Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

2 komentarzy

Donice gazonowe

Są to gotowe elementy z betonu lub keramzytobetonu, które w bardzo łatwy sposób pozwalają na skonstruowanie murka w naszym ogrodzie. W sklepach budowlanych i ogrodniczych dostępny jest bardzo szeroki asortyment zarówno kolorów, jak i kształtów i wielkości gazonów. Mogą być z dnem lub bez niego. Dolny rząd donic stawiamy na ubitej i wyrównanej ziemi. Następnie zasypujemy część od strony skarpy do ich wysokości i ustawiamy na tym drugi rząd donic z pewnym przesunięciem. Dzięki temu unikniemy przewrócenia się murka. Same donice wypełniamy ziemią i sadzimy w nich praktycznie dowolne rośliny.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Murki z prefabrykatów

Rynek prefabrykatów stale rozwija się na świecie, gdyż budowanie z nich jest szybkie, łatwe i w miarę tanie. Również jeżeli chodzi o murki ogrodowe, mamy do dyspozycji wiele rodzajów kształtek. Są one z reguły puste w środku i po wstępnym ustawieniu w ogrodzie, wypełnia się je mieszanką betonową, która stabilizuje konstrukcję i zapobiega jej wywróceniu się. Zewnętrzna powierzchnie tych elementów imituje różnego rodzaju materiały, a ich odwzorowanie jest na tyle dobre, iż trudno jest poznać, że to prefabrykat. Mogą mieć różne kształty i wielkości, dając możliwość dostosowania się do każdego ogrodu.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Palisady drewniane i betonowe

Ostatnim rodzajem murków w naszych ogrodach są palisady, czyli betonowe lub drewniane kołki, z jednej strony naostrzone i wbijane w ziemię. Mogą mieć wysokość nawet ponad pół metra. Asortyment gotowych elementów w sklepach jest bardzo duży, ale takie drewniane pale możemy również wykonać sami, wykorzystując grubsze gałęzie i konary. Montując drewniane elementy, należy pamiętać o ich zaimpregnowaniu oraz zabezpieczeniu folią od strony skarpy przed szkodliwym działaniem wody. Jeżeli zdecydujemy się na rozwiązanie betonowe, wystarczy je tylko wbić na odpowiednią głębokość w ziemię i zasypać naszą skarpę. Wśród betonowych pali możemy przebierać zarówno w kolorach, jaki i wielkościach i kształtach przekroju poprzecznego. Różnorodność jest bardzo duża.

Murki ogrodowe

Murki ogrodowe

Wysokie murki ogrodowe

Opisane wyżej rozwiązania pozwalają na skonstruowanie murków o wysokości od 0,5 do 1 metra. Jeżeli w naszym ogrodzie konieczne jest zastosowanie konstrukcji wyższej, musimy wykonać pewne obliczenia inżynierskie oraz stworzyć projekt. Dla zwykłego ogrodnika jest to zajęcie praktycznie nie do wykonania. Możne tego jednak w bardzo łatwy sposób uniknąć, jeżeli zastosujemy kilka murków, ustawionych „schodkowo”. Każdy z nich ma swoją wysokość, a razem mogą tworzyć nawet bardzo wysokie kompozycje. Odległości między nimi nie powinny być mniejsze niż pół metra, ale miejsce to można bez problemu wykorzystać pod uprawę roślin.


Murki w ogrodach to elementy, które pozwalają nam na zwiększenie powierzchni uprawy, gdyż obsadzanie stromych skarp jest niewygodne, a bardzo często też nieefektowne. Tworząc skarpę, mamy do dyspozycji płaski teren, do którego mamy ułatwiony dostęp poprzez jego podwyższenie. Nie wolno również zapominać o ozdobnych walorach tego rozwiązania. Jeżeli powierzchnia naszej działki nie jest równa, czasami warto jest zastanowić się nad zbudowaniem takiego murku, co pozwoli nam na lepsze zorganizowanie terenu.
czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Munio, Tytuł: ...

    Moj ogródek zdobią murki z bloczków Kanto. Ładnie też wyglądają z nich rabaty kwiatowe. oryginalny kształt trapezu pozwala na kształtowanie łagodnych łuków.

  2. Dodał: Arek, Tytuł: murek

    W moim ogrodzie jest kilka murków. Wzmacniają rabaty, oddzielają poszczególne części ogrodu. Wykorzystałem do tego bloczki Gardeni Mini.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: