Pigwowiec - okazały, japoński i pośredni

Pigwowiec - okazały, japoński i pośredni

Skomentuj artykuł

Pigwowce to bardzo popularne, pięknie kwitnące krzewy ogrodowe. Nazwa rodzajowa Chaenomeles pochodzi od greckich słów chainein – rozłupać i melon – jabłko, odnosi się ona do owoców pigwowca, które niegdyś błędnie opisano jako pękające na 5 części. Pigwowce (Chaenomeles) pochodzą z Azji. Początkowo były zaliczane do rodzaju Cydonia (pigwa) i do dziś bardzo często bywają mylone z tymi roślinami, przez niektórych są nazywane pigwami japońskimi. Są jednak znacznie mniejsze od pigw, mają kwiaty w różnych kolorach i znacznie mniejsze kuliste (a nie gruszkowate) owoce.

Wygląd

Wszystkie pigwowce to niewysokie krzewy posiadające mniej lub bardziej cierniste pędy i ciemnozielone, eliptyczne liście (nie przebarwiają się na jesieni). Od kwietnia do końca maja na bezlistnych jeszcze pędach pojawiają się setki małych pięciopłatkowych kwiatów (bardzo podobnych do kwiatów jabłoni). Pięknie wyglądają nawet gdy pąki zaczynają dopiero pękać, a gdy w pełni się otworzą kwiaty mają ogniste kolory w różnych odcieniach czerwieni (różowe, karminowe, koralowe), rzadziej są pomarańczowe lub żółte, rzadko białe. Pojawiają się na dwuletnich lub starszych pędach.

Pigwowce tworzą bardzo twarde, małe, kuliste owoce o zielonożółtej skórce (czasem z lekkim rumieńcem) przypominające swoim wyglądem małe jabłuszka (4-8 cm średnicy).

W Polsce rzadko kiedy w pełni dojrzewają w związku z czym w smaku są bardzo kwaśne i nie nadają się do jedzenia na surowo. Są za to doskonałym surowcem do przyrządzania aromatycznych i kwaskowych nalewek lub konfitur. Z uwagi na kwaskowaty smak i dużą zawartość witaminy C dodawane są często do herbaty zamiast cytryny. Owoce pigwowca zbiera się dość późno bo z końcem jesieni, nawet po pierwszych przymrozkach nie tracą swojego smaku.Znane są trzy gatunki i wszystkie z powodzeniem mogą  uprawiane w Polsce. Są do siebie podobne, różnią się przede wszystkim rozmiarami do których dorastają.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński


Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica, synonimy Chaenomeles maulei, Cydonia japonica, Cydonia maulei) jest niskim rozłożystym krzewem, dorastającym do 1 metra wysokości. Kwiaty do 3 cm średnicy, owoce małe, około 4 cm średnicy, pędy mają niewiele cierni. Odmiany: "Cido" - kwiaty pomarańczowoczerwone i dorodne owoce, "Red Joy" - kwiaty ciemnoczerwone, półpełne lub pełne, "Sargentii" - kwiaty jasnopomarańczowe.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński

Pigwowiec okazały, pigwowiec chiński (Chaenomeles speciosa, synonimy Chaenomeles lagenaria, Cydonia lagenaria, Cydonia speciosa) to najlepiej znany i najczęściej sadzony pigwowiec w Polsce. Może być nawet dwukrotnie wyższy od japońskiego, dorasta do 2 metrów wysokości. Pędy są wyprostowane i mają wiele cierni, które mogą mieć nawet 1 cm długości. Kwiaty do 5 cm średnicy, krzew często powtarza kwitnienie latem. Owoce nawet do 8 cm średnicy. Odmiany: "Hot Fire" - kwiaty bardzo efektowne, intensywnie czerwone z żółtymi pręcikami, "Nivalis" - kwiaty białe, "Rubra" - młode pędy czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoczerwone, "Simonii" - młode pędy czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoczerwone, "Yukigoten" - kwiaty kremowe, z zielonkawym środkiem, pełne.

Pigwowiec okazały

Pigwowiec okazały

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba, synonim Cydonia x superba) jest mieszańcem pigwowca okazałego i japońskiego. Wykazuje cechy pośrednie w stosunku do gatunków rodzicielskich. Dorasta do 1-2 metrów wysokości. Często powtarza kwitnienie latem. Odmiany: "Cameo" - kwiaty duże, łososiowo-różowe, "Clementine" - kwiaty bardzo duże, pomarańczowoczerwone, "Crimson and Gold" - kwiaty bardzo efektowne, intensywnie czerwone z żółtymi pręcikami, "Elly Mossel" – kwiaty ognisto czerwone, "Jet Trail" - kwiaty białe, "Orange Trail" – kwiaty czerwone, "Pink Lady" – kwiaty duże, ciemnoróżowe.

Pigwowiec okazały

Pigwowiec okazały

Wymagania i pielęgnacja pigwowców

Pigwowce to idealne krzewy ozdobne doskonale pasujące do każdego stylu ogrodowego (zwłaszcza japońskiego lub naturalnego). Ich niewielkie rozmiary czynią z nich idealne rośliny do małych ogrodów. Z uwagi na dekoracyjne i bardzo wczesne kwitnienie warto sadzić je blisko domu lub w miejscu wyeksponowanym. Pamiętajmy jednak że po kwitnieniu nie będę już tak wyjątkowo dekoracyjne. Można z nich tworzyć żywopłoty – formowane lub nie, sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach wzdłuż drogi czy ogrodzenia. Dobrze prezentują się w zestawieniach z innymi roślinami kwitnącymi wczesną wiosną, np. z żółto kwitnącą forsycją lub różowo kwitnącym migdałkiem.

Pigwowiec pośredni

Pigwowiec pośredni

Najlepiej będą rosły na stanowisku słonecznym, jednak w lekkim półcieniu też dobrze dadzą sobie radę – będą jednak nieco gorzej kwitły. Pamiętajmy, że pigwowce źle znoszą przesadzanie, dlatego też stanowisko dla nich wybierajmy z głową! Nie są wymagające w stosunku do gleby, dobrze będą rosnąć w każdej ziemi ogrodowej. Najbardziej lubią glebę żyzną, próchniczną i przepuszczalną, warto więc przed sadzeniem wymieszać naszą ziemię ogrodowa z kompostem lub żyznym podłożem ogrodniczym. Nie powinien być to jednak kwaśny torf gdyż pigwowce lubią gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Mają płytki system korzeniowy i bardzo nie lubią nadmiernego zachwaszczenia – gorzej wtedy rosną i kwitną, dlatego podczas sadzenia podłoże warto ściółkować czarną folią ogrodniczą, agrowłókniną lub korą sosnową. Ponadto rośliny regularnie odchwaszczamy i podlewamy – zwłaszcza w okresie letnich upałów.


Krzewów nie powinniśmy sadzić w miejscach narażonych na silne wiatry oraz na wystawie północnej (gdyż mają wtedy za mało słońca). W mroźne zimy mogą przemarzać (zwłaszcza młode rośliny), dlatego też wymagają zabezpieczenia. Warto wokół pnia usypać kopczyk z torfu lub kory sosnowej – zabezpieczy od podstawę pędu i korzenie przed mrozem. Mrozoodporność rośnie wraz z wiekiem. Jeśli część nadziemna przemarznie usuwamy suche gałęzie bo na ich miejscu szybko wyrosną nowe.

Owoce pigwowca

Owoce pigwowca

Pigwowce nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawożenie najlepiej przeprowadzać na wiosnę i w razie potrzeby powtarzać 2-3 razy w sezonie. Cięcie wykonujemy tuż po kwitnieniu (latem pigwowiec zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok). Przy umiejętnym cięciu pigwowce można formować jako drzewka bonsai, nie jest to łatwe gdyż pędy są bardzo oporne na drutowanie. Wyjątkowo dekoracyjnie wyglądają w okresie kwitnienia. Można je także uprawiać w doniczce i trzymać na balkonie lub tarasie, jednak takie rośliny wymagają znacznie więcej uwagi. Przede wszystkim wymagają regularnego podlewania oraz zabezpieczania doniczki (styropianem) przed mrozem.

czytaj dalej...


Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz