Irga pozioma

Irga pozioma

Skomentuj artykuł

Charakterystyka gatunku

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) nazywana także irgą płożącą pochodzi z zachodnich Chin. Należy do znanej i bardzo dużej rodziny różowatych (Rosaceae). Rodzaj irga (Cotoneaster) obejmuje liczne krzewy o bardzo zróżnicowanym wyglądzie - od bardzo niskich płożących, przez krzewy różnej wysokości do niewielkich drzew.

Irga pozioma jest niskim krzewem dorastającym maksymalnie do 50-60 cm wysokości. Pędy rosną prawie poziomo (stąd nazwa pozioma) rozpościerając się po ziemi nawet na dwa metry. Pędy boczne są bardzo regularne i rozgałęziają się na dwie strony w jednej płaszczyźnie. Liście są drobne (do 10 mm średnicy), prawie okrągłe z lekko spiczastym wierzchołkiem, ciemnozielone i błyszczące. Pięknie przebarwiają się na jesieni na pomarańczowo lub czerwono tworząc kolorowe plamy jakby malowane delikatnymi pociągnięciami pędzla. Na przełomie maja i czerwca na pędach pojawiają się drobne, pięciopłatkowe różowe lub białe kwiaty (o małej wartości dekoracyjnej). Są miododajne więc będą często odwiedzane przez pszczoły. Wyrastają w parach w kątach liści. Po dwóch miesiącach na miejscu kwiatów pojawiają się drobne kuliste owoce (około 5 mm średnicy), początkowo są zielone ale szybko czerwienieją stając się piękna ozdobą. Na jednym pędzie są setki małych, kolorowych kuleczek. Dojrzewają w październiku, ale nie opadają, pozostają na bezlistnych pędach przez całą zimę pięknie kontrastując ze śniegiem. Oprócz ozdoby pełnią dodatkową bardzo ważną rolę w zimowym ogrodzie – są pokarmem dla wielu ptaków.Oprócz gatunku wyjściowego dostępne są w sprzedaży piękne odmiany irgi poziomej - `Nana` o słabszym wzroście i drobnych liściach, `Variegata` o liściach biało-zielonych oraz karłowa odmiana `Żnin` dwukrotnie mniejsza od formy botanicznej.

Irga pozioma

Irga pozioma

Gdzie posadzić irgę poziomą?

Irga pozioma jest bardzo popularna rośliną, często spotykaną w polskich ogrodach i parkach. Doskonale nadaje się prawie do każdego stylu ogrodu. Sadząc ją w małym ogrodzie trzeba pamiętać, że jeden krzew mocno się rozrośnie, dlatego powinien mieć odpowiednio dużo miejsca do wzrostu aby nie zagłuszyć sąsiednich roślin. W dużych ogrodach, pod starymi drzewami niska irga co jesień będzie przysypywana tysiącami opadających liści. Dla wielu osób może to być kłopot podczas grabienia. Złym pomysłem jest sadzenie irgi bezpośrednio na trawniku, gdyż rosnąca trawa, przebijająca się przez gałązki irgi z czasem stanie się prawdziwym utrapieniem.

Irga pozioma

Irga pozioma

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: