Newsletter serwisuChoroby drzew owocowych

Zbierając w sadzie owoce chcemy, aby przynajmniej w tym roku były mniej robaczywe niż w zeszłym. Pragniemy, również, żeby nie spadały z drzew zanim urosną i dojrzeją. Zastanawiamy się, także jak to możliwe, że pomimo zastosowania dobrych oprysków, drzewa w sadzie w dalszym ciągu chorują.
Może po prostu, użyte  przez nas środki nie były wystarczająco dobre, lub były źle dawkowane.

Jabłonie

Drzewa atakują między innymi: Parch Jabłoni, Drobna Plamistość Liści Jabłoni, Mączniak Jabłoni, Zgorzel Kory, Rak Drzew Owocowych oraz Gorzka Zgnilizna, jak i Szklistość Miąższu Jabłek.

Parch Jabłoni

Przejawem choroby są szare zgrubiałe plamy na owocach, które są w formie „strupów”.  Liście drzew porażonych chorobą szybko opadają. Najpierw pojawiają się na nich plamy w kolorze oliwki, po czym miejsce plam zastępuje obumierająca tkanka, która powoduje uschnięcie liścia w danym miejscu. Wykrusza się on i spada z drzewa.

Sposoby zwalczania choroby.

Gdy pąki są jeszcze zielone można zastosować preparat miedziowy.  Poza tym trzeba usuwać chore liście, zgrabiać je i wyrzucać do kosza a nie na kompost. Stosujemy, także środki chemiczne, takie jak: Miedzian 50 WP, Captan 80 WG czy  Topsin M 70 WP. 

Drobna Plamistość Liści Jabłoni

Po kwitnieniu na listkach pojawiają się małe brunatne plamki.

Sposoby zwalczania choroby.

Przede wszystkim niszczymy liście, które na skutek choroby spadły z drzew, wyrzucamy je do kosza a nie do kompostu, żeby dalej nie rozprzestrzeniać choroby. Stosujemy, również środki chemiczne Kaptan zaw. 50 WP oraz Dithane 455 SC.

 

 

Mączniak Jabłoni

Nasze drzewo jest zaatakowane  przez niego, jeśli na niezdrewniałych pędach i liściach pojawi się biały nalot.

Sposoby zwalczania choroby.

Usuwamy chore pędy podczas zimowego cięcia i ten sam zabieg powtarzamy w czasie wegetacji drzew.  Natomiast jeżeli musimy zastosować środki chemiczne, to warto wybrać: Siarkol Extra 80 WP, Topsin M 70 WP oraz Bayleton 5 WP.

Zgorzel Kory

Powoduje on zamieranie kory drzewa. Najpierw pojawiają się brunatne plamy na pędach, potem obumiera tkanka, na której pojawiają się pęknięcia.

Sposoby zwalczania choroby.

Chore tkanki drzewa należy wyciąć aż do zdrowego drewna.  Gojenie ran przyspieszy nawożenie  oraz ściółkowanie drzew. Najlepiej zastosować chemiczny środek i opryskać nim drzewo, na przykład Topsin M 70 WP czy Benlate 50 WP. Rany można zabezpieczyć Funabenem 03 PA.

Rak Drzew Owocowych

Kora pędów jednorocznych staje się brązowa, wnika ona w drzewo i powstają rany na skutek jej ubytku.

Sposoby zwalczania choroby.

Chorą korę i gałęzie należy wyciąć aż do zdrowego drewna i spalić. Miejsca cięć smarujemy maścią ogrodniczą, która najlepiej chroni drzewo. Po zbiorze owoców drzewa warto opryskać preparatami miedzianowymi. Poza tym sadzimy drzewa na stanowiskach przewiewnych i uważamy, aby ich nie przenawozić. Ze środków chemicznych stosujemy Topsin M 70 WP.

Gorzka Zgnilizna

To choroba uwydatniająca się podczas przechowywania owoców.

Sposoby zwalczania choroby.

Staramy się nie przechowywać owoców uszkodzonych, takie jabłka najlepiej od razu zjeść lub przeznaczyć na dżem czy ugotować z nich kompot. Jeżeli zauważymy, że przechowywane owoce się psują to od razu je oddzielamy od zdrowych. Poza tym zebrane owoce zawsze przechowujemy w chłodnym, suchym miejscu, żeby jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Przy zbiorze jabłek staramy się ich nie uszkodzić, zerwane jabłka starannie wkładamy do skrzynki, koszyka wyłożonego papierem. Owoce, które spadną z drzewa nie nadają się do przechowywania, są obite i mogą się szybko popsuć.  Można zastosować, również środki chemiczne, takie jak Topsin M 70 WP czy Mythos 300 SC.

Szklistość Miąższu Jabłek

Zanim zbierzemy jabłka na ich skórce możemy zauważyć szkliste plamy. Natomiast po przekrojeniu owocu pojawia się przebarwienie. Jak określają to fachowcy jest to efekt „uwodnienia komórek” owocu.

Sposoby zwalczania choroby.

Ograniczamy liczbę zawiązków i zbieramy owoce, kiedy jest na to czas, starając się nie opóźniać terminu zbioru owoców.

choroby gruszy

 

Grusze

Gruszki, również nie są obojętne pasożytom. Atakuje je Parch Gruszy, Kamienistość czy Mszyca Jabłoniowa.

Parch Gruszy

Identyczna choroba jak u jabłoni. Zaczyna się od oliwkowo - brunatnych plam na liściach. Niszczy to tkankę liści, które opadają. Owoce, również posiadają brązowo-brunatne plamy i są w tych miejscach popękane.

Sposoby zwalczania choroby.

Przede wszystkim niszczymy chore liście, które leżą pod drzewami, wyrzucamy je do kosza a nie do kompostownika. Jeżeli chodzi o środki chemiczne to można zastosować: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC czy Rubigan 12 EC.

Kamienistość

Powodem jest zaprzestanie wzrostu owocu w danym miejscu, co skutkuje jego deformacją. Chora część owocu drewnieje, tworząc tak zwane „komórki kamienne”.

Sposoby zwalczania choroby.

Często drzewa, które sadzimy są zawirusowane, dlatego warto zadbać o zdrową sadzonkę.  Chore drzewa trzeba wyciąć i zasadzić nowe.

Mszyca Jabłoniowa

Drzewo atakują mszyce, które pojawiają się na pędach. Efektem są pozwijane liście i zdeformowane owoce.

Sposoby zwalczania choroby.

Wycinamy chore pędy. Ze środków chemicznych stosujemy Mospilan 20 SP lub Aztec 140 EW.

Śliwy

Śliwki atakują takie choroby, jak: Owocówka Śliwkóweczka, Owocnica Żółtoroga oraz Ospowatość Śliwy (Szarka) .

Owocówka Śliwkóweczka

Owoce śliwki, które dojrzewają są atakowane przez różowe gąsienice. Jak przełamiemy na pół chory owoc, to albo powita nas robak, bądź zauważymy wiele czarnych lub brązowych kropek, są to odchody pasożytów. Choroba to powoduje bardzo duże straty w sadzie.

Sposoby zwalczania choroby.

W połowie maja warto zawiesić na drzewach pułapki feromonowe. W tym wypadku warto, też od razu zastosować środki chemiczne: Basudin  25 EC oraz Nomolt 150 SC.

Owocnica Żółtoroga
 

Choroba ta atakuje zawiązki owoców, które opadają. Są na nich czarne dziury a wewnątrz pasożyt, biała larwa.

Sposoby zwalczania choroby.
Usuwamy chore zawiązki. Jeżeli chodzi o środki chemiczne, to warto użyć Basudin 25 EC.

Ospowatość Śliwy (Szarka)

Liście zaatakowane przez tą zarazę mają żółte przebarwienia, które przybierają różne kształty. Na dojrzałych śliwkach znajdują się szare bruzdy, a na niedojrzałych owocach fioletowe plamy.

Sposoby zwalczania choroby.

Należy wycinać chore drzewa. Warto zastosować środki chemiczne, żeby zniszczyć mszyce, które przenoszą chorobę.

Brzoskwinie

Brzoskwiniom dokucza najczęściej Kędzierzawość Liści Brzoskwini oraz Parch Brzoskwini.

Parch Brzoskwini

Zaatakowane przez chorobę owoce pokrywają się oliwkowymi plamkami. Dotknięte są, także liście oraz niezdrewniałe pędy, na których zaraza objawia się w identyczny sposób.

Sposoby zwalczania choroby.

Usuwamy chore pędy i opryskujemy drzewa środkami chemicznymi Topsin M 70 WP czy Kaptan zaw. 50 WP.

Kędzierzawość Liści Brzoskwini

Jest to choroba, która deformuje liście drzew. Na jej skutek one zamierają.

Sposoby zwalczania choroby.

Chore liście trzeba zrywać i zakopywać do ziemi zanim będzie na nich białawo szary nalot. Choroba nie atakuje brzoskwiń szpalerowych, które są osłonięte. Z chemicznych środków polecany jest Miedzian 50 WP, Pomarsol Forte 80 WG.

Czereśnie i Wiśnie

Ze względu na duże podobieństwo te drzewa owocowe rozpatruje się razem. Przy czym czereśnie są łatwiejsze w uprawie ze względu na rzadsze ataki chorób. Drzewom zagrażają: Gorzka Zgnilizna Owoców Wiśni, NasionnicaTrześniówka oraz Drobna Plamistość Liści Drzew Pestkowych.

Gorzka Zgnilizna Owoców Wiśni

Objawia się na owocach drzew. Powstają na nich ciemnobrunatne plamy, które się zapadają .

Sposoby zwalczania choroby.
 

W tym przypadku możemy zastosować tylko chemiczny oprysk, warto skorzystać z takich środków, jak Rubigan 12 EC.

Nasionnica Trześniówka

W środku owoców żerują malutkie białe larwy.

Sposoby zwalczania choroby.

Po piętnastym maja warto zawiesić na drzewach pułapki lepowe, przy bardzo silnym ataku drzew przez chorobę zbieramy owoce zanim dojrzeją. Jeżeli chodzi o środki chemiczne to warto zastosować : Basudin 25 EC oraz Decis 2.5 EC czy Fastac 100 EC lub Calypso 480 SC.

Drobna Plamistość Liści Drzew Pestkowych

 

Na brzegach liści na przełomie maja i czerwca pojawiają się brunatno czerwone plamki.
Sposoby zwalczania choroby.

Pozbywamy się chorych  liści spod drzew. Ze środków chemicznych warto zastosować Sylit 65 WP lub Delan 700 WG.

Agnieszka Krakowiak


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 2 razy oceniany


Tagi artykułu: choroby drzew owocowych jabłonie, choroby drzew owocowych grusze, choroby drzew owocowych śliwy, choroby drzew owocowych wiśnie, choroby drzew owocowych brzoskwinie, choroby drzew owocowych czereśnie, jabłonie choroby, grusze choroby, śliwy choroby, wiśnie choroby, brzoskwinie choroby, wiśnie choroby, czereśnie choroby, zwalczanie chorób drzew owocowych, Parch Jabłoni, Drobna Plamistość Liści Jabłoni, Mączniak Jabłoni, Zgorzel Kory, Rak Drzew Owocowych, Gorzka Zgnilizna, Szklistość Miąższu Jabłek, Parch Gruszy, Kamienistość, Mszyca Jabłoniowa, Owocówka Śliwkóweczka, Owocnica Żółtoroga, Ospowatość Śliwy, Parch Brzoskwini, Kędzierzawość Liści Brzoskwini, Gorzka Zgnilizna Owoców Wiśni, Nasionnica Trześniówka, Drobna Plamistość Liści Drzew Pestkowych, choroby kory drzew owocowych, biały nalot na liściach

Komentarze do tego artykułu:

Tytuł: sadownik .

świetna strona:) dobrze i jasno opisane!pozdrawiam:)

dodał: olek 2011-12-05 00:24:03

Tytuł: Gnicie owoców Sliwy

Moja sliwa pięknie owocowała,niestety prawie wszystkie owoce gniły na drzewach. co robić?

dodał: Grazyna 2013-09-05 09:26:56


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]