Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 92

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Tygrysówka pawia- Tigridia pavonia

Tygrysówka pawia- Tigridia pavonia

21 komentarzy

Opis:

Pochodzi z Meksyku, a w Europie znana jest od XVI w. Atrakcyjność tej rośliny nie wynika tylko z pięknego ubarwienia (pokryta cętkami), ale i kształtu. Trzy zewnętrzne listki okwiatu są większe i lekko odgięte ku dołowi w przeciwieństwie do wewnętrznych, mniejszych i wyprostowanych. Średnica kwiatów wynosi około 10-15 cm, które są osadzone na pędach wysokości 30-50 cm. Liście są mieczykowate i ociągające do 40 cm wysokości. Ze względu na różnorodność odmian, mamy całą masę roślin charakteryzujących się wspaniałym ubarwieniem np. białe, czerwono nakrapiane, żółte z czerwonymi plamami i odwrotnie, różowawe z cętkami w barwie karminu. Wadą kwiatów tygrysówki jest to, że kwitną tylko jeden dzień, rozwijając się przed południem a więdnąc już pod wieczór. Tygrysówka rozwija się z cebulki, która wytwarza od jednego do kilku pędów, na których pojawia się 2-5 pąków, które stopniowo się rozwijają.

Uprawa:

Tygrysówki wymagają stanowiska słonecznego, przewiewnego, gleby przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Nie należy jej sadzić po kosaćcach, cebulowych, jak również na miejscu, na którym rosła poprzednio. W okresie intensywnego wzrostu, w razie suszy należy ją podlewać. Sadzimy ja do gruntu po 15 kwietnia, a wykopujemy w październiku, jak zżółkną liście, jeszcze przed silniejszymi mrozami. Wykopujemy ostrożnie, nie czyszcząc ich z ziemi, odcinając liście kilka centymetrów nad cebulką. Cebule razem z cebulkami potomnymi przechowujemy w torfie w tem. około 5ºC, wyższa tem. pobudza cebulki do szybszego wzrostu a to może się zakończyć ich gniciem. Cebule potomne uprawia się rok-dwa, zanim zakwitną.

Zastosowanie:

Doskonała grupami na rabaty, znakomicie prezentują się na zielonym tle trawnika czy innej grupy zielonych roślin. Nadają się również do uprawy w pojemnikach.

Kwitnienie:

W grupie potrafią kwitnąć od końca lipca do września.

Zimowanie:

W naszych warunkach wymaga wykopania i przechowania w okresie zimy.

Uwagi:

Upieczone lub ugotowane cebule nadają się do spożycia. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: tygrysówka pawia

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe
 • Żylistek – niesamowity krzew ogrodowy HIT
  Żylistek – niesamowity krzew ogrodowy

      Od maja w ogrodach, parkach oraz zieleńcach można spotkać pięknie kwitnące krzewy o nazwie żylistek. Rodzaj żylistek Deutzia obejmuje kilkadziesiąt gatunków, jednak tylko nieliczne znalazły uznanie wśród ogrodników. Stworzenie mieszańcó

  Przeczytaj więcej...
 • Wysiew trawy - odmiany i rodzaje
  Wysiew trawy - odmiany i rodzaje

  Wysiew trawy to czynność będąca kolejnym etapem przybliżającym do osiągnięcia pięknego trawnika. Siew powinien być poprzedzony dokładną analizą naszych potrzeb, odnośnie przyszłego trawnika oraz warunków klimatyczno- glebowych panujących w naszym regionie.   &n

  Przeczytaj więcej...

21 komentarzy

 1. Dodał: Marian, Tytuł: SENSACJA -tygrysówka czterolistna

  Kupiłem,posadziłem,kwitnie,kwitnie,kwitnie. Wszystko normal, kolor różowy,trzy duże, trzy małe, listki oczywiście.Jeden kwiatek, drugi kwiatek trzeci kwiatek, następny ,następny .Kilka dni przerwy i dzisaj znowu kwiat ale liczę liście, cztery duże cztery małe.Szukam w internecie- nie ma czterolistnych.dodam zdjęcie .Kwiat spróbuję zasuszyć.

 2. Dodał: Zofia, Tytuł: tygrysówki

  Po raz pierwszy w tym roku posadziłam kilka cebulek i czekałam na efekt.Dzisiaj rano spotkałam cudowny biały kwiat z różowym środkiem.Zrobiłam zdjęcie jest śliczny, ale po południu zauważyłam, że zaczyna więdnąć.Nie wiedziałam,że to tylko kilka godzin radości.

 3. Dodał: Zosia, Tytuł: tygrysowki

  Kupilam w tym roku pierwszy raz i wlasnie mi 2 zakwitly-zolta i rozowa sa cudowne!!!!

 4. Dodał: Jolka, Tytuł: tygrysówka

  Kupiłam, posadziłam i nie mogłam się nadziwić, że natura stworzyła coś tak pięknego. Jest kwiat jednej nocy a tygrysówka jest kwiatem jednego dnia, piękny.

 5. Dodał: Teresa, Tytuł: tygrysówka

  Rzeczywiście to piękne kwiaty tylko szkoda że nie stałe.

 6. Dodał: Ewcia, Tytuł: tygrysówka

  Kupiłam posadzę i będę czekać na efekty. Już się nie mogę doczekać !!!!

 7. Dodał: daga, Tytuł: Tygrysówka

  Kwiaty były przepiękne. Wyciagnęłam z ziemi cebulki i niezmiernie się zdziwiłam,od "głównej"odrastały w dół niby cebulki. Czy tak wyglądają przybyszowe?

 8. Dodał: Iga, Tytuł: tygrysowka

  Posadziłam cebulki samych zółtych kwiatów, które zakwitły na pocz. sierpnia. Teraz kwitną drugi raz i są wśród nich zarówno żółte jak i białe kwiaty. Jak to możliwe?

 9. Dodał: kasia w, Tytuł: tygrysówka

  piękne kwiaty lecz żyją jeden dzień

 10. Dodał: Alicja, Tytuł: tygrysówka

  Mam je od tego roku i jestem w nich zakochana, cudo nie kwiaty

 11. Dodał: basia, Tytuł: tygrysówka

  posadziłam pierwszy raz.Zakwitły wszystkie cebulki,szkoda tylko,że jednego koloru,ale i tak są piękne.Na wiosnę kupię więcej cebulek.Pozdrawiam

 12. Dodał: wika, Tytuł: Tygrysówka

  Posadziłam dość późno 20 sztuk . Dziś zakwitły 2 pierwsze żółta i pomarańczowa.Są naprawdę piękne, nie mogłam się na nie napatrzeć. Pąków jest dużo więc jeszcze przez wiele dni będę mogła cieszyć nimi oczy.

 13. Dodał: ogrodnik, Tytuł: Tygrysówka

  Posadziłem pierwszy raz.Zakwitły!

 14. Dodał: jolanta, Tytuł: tigridia

  Przepiękne kwiaty ,ale niestety jedniodniowe

 15. Dodał: RENATA, Tytuł:

  ,,,ja też mam pierwsze kwiatki-są piękne,,,

 16. Dodał: mania2911, Tytuł: tygrysówki

  Są przepiekne nacykałam im fotek jak szalona

 17. Dodał: misia, Tytuł: Tigridia

  Rzeczywiście kwitną pięknie szkoda tylko, że przez jeden dzień.

 18. Dodał: Ewika, Tytuł: Tygrysówka

  U mojej mamy w ogrodzie już kwitną. Informacja o tym, że kwitną tylko jeden dzień jest prawdziwa! Rano należy biec do ogrodu i napawać się jej pięknem, bo po południu nie ma już co oglądać. Ale kwiaty są przepiękne:)

 19. Dodał: eliszka, Tytuł: Tygrysówka

  ja posadziłam 10 cebulek w donicy.Właśnie zaczynają kwitnąć.Kwiaty są rzeczywiście piękne.

 20. Dodał: mila, Tytuł: tigridia pavonia

  W tym roku pierwszy raz posadziłam.Mam nadzieję,że będzie pięknie kwitła.Posadziłam 10 cebulek i wszystkie wykiełkowały.

 21. Dodał: abtw, Tytuł: Tigridia

  Właśnie posadziłam mnóstwo Tigridii i czekam na efekty :-) zapowiada się ciekawie.

Dodaj swój komentarz

Captcha