Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 157

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Stapelia - Stapelia

Stapelia - Stapelia

3 komentarzy

Opis:

Stapelia, brudnota, zamszyca to nazwy ciekawej rośliny pochodzącej z południowej Afryki. Roślina ta nazywana jest także "gwiazdą szeryfa", kwiatem - rozgwiazdą" lub po prostu... "gnijącym kwiatem". Wszystkie te określenia odnoszą się do cech kwiatu: wyglądu i zapachu. Kwiaty są pięcioramienne - o średnicy od 5 cm do ok 30 cm (S. gigantea). Charakteryzują się niemiłym zapachem padliny, ale gdy wietrzymy mieszkanie, nie jest on uciążliwy. Najczęściej spotykamy się ze stapelią wielkokwiatową (S. grandiflora), której kwiaty mają średnicę 10 - 15 cm, są owłosione, czerwonobrązowe. Wyrastają u podstawy rośliny na młodych pędach. Pod nazwą stapelia pstra, dość rozpowszechnioną jest roślina, która obecnie nazywa się orbea variegata (do gatunku Orbea zaliczono wszystkie gatunki Stapelia, których korona wyróżnia się wypukłym pierścieniem). Roślina ta ma mniejsze kwiaty o średnicy 5 - 8 cm, żółte, z plamkami czerwono brązowymi o różnym kształcie i nasileniu.

Uprawa:

Słoneczne miejsce przez cały rok. Temperatura zimą ok. 10 C, podlewanie na podstawkę raz w miesiącu lub rzadziej (tylko tyle by nie dopuścić do zwiędnięcia pędów). W lecie raz na tydzień po uprzednim przeschnięciu ziemi. Wskazane zasilanie nawozem z zawartością potasu. Podłoże podobne jak do kaktusów, ale nieco żyźniejsze. Należy pamiętać o warstwie drenażu, dobrze jest też przykryć powierzchnię gleby drobnymi kamyczkami.Rozmnażanie: Nasiona lub przez podział starej rośliny. Młode pędy ukorzeniamy w suchym podłożu (po uprzednim przesuszeniu przez 2 dni).

Kwitnienie:

Do połowy sierpnia do końca października (z własnego doświadczenia wiem, że przy dobrym oświetleniu i odpowiednim podlewaniu może zakwitnąć praktycznie o każdej porze).

Uwagi:

Rośliny te rosną dość szybko, a kwitną na młodych pędach, dlatego wskazane jest przesadzanie co 3 lata i równoczesne "odmłodzenie " rośliny poprzez usunięcie środkowej części rośliny (najstarszej). Sadzimy tylko młode pędy.

Zobacz więcej zdjęć: stapelia

 • Furtki ogrodowe
  Furtki ogrodowe

      Wielu z nas poświęca dużo czasu na dbanie o swój ogród. Starannie pielęgnujemy kwiaty, przycinamy drzewka, wyszukujemy najpiękniejsze i najoryginalniejsze gatunki roślin po to, by móc czuć się dobrze w tym zielonym zakątku oraz wzbudzić zachwy

  Przeczytaj więcej...
 • Domki dla dzieci
  Domki dla dzieci

      Każdy rodzic stara się zapewnić swojemu dziecku jak najwięcej atrakcji, które sprawią, że dziecko będzie miało możliwość uwolnienia nieprzebranych pokładów energii- jaką z pewnością dysponuje. W miastach oraz na wielu wsiach istnieje możliwość skorzy

  Przeczytaj więcej...
 • Kosiarki do trawy
  Kosiarki do trawy

      Wszyscy chcący posiadać dobrze utrzymany trawnik powinni otoczyć go szczególną opieką, a zwłaszcza zadbać o jego częste koszenie. Dzięki niemu stanie się zwarty i z pewnością będzie zachwycał swym estetycznym wyglądem. Dla wielu koszenie trawy jest konieczn

  Przeczytaj więcej...

3 komentarzy

 1. Dodał: Gertruda, Tytuł: moja stopelia

  Stopelię dostałam w marcu 2011.miała kilka odrostow ,systematycznie podlewałam z odżywką do kaktusów .Stoi także na oknie.

 2. Dodał: grzegorz5712, Tytuł: stopelia to to

  mam pytanie jak rozmnorzyć fiołka z bulwy, byłbym wdzienczny za informacie. przełorzyłem go obok okna balkonowego gdzie jest dotleniany.

 3. Dodał: Asia, Tytuł: kwitniecie rośliny

  u mnie kwitnie przez cały rok a w okresie lipiec - listopad potrafi mieć naraz 30 kwiatów zapach w pokoju jest nie miłosierny :) ale zawsze mam otwarte okno :)

Dodaj swój komentarz

Captcha