Wilczomlecze

Wilczomlecze

Skomentuj artykuł

Wilczomlecze są bardzo dużą rodziną roślin, w której wyróżniamy około 2000 gatunków. Mogą przyjmować różny pokrój, od małych, kulistych i bezlistnych roślin przypominających kaktusy, poprzez krzewy z ozdobnymi kwiatami, aż do niedużych drzewek. Pochodzą głównie z Afryki, gdzie w cieplejszym klimacie można spotkać większość odmian. W naszym kraju występuje mniej niż 30 gatunków. Cechą charakterystyczną wszystkich wilczomleczy, jest wydzielanie białego, soku w miejscu zranienia, który jest trujący oraz powodować może wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Zastosowanie tej rośliny, w zależności od gatunku może być bardzo różne. Najczęściej spotykane są w postaci dużych i mocno porozgałęzianych kolumn, których największą ozdobą jest żywa zieleń. Gatunki o dużych kwiatach, takie jak wilczomlecz piękny ( Gwiazda Betlejemska ) są niezmiernie często spotykaną ozdobą stołów świątecznych, a czasem wręcz nieodzownym ich elementem.

Przy wyborze pojemnika, a także stanowiska dla naszego wilczomlecza, należy kierować się ich wymaganiami oraz wrażliwością. Ze względu na to, że bardzo nie lubią przesadzania, a bardzo często powoduje ono osłabienie rośliny, gdyż uszkodzony system korzeniowy bardzo wolno się odbudowuje, uprawiamy je w pojemniku trochę większym. Pozwoli nam to na rzadsze przesadzanie i uniknięcie niepotrzebnego ryzyka. Przygotowując podłoże pod uprawę, mieszamy bardzo żyzną ziemię kompostową z grubym piaskiem, dzięki czemu uzyskamy odpowiedni poziom przewiewności oraz glebę bogatą w składniki pokarmowe. Stanowisko, na którym ustawiamy wilczomlecze powinno być słoneczne i ciepłe. Temperatura nie powinna spadać poniżej 10-13 stopni. Jednocześnie pamiętajmy o utrzymaniu podwyższonej wilgotności powietrza. Co trzy tygodnie możemy je dokarmiać, jednak nie jest to zabieg konieczny. Dodatkowym atutem tej rośliny jest to, że pomimo szybkiego wzrostu, odporna jest na choroby, a i szkodniki bardzo rzadko się jej czepiają.

Gwiazda betlejemska

 

 

Wilczomlecze - Gwiazda betlejemska

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie