Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 53

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Tytoń oskrzydlony niski, Tytoń ozdobny - Nicotiana alata

Tytoń oskrzydlony niski, Tytoń ozdobny - Nicotiana alata

5 komentarzy

Opis:

Roślina jednoroczna, Wysokość 50-60 cm. Liście skrętoległe, niepodzielone i faliście wyżłobione, głównie siedzące, u nasady zbiegające się wzdłuż łodygi, tworząc rozetkę. Kwiaty o symetrii promienistej, w szczytowych rozgałęzieniach pod baldachach lub gronach, kielich podłużnie cylindryczny, korona lejkowato-talerzykowata otwierająca sie nocą i wtedy najsilniej pachnąca.

Uprawa:

Wysiew nasion w marcu-kwietniu pod ogrzewanymi osłonami, wymaga pikowania. Na miejsce stałe wysadzać w końcu maja w rozstawie 40x60 cm. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Stanowisko słoneczne. Na 1000 roślin potrzeba 0,25 grama nasion. Kiełkuje 10-14 dni w temp. 20-22ºC.

Zastosowanie:

Na rabaty, do wysadzania w grupach i pojedynczo oraz do uprawy w pojemnikach.

Kwitnienie:

Od lipca do września.

Zimowanie:

Roślina jednoroczna.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Skalniaki ogrodowe
  Skalniaki ogrodowe

      Wielu z nas planując swoje ogrody, zaczyna od wybrania pięknych niezwykle ozdobnych i dużych roślin, których kwiaty zajmują większą część terenu. Jednak szukając urozmaicenia, a także chcąc zaskoczyć wszystkich znajomych i odwiedzających, warto jest zastano

  Przeczytaj więcej...
 • Rozmaryn
  Rozmaryn

  Rozmaryn to wiecznie zielony krzew, który dorasta do metra wysokości i ma jasnoniebieskie kwiatuszki.  W swoim naturalnym środowisku osiąga nawet wysokość trzech metrów. W Prowansji z Rozmarynu wytwarza się smaczny miód. Rozmaryn pochodzi z regionu Ba

  Przeczytaj więcej...
 • Sauny ogrodowe
  Sauny ogrodowe

      Sauny ogrodowe to w ostatnim czasie bardzo modne rozwiązanie, które nie stanowi już o luksusie tylko staje się czymś powszechnym. Ich popularność wynika z dobroczynnego oddziaływania kąpieli w saunie na organizm człowieka. Poza tym w sprzedaży można  n

  Przeczytaj więcej...

5 komentarzy

 1. Dodał: Marcin, Tytuł: tytoń i zawisaki

  Witam wszystkich. Zgadzam się z Jankiem. W ubiegłym roku zasiałem tytoń pierwszy raz i nie zawiodłem się. Piękne kwiaty i również cieszące oko zawisaki, zwabione pięknym, intensywnym zapachem. W tym roku również wysiewam kilka doniczek na balkonie. Pozdrawiam

 2. Dodał: Alka, Tytuł: Tytoń ozdobny

  Witam miłośników kwiatów :) Tytoń posadziłam tego roku po raz pierwszy i przyznaję -to piękna roślinka. Twoja wypowiedź Janku zachęciła mnie do tego, aby wiosną posiać samej nasionka. Napisz proszę, w jakim czasie powinnam to zrobić? Pozdrawiam :)

 3. Dodał: Edzia, Tytuł: Tytoń - moje odkrycie

  Zgadzam się z Tobą Janku, że warto jednak wysiewać samemu, szczególnie jeśli planuje się nim obsadzić ogrodowe rabaty. Liczenie jest proste. 1 sadzonka kosztuje ok 1,50 zł(u mnie na targu). 1 paczka nasion również 1,50 zł.Tyle że nasion jest bardzo bardzo dużo w opakowaniu.Na oko może ze 30 szt. nasionek. Wysiałam w domu w pojemniki po "byle czy" (np. po warzywach kupowanych w markecie).Postawiłam na parapecie, podlewałam jak się przypomniało.Wzeszło wszystko!Satysfakcja jest, a poza tym niezmiernie łatwo się uprawia. W ubiegłym roku wsadziłam w donice, w ziemi z ogrodu - nie żadna kwiatowa czy torf. Rosły pięknie, wyglądały pięknie i jeszcze miały śliczny zapach. Polecam każdemu, szczególnie początkującym w ogrodzie.

 4. Dodał: Janek, Tytuł: Tytoń ozdobny - Kwiat zawisaków

  Witam wszystkich gorąco. Nazywam się Janek, mam 16 lat, kończę gimnazjum, i planuję szkołę ogrodniczą. Tytoń ten uprawiam już od 3 lat. Według mnie warto siać samemu te przepiękne rośliny, ponieważ nie ma w tym nic trudnego, a satysfakcja dużo większa. Oprócz ogrodnictwa interesuję się motylami. Zachęcam wszystkich posiadających tę bajeczną roślinę do obserwacji zawisaków, najciekawszych motyli nocnych, które to w ciepłe letnie wieczory i noce czasami gromadnie zlatują się do kępek niebiańsko pachnącego tytoniu. Nigdy nie miałem żadnych problemów z uprawą tego kwiatu, wysiewając w domowym doświetlanym, i ogrzewanym inspekcie w styczniu-lutym kwitnące rośliny miałem w czerwcu-lipcu, a kwitły do przymrozków. Intensywnie rosną w marcu-kwietniu, kiedy to dzień coraz szybciej się przedłuża. Roślinki zacząłem nawozić w marcu uniwersalnym nawozem do roślin kwiatowych, w zalecanych dawkach. Tytoń dobrze jest przyciąć w połowie lipca 3/4 od góry, kiedy to po 2 tygodniach jeszcze intensywniej się rozkrzewia i niesamowicie obfituje w kwiat. Niebawem znowu go zasieję ;-)

 5. Dodał: Arietta, Tytuł: Gorąco polecam

  Jest to roślina mało wymagająca, lubiąca obfite podlewanie - w upalne dni nawet dwa razy dziennie: wcześnie rano i wieczorem. Nawóz uniwersalny w roztworze wodnym stosować raz na tydzień. Tytoń ozdobny lubi stanowiska słoneczne, zadaszone przed opadami. Nadmiar deszczu wywołuje szarą pleśń na kwiatach i pąkach. Oprócz zalet dekoracyjnych, posiada również piękny zapach (podobny do maciejki, choć trochę mniej intensywny). Pachnie niestety tylko wieczorami i po słonecznym dniu. Rozrasta się szybko tworząc duże kępy. Osobiście uważam,że nie warto bawić się w wysiewanie nasion w domu, ponieważ sadzonki są bardzo tanie. Ta na moim zdjęciu obok kosztowała 3 zł na ryneczku, a wypełnia cały gazon, w którym niegdyś mieściły się trzy sadzonki surfinii.

Dodaj swój komentarz

Captcha