Ostrokrzew jest rośliną z rodziny ostrokrzewowatych, pochodzącą ze stref subtropikalnych. Znawcy jak dotąd doliczyli się już ponad 300 gatunków tej rośliny. W swoich ojczystych rejonach ostrokrzew najczęściej dorasta do wysokości nawet kilkunastu metrów i jest drzewem. W naszym kraju spotyka się go w formie krzewu, chętnie sadzonego w ogrodach, Najczęściej uprawianym gatunkiem w naszym kraju jest ostrokrzew kolczasty.
Ostrokrzew kolczasty
W naszych Polskich ogrodach ten krzew cieszy się sporą popularnością ze względu na swój niezwykły wygląd. Walory dekoracyjne posiadają między innymi liście, które są zimozielone i mają ciemnozieloną barwę, a także ząbkowane zakończenia. Od jesieni krzew zaczynają zdobić czerwone urocze owoce, które niesamowicie wyglądają w zimie na tle śniegu. Chociaż o ostrokrzewie kolczystym rosnącym w naszym kraju mówimy jako o krzewie, warto wspomnieć o pewnej ciekawostce przyrodniczej, jaką jest drzewiasty egzemplarz tej rośliny mający ponad 100 lat i ponad 11 metrów wysokości rosnący w Kamieniu Pomorskim. Okazuje się, że gdzieniegdzie na terenie naszego kraju można spotkać takie, choć już nie tak okazałe jak w Kamieniu Pomorskim, formy drzewiaste. Wiąże się to z cieplejszym klimatem w danej części Polski.
Jak uprawiać i pielęgnować ostrokrzew kolczasty?
Roślina potrzebuje stanowiska wilgotnego, odznaczającego się dość lekką glebą. Może być ona wzbogacona wapniem. Ostrokrzew to idealna roślina do miejskich ogrodów i parków ze względu na to, ze jest odporna na zanieczyszczenia środowiska i suche powietrze. Miejsce uprawy może być nawet lekko zacienione. Ostrokrzew dobrze się w takim czuje, a dodatkowo jest dzięki temu chroniony przed poparzeniami słonecznymi, które mogą się pojawić na liściach jeżeli będzie on wystawiony na bezpośrednie i ostre promieniowanie słoneczne.
Niestety ostrokrzew kolczasty nie jest zbyt odporny na mróz. Jego stanowisko musi być zdecydowanie osłonięte przed zimnymi podmuchami. Kiedy temperatura spada poniżej - 15 stopni Celsjusza, roślinie grozi wymarznięcie. Z tego względu przed zimą dobrze jest otulić krzew włókniną. Na szczęście niewielkie uszkodzenia spowodowane mrozem dość szybko regenerują się na wiosnę i generalnie krzew wychodzi z mroźnego okresu najczęściej bez większego uszczerbku.
Ostrokrzew
Ostrokrzew należy do roślin dwupiennych. Oznacza to, że mamy wśród nich zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie. Osobnik żeński kwitnie w maju i czerwcu na biało. Kwiatki są raczej drobne. W jesieni na takim krzewie możemy zaobserwować kuliste owoce o barwie żółtej, czerwonej lub granatowej. By doczekać się takich owoców, w ogrodzie musi być posadzony przynajmniej jeden egzemplarz męski obok kilku żeńskich. Jeżeli posadzimy w ogrodzie tylko jeden krzew lub same żeńskie, nie doczekamy się owoców.
0 komentarzy