Sadzenie roślin - porady dla początkujących

Sadzenie roślin - porady dla początkujących

1 komentarzy

Sadzenie roślin należy do podstawowych czynności, które wykonuje się w ogrodzie, najbardziej nasilonych w początkowym okresie zakładania ogrodu. To właśnie od niego zależy późniejsza kondycja i wzrost roślin, które wybraliśmy do naszego ogrodu czy też na działkę. Z pewnością, powinniśmy potraktować sadzenie bardzo poważnie i  starać się wykonać je dobrze, zgodnie z ogólnymi zasadami, jakie zostaną nakreślone w dalszej części opracowania.

Przed samym sadzeniem należy dobrać odpowiednie rośliny na odpowiednie miejsce. Bierzemy pod uwagę wiele czynników tj. rodzaj podłoża, jego pH, nasłonecznienie, wilgotność, temperaturę, sąsiedztwo innych roślin. To bardzo ważne kwestie i z pewnością uwzględnienie ich wyjdzie nam tylko na dobre.

Zależnie od grupy roślin ( m.in. jednoroczne, byliny, cebulowe, krzewy, drzewa, pnącza, rośliny zimozielone) terminy sadzenia mogą być zróżnicowane. Najczęściej rośliny sadzi się wiosną i jesienią, choć warto zaznaczyć, że okres jesienny jest najbardziej optymalnym okresem na sadzenie, dla większości roślin, przede wszystkim w przypadku gołych korzeni. Powszechna dostępność roślin sprzedawanych w pojemnikach sprawiła, że rośliny można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego podłoża. Oczywiście pamiętajmy o optymalnym czasie sadzenia, który wpłynie na lepsze przyjęcie się danej rośliny.
   
W dalszej części poruszę najważniejsze zasady obowiązujące przy sadzeniu poszczególnych, a zarazem wybranych grup roślin. Nim przestąpię do ich omówienia chciałbym poruszyć jeszcze kwestie związane z czynnościami obowiązującymi przy sadzeniu, które charakterystyczne są dla wszystkich grup roślin.


Podstawową kwestią przy sadzeniu roślin jest odpowiedni dobór (kryteria doboru poruszone w początkowej części niniejszego opracowania) oraz co najmniej dobra jakość zakupionych sadzonek. Nowe  sadzonki powinny charakteryzować się dobrym wyglądem, zdrowotnością, barkiem oznak chorobowych. System korzeniowy powinien być rozbudowany. W przypadku zakupu roślin w pojemnikach unikajmy przerośniętych brył korzeniowych, które opóźniają aklimatyzację danej rośliny w nowym miejscu. Zakupy najlepiej dokonywać w sprawdzonych i wiarygodnych punktach sprzedaży, gdzie mamy większą pewność, że zakupione sadzonki są dobrej jakości o należytej zdrowotności.

Rośliny należy sadzić w podłoże adekwatne do zapotrzebowania danej rośliny. Przykładowo hortensji ogrodowej nie posadzimy w wybitnie zasadowe podłoże, tylko w takie, które charakteryzuje się niższym poziomem pH. Gleba powinna zostać oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń oraz chwastów. W razie potrzeby podłoże można wzbogacić np. dobrze przerobionym kompostem, dla poprawy jej struktury i jego wzbogacenia w składniki pokarmowe.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ogrodniczka...xd :], Tytuł: kwiaty kwiaty

    Fajne porady fajne:D więcej takich proszę:D

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: