może osiągnąć wysokość nawet do 4 m. Ze względu na duże rozmiary krzewu, kalina nadaje się do dużych ogrodów -  sadzona pojedynczo albo jako element kompozycji wiejskich. Kalinę można również spotkać w parkach, przy oczkach wodnych oraz w podmiejskich ogrodach. Uwagę przyciągają kwiaty skupione w baldachogrona o średnicy ok 10 cm. Niektóre odmiany wydają małe, kuliste, jaskrawoczerwone, trujące owoce. Liście kaliny są dość duże, zielone i w czasie zimy przebarwiają się na intensywny czerwony kolor.

Stanowisko i gleba

Kalina koralowa nie jest krzewem bardzo trudnym w uprawie, chociaż często jest atakowana przez szkodniki. Możemy jednak zmniejszyć zagrożenie ich potencjalnego ataku, jeżeli wybierzemy odpowiednie stanowisko. Kalina powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym, chociaż w drugim przypadku będzie słabiej kwitnąć. Kalina może rosnąć na obszarach miejskich i mroźnych terenach Polski, ponieważ bardzo dobrze znosi niskie temperatury i zanieczyszczone powietrze. Jeżeli chodzi o podłoże, kalina wyrośnie nawet na słabej glebie, chociaż zdecydowanie lepsze są gleby żyzne, przepuszczalne i wilgotne. Pamiętajmy, że im lepsza gleba tym mniejsze ryzyko ataków przez insekty.



Rozmnażanie

Dekoracyjne odmiany kaliny rozmnaża się z sadzonek zielnych albo przez odkłady i szczepienie. Formę typową można także rozmnażać z nasion lub wegetatywnie. Kalina kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Kalina koralowa

Kalina koralowa

Kalina koralowa

Kalina koralowa

Pielęgnacja

Kalina ma nieregularną koronę i nie powinno się jej sztucznie modelować. Częste cięcie krzewu mogłoby uszkodzić strukturę rośliny, dlatego należy pozbywać się tylko martwych albo połamanych pędów. Co 5 lat, w lipcu lub sierpniu można wykonywać tzw. cięcie odmładzające. Należy wtedy przyciąć wszystkie pędy na wysokość 30 cm nad ziemią. Jeżeli chodzi o pielęgnację gleby można stosować co 2 lata kompost. Jest to konieczne tylko, jeżeli kalina rośne na słabych i dość jałowych glebach. Dobrze zasobna gleba wzmocni roślinę, dzięki czemu będzie ona bardziej odporna na różne choroby. Kalina koralowa ze względu na cienkie liście jest bardzo podatna na ataki szkodników, dlatego krzew należy często obserwować i reagować na insekty środkami owadobójczymi. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest również podlewanie kaliny. Kalinę powinno się nawadniać obficie, ale nie często, tak aby woda docierała do dolnych korzeni rośliny. Jeżeli będziemy podlewać kalinę codziennie i po trochu, krzew nigdy nie będzie dobrze nawodniony.

Kalina koralowa

Kalina koralowa

Kalina koralowa

Kalina koralowa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: