Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Skomentuj artykuł

Wśród bardzo szerokiego asortymentu, mniejszej lub większej infrastruktury ogrodowej, na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju murki ogrodowe, które oprócz swoich ozdobnych właściwości, pełnią też różnorakie funkcje praktyczne. Przede wszystkim zabezpieczają nasypy przed ich osypaniem się, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać efekt podwyższonego ogrodu. Oddzielają rabatę kwiatową od murawy, nie pozwalają, by ekspansywne rośliny nachodziły na przejścia w naszym zielonym zakątku. Dodatkowo nadają eleganckiego wyglądu, dzięki czemu ogród staje się bardziej reprezentatywny.

Murki ogrodowe mogą być wykonywane na wiele sposobów. Mogą być łatwiejsze lub trudniejsze w pobudowaniu, w zależności od techniki, na jaką się zdecydowaliśmy. Możemy użyć standardowych materiałów budowlanych lub gotowych prefabrykatów, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu oraz łatwiejsze postawienie konstrukcji. W składach budowlanych, a także w sklepach ogrodniczych mamy do wyboru różnego rodzaju kamienie, a najpopularniejsze to: łupek w różnych kolorach, czarny bazalt, szary granit oraz białe wapienie i różnokolorowe piaskowce. Warto pamiętać, iż te dwa ostatnie są bardzo podatne na wietrzenie, wiec nie powinno się ich stosować w agresywnym środowisku. Możemy użyć również cegieł, jeżeli nasz murek ma być równy i poukładany.


Suche niewysokie murki

Sformułowanie murki suche oznacza, iż do ich wykonania nie będziemy używali zaprawy. Nie są trudne w wykonaniu, gdyż wystarczy odpowiednio poukładać nasze materiały, a przestrzenie między nimi wypełnić gliną lub glebą. Konieczne jest zastosowanie pochylenia w stroną skarpy, by nasza budowla się nie przewróciła. Wysokość takiej konstrukcji nie powinna przekraczać 60 - 80 centymetrów, a szerokość to minimum 20 centymetrów. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość posadzenia w szczelinach między kamieniami, niedużych roślin skalnych, a także lepszy odpływ nadmiaru wody ze skarpy.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Murki półsuche

Praktycznie nie różnią się od poprzedników. Przede wszystkim stosuje się tutaj mniej regularne kształty kamieni, przez co konieczne jest łączenie niektórych z nich na zaprawę, aby zapobiec zawaleniu się konstrukcji.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Murki murowane

Mogą być wykonywane praktycznie z dowolnego materiału budowlanego. Wszystkie elementy łączone są na zaprawę cementową lub wapienną, dzięki czemu zapobiegamy zniszczeniu konstrukcji. Pamiętajmy, iż jest on bardzo szczelny, dlatego też od strony skarpy wysypujemy kilkunastocentymetrową warstwę piasku, a w dolnej jej części, musimy umieścić rurkę drenażową. Pozwoli to na swobodne wyprowadzanie wody opadowej z bezpośredniego sąsiedztwa murka, dzięki czemu nie narażamy go na wietrzenie i popękanie.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Fundamenty

Jeżeli nasz murek ma być wyższy, niż 60 - 80 centymetrów, należy zastosować fundament. W przypadku konstrukcji murowanych, powinna to być wylewka, sięgająca poniżej strefy przemarzania. W innych przypadkach wystarczająca jest dobrze ubita podsypka ze żwiru lub tłucznia.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Donice gazonowe

Są to gotowe elementy z betonu lub keramzytobetonu, które w bardzo łatwy sposób pozwalają na skonstruowanie murka w naszym ogrodzie. W sklepach budowlanych i ogrodniczych dostępny jest bardzo szeroki asortyment zarówno kolorów, jak i kształtów i wielkości gazonów. Mogą być z dnem lub bez niego. Dolny rząd donic stawiamy na ubitej i wyrównanej ziemi. Następnie zasypujemy część od strony skarpy do ich wysokości i ustawiamy na tym drugi rząd donic z pewnym przesunięciem. Dzięki temu unikniemy przewrócenia się murka. Same donice wypełniamy ziemią i sadzimy w nich praktycznie dowolne rośliny.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Murki z prefabrykatów

Rynek prefabrykatów stale rozwija się na świecie, gdyż budowanie z nich jest szybkie, łatwe i w miarę tanie. Również jeżeli chodzi o murki ogrodowe, mamy do dyspozycji wiele rodzajów kształtek. Są one z reguły puste w środku i po wstępnym ustawieniu w ogrodzie, wypełnia się je mieszanką betonową, która stabilizuje konstrukcję i zapobiega jej wywróceniu się. Zewnętrzna powierzchnie tych elementów imituje różnego rodzaju materiały, a ich odwzorowanie jest na tyle dobre, iż trudno jest poznać, że to prefabrykat. Mogą mieć różne kształty i wielkości, dając możliwość dostosowania się do każdego ogrodu.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Palisady drewniane i betonowe

Ostatnim rodzajem murków w naszych ogrodach są palisady, czyli betonowe lub drewniane kołki, z jednej strony naostrzone i wbijane w ziemię. Mogą mieć wysokość nawet ponad pół metra. Asortyment gotowych elementów w sklepach jest bardzo duży, ale takie drewniane pale możemy również wykonać sami, wykorzystując grubsze gałęzie i konary. Montując drewniane elementy, należy pamiętać o ich zaimpregnowaniu oraz zabezpieczeniu folią od strony skarpy przed szkodliwym działaniem wody. Jeżeli zdecydujemy się na rozwiązanie betonowe, wystarczy je tylko wbić na odpowiednią głębokość w ziemię i zasypać naszą skarpę. Wśród betonowych pali możemy przebierać zarówno w kolorach, jaki i wielkościach i kształtach przekroju poprzecznego. Różnorodność jest bardzo duża.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Wysokie murki ogrodowe

Opisane wyżej rozwiązania pozwalają na skonstruowanie murków o wysokości od 0,5 do 1 metra. Jeżeli w naszym ogrodzie konieczne jest zastosowanie konstrukcji wyższej, musimy wykonać pewne obliczenia inżynierskie oraz stworzyć projekt. Dla zwykłego ogrodnika jest to zajęcie praktycznie nie do wykonania. Możne tego jednak w bardzo łatwy sposób uniknąć, jeżeli zastosujemy kilka murków, ustawionych „schodkowo”. Każdy z nich ma swoją wysokość, a razem mogą tworzyć nawet bardzo wysokie kompozycje. Odległości między nimi nie powinny być mniejsze niż pół metra, ale miejsce to można bez problemu wykorzystać pod uprawę roślin.


Murki w ogrodach to elementy, które pozwalają nam na zwiększenie powierzchni uprawy, gdyż obsadzanie stromych skarp jest niewygodne, a bardzo często też nieefektowne. Tworząc skarpę, mamy do dyspozycji płaski teren, do którego mamy ułatwiony dostęp poprzez jego podwyższenie. Nie wolno również zapominać o ozdobnych walorach tego rozwiązania. Jeżeli powierzchnia naszej działki nie jest równa, czasami warto jest zastanowić się nad zbudowaniem takiego murku, co pozwoli nam na lepsze zorganizowanie terenu.
czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz