Sadzenie drzew owocowych

Sadzenie drzew owocowych

Skomentuj artykuł

Sadzenie drzew owocowych nie jest kłopotliwe, ale absorbujące, zwłaszcza jeżeli sadzimy rośliny sadownicze po raz pierwszy. Błędy popełnione na tym etapie mogą nas drogo kosztować, nawet utratę rośliny. Podstawowa wiedza z zakresu sadzenia drzew owocowych jest niezbędna. Warto poznać podstawowe zasady o których należy pamiętać przy sadzeniu drzew owocowych, aby bezproblemowo posadzić drzewo owocowe, które odpłaci się  obfitym plonowaniem.

Wielu z nas nie wyobraża sobie ogrodu, posesji, działki bez drzew owocowych. Nie brak im dekoracyjności, ale podstawą są oczywiście owoce. Im  więcej owoców na drzewie tym większy uśmiech na twarzy.  Jesień i wiosna to najlepszy okres na sadzenie drzew owocowych. Pamiętajmy, że od prawidłowego posadzenia drzewka, zależeć będą przyszłe plony. Warto się postarać, rośliny potrafią się odpłacić za trud wniesiony w  ich posadzenie oraz dalszą pielęgnację.

Jakie drzewo owocowe posadzić ?

W tym wypadku jedyną barierą przy zakupie wymarzonych drzew owocowych  może okazać się zbyt mała powierzchnia w ogrodzie. Warto wiedzieć, że odstępy pomiędzy sadzonymi drzewami owocowymi powinny być na tyle duże, aby w dorosłym wieku, rozrośnięte korony nie konkurowały ze sobą o przestrzeń. Korony mogą się lekko stykać, ale nie nachodzić na siebie. Zależnie od potrzeb w sprzedaży można nabyć sporo gatunków drzew owocowych, najlepiej wybierać te, które  bezproblemowo poradzą sobie w naszym sadzie czy też ogrodzie. Wybierajmy sprawdzone odmiany jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni, wiśni, a także orzecha włoskiego, brzoskwini, moreli i innych.


Dokąd na zakupy ?

Wielu z nas bardzo często staje przed takim dylematem. Z własnego doświadczenia wiem, że drzewa owocowe należy nabywać u sprawdzonych dostawców, najlepiej w szkółce oferującej materiał sadowniczy. Jeżeli zależy  nam na zakupie dobrej jakości materiału,  zdrowego, prawidłowo oznaczonego, to polecam kupowanie drzew owocowych w najbliższych szkółkach, cieszących się dobrą opinią. W dobrej szkółce drzew owocowych kupimy dobrej jakości drzewko, oznakowane, a także możemy skorzystać z wiedzy profesjonalistów, którzy doradzą nam jakie odmiany najlepiej uprawiać w regionie w którym mieszkamy. Kupowanie drzew owocowych w marketach nie jest bezpieczne, oferowany materiał często nie jest dobrze oznakowany oraz przesuszony. W przypadku drzew owocowych z gołymi korzeniami jest to niedopuszczalne i obniżające szansę przyjęcia się roślin na nowym stanowisku.

Sadzenie drzew owocowych

Sadzenie drzew owocowych

Materiał szkółkarski

Oferta drzew owocowych dotyczy przede wszystkim roślin z gołymi korzeniami, oferowanymi przez szkółkarzy w okresie wiosennym i jesiennym. Zadowolenie z zakupu będzie uzależnione od jakości oferowanego materiału szkółkarskiego, okresu jaki upłynie od momentu wykopania drzewa owocowego w szkółce, a wkopaniem go w naszym ogrodzie. Im ten okres krótszy, tym większe szanse na dobre przyjęcie się zakupionej rośliny.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także