Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

2 komentarzy

Wśród bardzo szerokiego asortymentu, mniejszej lub większej infrastruktury ogrodowej, na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju murki ogrodowe, które oprócz swoich ozdobnych właściwości, pełnią też różnorakie funkcje praktyczne. Przede wszystkim zabezpieczają nasypy przed ich osypaniem się, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać efekt podwyższonego ogrodu. Oddzielają rabatę kwiatową od murawy, nie pozwalają, by ekspansywne rośliny nachodziły na przejścia w naszym zielonym zakątku. Dodatkowo nadają eleganckiego wyglądu, dzięki czemu ogród staje się bardziej reprezentatywny.

Murki ogrodowe mogą być wykonywane na wiele sposobów. Mogą być łatwiejsze lub trudniejsze w pobudowaniu, w zależności od techniki, na jaką się zdecydowaliśmy. Możemy użyć standardowych materiałów budowlanych lub gotowych prefabrykatów, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu oraz łatwiejsze postawienie konstrukcji. W składach budowlanych, a także w sklepach ogrodniczych mamy do wyboru różnego rodzaju kamienie, a najpopularniejsze to: łupek w różnych kolorach, czarny bazalt, szary granit oraz białe wapienie i różnokolorowe piaskowce. Warto pamiętać, iż te dwa ostatnie są bardzo podatne na wietrzenie, wiec nie powinno się ich stosować w agresywnym środowisku. Możemy użyć również cegieł, jeżeli nasz murek ma być równy i poukładany.


Suche niewysokie murki

Sformułowanie murki suche oznacza, iż do ich wykonania nie będziemy używali zaprawy. Nie są trudne w wykonaniu, gdyż wystarczy odpowiednio poukładać nasze materiały, a przestrzenie między nimi wypełnić gliną lub glebą. Konieczne jest zastosowanie pochylenia w stroną skarpy, by nasza budowla się nie przewróciła. Wysokość takiej konstrukcji nie powinna przekraczać 60 - 80 centymetrów, a szerokość to minimum 20 centymetrów. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość posadzenia w szczelinach między kamieniami, niedużych roślin skalnych, a także lepszy odpływ nadmiaru wody ze skarpy.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Murki półsuche

Praktycznie nie różnią się od poprzedników. Przede wszystkim stosuje się tutaj mniej regularne kształty kamieni, przez co konieczne jest łączenie niektórych z nich na zaprawę, aby zapobiec zawaleniu się konstrukcji.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Murki murowane

Mogą być wykonywane praktycznie z dowolnego materiału budowlanego. Wszystkie elementy łączone są na zaprawę cementową lub wapienną, dzięki czemu zapobiegamy zniszczeniu konstrukcji. Pamiętajmy, iż jest on bardzo szczelny, dlatego też od strony skarpy wysypujemy kilkunastocentymetrową warstwę piasku, a w dolnej jej części, musimy umieścić rurkę drenażową. Pozwoli to na swobodne wyprowadzanie wody opadowej z bezpośredniego sąsiedztwa murka, dzięki czemu nie narażamy go na wietrzenie i popękanie.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Fundamenty

Jeżeli nasz murek ma być wyższy, niż 60 - 80 centymetrów, należy zastosować fundament. W przypadku konstrukcji murowanych, powinna to być wylewka, sięgająca poniżej strefy przemarzania. W innych przypadkach wystarczająca jest dobrze ubita podsypka ze żwiru lub tłucznia.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Munio, Tytuł: ...

    Moj ogródek zdobią murki z bloczków Kanto. Ładnie też wyglądają z nich rabaty kwiatowe. oryginalny kształt trapezu pozwala na kształtowanie łagodnych łuków.

  2. Dodał: Arek, Tytuł: murek

    W moim ogrodzie jest kilka murków. Wzmacniają rabaty, oddzielają poszczególne części ogrodu. Wykorzystałem do tego bloczki Gardeni Mini.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: