Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja
  • Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja

Dodatkowe: 25 z 28

Pozostale zdjęcia: Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja
Opis:

Tuje obejmują zaledwie 6 gatunków, z których tylko część zdominowała większość naszych ogrodów. Należą one do cyprysowatych, a naturalne ich siedliska występują w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie osiągają nawet 60 m wysokości. W naszych realiach są o wiele niższe. Są to zimozielone drzewa, rzadziej krzewy o stożkowej, kolumnowej koronie. Gałęzie są spłaszczone, często pokryte dachówkowato przylegającymi łuskowatymi liśćmi. Szyszki mają kształt podłużny lub jajowaty, zwykle licznie występujące. Najważniejsze gatunki to: żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), żywotnik wschodni (Thuja orientalis), żywotnik olbrzymi (Thuja pilcata). Żywotnik zachodni jest niezastąpiony przy nasadzeniach żywopłotowych, osiągający od 5 do 20 m wysokości o stożkowej koronie, osiągającej nawet do 5 m szerokości. Wraz z upływem lat korona staje się luźniejsza i nieregularna. Liście matowozielone, przylegające, dochodzące do 4-7 mm długości. Kwiaty pojawiają się na końcach gałązek i zawiązują się jesienią poprzedniego roku. Szyszki podłużne, eliptyczne 0,8- 1,3 cm o brązowym zabarwieniu w fazie dojrzałej. Z najpopularniejszych odmian warto wymienić ‘Aureospicata’ o stożkowym pokroju (w ciągu 10 lat osiągają około 3 m); złocista odmiana ‘Aurescens’; szybkorosnąca ‘Brabant’ (10 letnie okazy osiągają nawet 3 m; ‘Danica’ karłowa odmiana o kulistym pokroju; ‘Smaragd’ najczęściej stosowane na żywopłoty o wąskostożkowej budowie i szmaragdowozielonej barwie (po 10 latach osiąga do 2 m i 50/60 cm średnicy); ‘Teddy’ o kulistym pokroju, wolnorosnąca. Żywotnik wschodni występuje w postaci drzewa lub krzewu, najczęściej o wielu pniach, osiągające do 15 m wysokości, stożkowej koronie, osiągającej nawet 4 m szerokości. Liście żywozielone lub żółtawozielone, nakrzyżległe, przylegające, tępo zakończone lub zaostrzone. Szyszki jajowate do kulistych (do 2 cm), składające się z 6-8 mięsistych łusek pokrytych niebieskim nalotem. Z najpopularniejszych odmian warto wymienić ‘Aurea Nana’ będącą jedną z najpiękniejszych odmian o gęstym, jajowatokulistym pokroju, jasnozielona i wolnorosnąca; ‘Morgan’ złocista, kulista, wolnorosnąca forma. Żywotnik olbrzymi w naszych warunkach osiąga do 15 (30) m, korona stożkowata, z czasem kolumnowa. Liście na zewnętrznej stronie żywozielone, od spodu szarozielone z białymi plamkami. Szyszki podłużne, eliptyczne (do 2 cm). Jego odmiany to m.in. ‘Kórnik’ dość szybko rosnąca, stożkowa forma, doskonała na cięte żywopłoty; ‘Zebrina’ o stożkowym pokroju, szybko rosnąca, wrażliwa na mroźne wiatry; ‘Jan’ o soczysto zielonym zabarwieniu, dość szybko rosnąca, nadająca się na żywopłoty.

Uprawa:

Thuje wymagają stanowisk słonecznych do lekko cienistych, gleby świeżej, żyznej, przepuszczalnej, z umiarkowaną wilgotnością. Żywotnik zachodni lubi gleby piaszczysto- gliniaste, wapienne i dobrze znosi cięcie. Żywotnik wschodni i olbrzymi wolą gleby lekkokwaśne do alkaicznych oraz są wrażliwe na upały i suszę. Żywotniki możemy rozmnożyć poprzez sadzonkowanie w okresie wiosennym (III-IV) lub jesiennym (IX-X). Pobrane sadzonki nie powinny być większe niż 10 cm oraz powinny zawierać tzw. piętkę, czyli kawałek drewienka z pędu, od którego odrywamy sadzonkę. Sadzonki pobieramy z wierzchołków pędów. Sadzonkujemy w piasku zmieszanym z torfem i pozostawiamy w zimnym inspekcie. Lepiej się ukorzeniają sadzonki nie zdrewniałe. Możemy rozmnożyć również przez nasiona, wysiane w marcu/ kwietniu, po uprzedniej stratyfikacji.

Zastosowanie:

W nasadzeniach stosowane są głównie odmiany gatunków. Wykorzystywane są na żywopłoty, osłony przeciwwiatrowe, gęste szpalery, pojedynczo, w grupach. Wykorzystywane zarówno w ogrodach, działkach, parkach i zieleńcach.

Zimowanie:

Raczej mrozoodporne (Żywotnik zachodni może lekko przemarzać na otwartych przestrzeniach, żywotnik wschodni bardziej wrażliwy i młode okazy lepiej okrywać, żywotnik olbrzymi mrozoodporny).Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.17 / 18 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 79 komentarzy:

Tytuł: cyprysiki

czy cyprysiki moga być sadzone w donicach betonowych o średnicy ok. 50cm?

dodał(a): ilona

Tytuł: Zdjęcia

Witam czy może mi ktoś powiedziec jak nazywa sie ta roślina co jest na zdjęciu razem z cyprysnikime Lawsona w prawym dolnym rogu zdjęcia?? Jest to dla mnie baardzo ważne. Czekam na odpowiedź

dodał(a): Anka94

Tytuł: tuja

Jaki gatunek Żywotnika nadaje się na zwarty żywopłot posadzony przy ruchliwej ulicy.Strona działki jest bardzo nasłoneczniona,gleba sucha.

dodał(a): Drops

przeciw brazowieniu igiel do tuji uzywam preparat IGLAKp.braZOWIENIU IGIEL FIRMY agrecol.STOSUJE 1 RAZ W MIESIACU.dZIALA SUPER. A TAK PODLEWAM SAMA WODA ODSTALA 1 RAZ W TYGODNIU POL LITRA NA DRZEWKO. ZIMA JAK MROZ B.B.B. RZADKO.BARBARA E.

dodał(a): BARBARA E.

Tytuł: Trochę nazewnictwa

Obecnie nie mówimy już "żywotnik wschodni" lecz "biota wschodnia" - ten jeden gatunek został przeklasyfikowany z rodzaju Thuja do rodzaju Biota z uwagi na szereg cech odmiennych od pozostałych żywotników, np. budowy szyszek.

dodał(a): biolog

Tytuł: tuja z nasion

mam pytanie bo słyszałam że nasiona przed wysadzeniem w doniczkę trzeba przemrozić czy to prawda proszę o rade

dodał(a): kasia

czy mozna kupic nasiona tuji?? i gdzie mozna kupic nasiona tuji (jesili mozna)??

dodał(a): Bartek

jak dlugie korzenie ma tuja

dodał(a): korfzenie

Tytuł: nasze thuje

thuja moze miec za mokro bo musiscie zrobic odlew wody zeby nie podchodzila pod thuje

dodał(a): jacek

Tytuł: Czarnienie

Mam problem tuje 3 letnie od pewego czasu dolne szpilki i galozki czrnieją prosze o pomoc jak to leczyc co to jest

dodał(a): damian

Tytuł: Uszkodzenie

Ja również mam problem z uszkodzonymi gałązkami młodych tuji. Czy można im jakoś pomóc?

dodał(a): Renata

Tytuł: a propo zdjęcia

roslina w dolnym prawym rogu zdjeci to wg mnie Świerk conica :)

dodał(a): druid

Tytuł: tuja brabant zolknie

witam.tuja brabant po zimie brazowieje,brzydko wyglada w ogrodzie co robic ,zeby byla zielona.pozdr. prosze o rade.

dodał(a): jowita

Tytuł: do druida

masz racje to conica bardzo fajny krzaczek ale strasznie dlugo rosnie i potrafi rosnac wedlug wlasnych zasad i strasznie nieregularnie no ale moja w sumie nie miala jakiejs specjalnej opieki pozdrawiam

dodał(a): perełkin

Tytuł: brązowienie. Thuja a cyprys

widzę, że dużo na forum jest pytań o brązowienie krzewów. Przyczyn może być kilka, najczęściej to choroby, często szkodniki, również braki w odżywieniu (brak jakiegoś mikro czy makroelementu w glebie lub niemożliwość jego pobrania przez roślinę na skutek zbyt niskich temp.) Najlepiej jest wykonać zabieg środkiem do zwalczania chorób (np. Topsin, Aliette) w połączeniu z nawozem wieloskładnikowym, po kilku dniach wykonać zabieg na szkodniki (Mospilan, Ortus, Nissorun - bo mogą być przędziorki) też z nawozem. Zabiegi fungicydowe i na szkodniki można powtarzać co kilka tygodni, ale warto stosować do kolejnego zabiegu inny preparat. Jak odróżnic Thuję od cyprysa? Thuja ma podłużna szyszki a cyprys okrągłe jak groszek

dodał(a): Zachary

Tytuł: Dot. czarnienie

\"...Tytuł: Czarnienie Mam problem tuje 3 letnie od pewego czasu dolne szpilki i galozki czrnieją prosze o pomoc jak to leczyc co to jest dodał(a): damian 2010-04-17 20:31:59...\" A piesek to sobie przypadkiem nie siusia na te thuje?

dodał(a): celebre24

Tytuł: szmaragd-problem

witam, 3 lata temu posadziłem tuje szmaragdowe i w ogóle nie rosną... są ślicznie zielone ale ich przyrost to zaledwie 5 cm co naprawdę jest dziwne a naprawdę o nie dbam tzn. zasilam i podlewam. może ktoś wie w czym problem?

dodał(a): Krzysiek

Tytuł: tuje a śnieg

Witam, mamy szpaler tuj wzdłuż ogrodzenia, jakieś 30 sztuk. Znaczne opady śniegu spowodowały, że gałęzie zostały obciążone do granic i albo się połamały albo całkiem zmieniły nachylenie. Co można w tej sytuacji zrobić? Wydaje mi się, że tuje poszły za wysoko, związanie ich chyba nic nie da. Czy obcinać, a jeśli tak to na jakiej wysokości najlepiej, jak to w ogóle rozplanować? Dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź.

dodał(a): Izabela

Tytuł: śnieg na tujach

Witam, mamy szpaler tuj i bardzo dokuczyła im tegoroczna zima z dużą ilością śniegu. Połamane niektóre gałęzie inne przygięte niemal do ziemi. Jak sobie z tym poradzić na wiosnę, co zrobić, obcinać? Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź.

dodał(a): Izabela

Tytuł: tuje na cmentarzu

jak głebokie są korzenie tuji? musze je wykopać lub wykarczować, a stoja blisko nagrobka

dodał(a): Krystyna

Tytuł: tuja po zimie w donicy

kiedy już można podlewać tuje w donicach na balkonie??

dodał(a): piotr

Tytuł: KORA POD TUJE

Z JAKICH DRZEW LIŚCIASTYCH CZY IGLASTYCH STOSOWAĆ KORĘ POD TUJĘ

dodał(a): INEK

Tytuł: tuja i wysychanie od srodka

nie wiem czy czysci sie tuje od srodka jak maja powysychne igly

dodał(a): keny

Tytuł: Tuja i podcinanie

Kiedy i jak podcinać tuje? Mają 3lata i nie były podcinane

dodał(a): Maja

Tytuł: tuja na cmentarzu

tuja- czy jej korzenie rosną tak głęboko,że mogą być niebezpieczne na cmentarzach? słyszałam różne wersje....

dodał(a): elka

Tytuł: Co zrobic gdy tuje rosną rzadkie;

Witam; Proszę o informację co zrobic, co zastosowac, gdy trzy tuje rosną i są w środku rzadkie a drugie gęste krzaki. Dziękuję za informację. Pozdrawiam

dodał(a): Sławek

Tytuł: Przesadzanie!

Mam w ogrodzie cztery tuje około 6 letnie które osiągnęły wysokość około 2,60m- 2,80m (nie znam odmiany) mają po dwa do czterech grubych odrostów które tworzą jakby czuby. Bardzo chciałabym się dowiedzieć czy można je przesadzić, jak to zrobić, kiedy, i jakich użyć środków na podsypanie żeby się przyjęły?

dodał(a): Bodzia

Tytuł: Tuja -co robić?

W jakim miesiącu należy przycinać tuje?Był bym wdzięczny za odpowiedź.Pozdrawiam.

dodał(a): M..............

Tytuł: thuja obo cisu oraz przycinac thuje czy nie

czy dla cisu dobrym sąsiedztwem w ogrodzeniu jest thuja? 2. Czy przycinane od góry thuje stają się szerokie i gęstsze?

dodał(a): konrad

« poprzednia 1 2 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]