Sadzenie krzewów

Sadzenie krzewów

Skomentuj artykuł

Przygotowanie podłoża

Jeszcze przed posadzeniem krzewów należy odpowiednio przygotować podłoże. Dokładnie oczyścić z chwastów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli sadzony krzew wymaga specjalnego podłoża np. kwaśnego już przy zakupie rośliny warto zakupić odpowiednie podłoże. Zbyt ciężkie gleby można rozluźnić, dodając żwiru, piasku, a także dobrze przerobionego kompostu. Kompost dostarczy bezpiecznej ilości składników pokarmowych, poprawi strukturę podłoża, a także sprawi, że podłoże będzie bardziej chłonne, a co za tym idzie będzie dłużej utrzymywać wilgotność, co będzie sprzyjać przyjęciu się roślin.

Sadzenie krzewów

Sadzenie krzewów

Sadzenie krzewów- podstawowe etapy

Etap I – przygotowanie dołka. Dołek powinien być przynajmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej, na zbyt gliniastym podłożu jeszcze szerszy. Na samym początku odbieramy wierzchnią warstwę podłoża, na głębokość około szpadla. Jest to żyzna gleba dlatego warto ją oddzielić i nie mieszać z bardziej jałową z głębszych warstw podłoża. Po wykopaniu dołka, warto rozluźnić wszystkie jego ścianki,  a na dno wsypać trochę żyznego podłoża.

Etap II – Zależnie od materiału szkółkarskiego sadzenie krzewów trochę się różni. W przypadku krzewów sprzedawanych w pojemnikach, przed posadzeniem pojemnik należy umieścić w pojemniku z wodą i pozostawić do momentu, gdy z doniczki przestaną ulatywać pęcherzyki powietrza. Po czym delikatnie wyjmujemy bryłę korzeniową i rozluźniamy korzenie. W razie konieczności korzenie można delikatnie przyciąć. W przypadku krzewów balotowanych, rozwiązujemy bądź rozcinamy jutę i rozkładamy na boki. Nie ma konieczności jej usuwania, bo z czasem i tak ulegnie rozkładowi. W przypadku krzewów z gołym korzeniem, pamiętajmy, aby przed posadzeniem korzenie moczyć w pojemniku z wodą przez około 2- 3 godziny i po tym czasie dopiero sadzić. Przed posadzeniem usuwamy uszkodzone korzenie , a także przycinamy zbyt długie. 

Etap III-  Umieszczając krzewy w dołku pamiętajmy, że nie powinny być  sadzone ani za głęboko, ani za płytko. Krzewy sadzimy zazwyczaj na głębokość na jakiej rosły w szkółce. Najpierw dół uzupełniamy lepszej jakości  podłożem, zebranym z wierzchniej warstwy, a dopiero potem pozostałą ziemią. Cały czas utrzymujemy krzew w pozycji prostej.

Etap IV- Po uzupełnieniu dołka ziemią, podłoże ubijamy, uważając przy tym aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Po tym zabiegu krzew będzie bardziej stabilny.

Etap V- Wokół krzewu kształtujemy „misę”, a więc wgłębienie w podłożu, które ułatwi nam podlewanie rośliny. Po posadzeniu krzew należy bardzo obficie podlać. Po podlaniu podłoże stanie się bardziej zwarte i lepiej będzie przylegać do korzeni.

Etap VI- Krzewy o sezonowym ulistnieniu w okresie wiosennym przycinamy zaraz po posadzeniu. Przy jesiennym sadzeniu zabieg ten odkładamy na wiosnę. W przypadku krzewów zimozielonych cięcie nie jest konieczne.

Etap VII- Krzewy warto także ściółkować, dzięki czemu ograniczymy parowanie wody z podłoża oraz pojawienie się chwastów. Grubość  ściółki powinna wynieść około 5 cm.

Pielęgnacja krzewów po posadzeniu

Po posadzeniu podstawowym zabiegiem jest systematyczne podlewanie roślin. W przypadku dużego nasłonecznienia, koniecznym może okazać się cieniowanie zimozielonych krzewów. W razie potrzeby nawet do miesiąca.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: