Sadzenie krzewów

Sadzenie krzewów

Skomentuj artykuł

Materiał szkółkarski 

Krzewy możemy nabyć w różnych formach, a więc:

Krzewy w pojemnikach – dostępne w sprzedaży cały rok, droższe, ale przy odpowiedniej pielęgnacji przed zakupem, dające najwyższą gwarancję tego, że zakupiony krzew się przyjmie. Oczywiście uważajmy na oszustów, którzy wykopując krzewy wiosną i jesienią, sadzą je w donicach i sprzedają, ale szanse takich roślin na przyjęcie są dużo mniejsze. Ważne jest, aby krzewy kupować ze sprawdzonych punktów sprzedaży. Przed zakupem sprawdźmy jakość bryły korzeniowej. Oferowany krzew delikatnie wyjmujemy z doniczki sprawdzając czy bryła korzeniowa jest ładnie przerośnięta, ale nie za mocno, zwarta i nie rozpadająca się. Zbyt mocno przerośnięte, poskręcane korzenie utrudniają przyjęcie się roślin.

Krzewy z bryłą ziemi (balotowane)- w takiej formie sprzedawane są krzewy na wiosnę i w okresie jesiennym. Przygotowanie krzewów do sprzedaży w takiej formie polega na wykopaniu krzewu i delikatnym zawinięciu bryły korzeniowej np. w jutę a przy większych egzemplarzach dodatkowo zabezpieczenie jej siatką. Przy tego typu materiale szkółkarskim należy utrzymywać stałą wilgotność bryły korzeniowej nie dopuszczając do jej przesuszenia.

Krzewy z odsłoniętymi korzeniami – najtańsze, jednak nie dające gwarancji 100% przyjęcia się sprzedawanych roślin. W przypadku krzewów sprzedawanych z „gołym korzeniem” ważne jest, aby korzenie nie zostały przesuszone, dlatego też zaraz po zakupie, jeżeli nie mamy czasu na natychmiastowe posadzenie roślin, powinniśmy je  zadołować w wilgotnym podłożu. Pamiętajmy o tym, że wcześniejsze posadzenie krzewów sprzedawanych w takiej formie przełoży się na lepsze przyjęcie się roślin.
   
Wybieramy krzewy o zdrowym systemie korzeniowym oraz bez zmian     chorobowych na liściach.

Sadzenie krzewów

Sadzenie krzewów

Kiedy sadzimy krzewy ?

W przypadku krzewów sprzedawanych w pojemnikach sadzenie roślin, można wykonać niemalże przez cały rok, kiedy ziemia nie jest zmarznięta. W przypadku krzewów sprzedawanych z bryłą korzeniową oraz z otwartymi korzeniami, odpowiednim momentem będzie późna jesień po zakończeniu wegetacji roślin oraz wczesna wiosna, przed rozpoczęciem wegetacji.

Krzewy zimozielone z bryłą korzeniową w okresie jesiennym sadzimy wcześniej, a więc najpóźniej w październiku, aby zdążyły zaaklimatyzować się na nowym stanowisku i w dobrej kondycji powitać zimę oraz ja przetrwać.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: