Sadzenie krzewów

Sadzenie krzewów

Skomentuj artykuł

Mimo, że krzewy ozdobne są dostępne w pojemnikach przez cały rok, to jednak okres wiosenny i jesienny to najgorętszy czas, kiedy nabywamy nowe rośliny i sadzimy w ogrodach oraz na działkach. Trochę inaczej jest z krzewami sadowniczymi, które zazwyczaj dostępne są w okresie wiosennym i jesiennym, gdyż  oferowane są przede wszystkim z gołym korzeniem bądź zabezpieczoną bryłą korzeniową.  Nie każdy zdaje sobie sprawę, że błędy popełnione przy sadzeniu roślin wpływają na wolniejszy ich wzrost, kwitnienie, owocowanie a także ich żywotność. Warto poświęcić więcej czasu na posadzenie danej rośliny, aby później przez wiele lat cieszyć się pięknem i użytecznością posadzonych roślin.

Krzewy pełnią wiele bardzo istotnych funkcji, zależnie od gatunku, wielkości, biologii danej rośliny itp. Dzięki krzewom  mamy możliwość ubarwienia naszych ogrodów ciekawymi nasadzeniami, które poza tym, że będą dobrze wyglądać, mogą nadać granice naszej działce, chronić ją przed intruzami, upiększyć dzięki swym walorom dekoracyjnym, dostarczyć smacznych owoców, a także stanowić pożywienie oraz schronienie dla drobnych zwierząt.

Warunki klimatyczno- glebowe w ogrodzie

Przed zakupem krzewów należy określić warunki klimatyczno- glebowe, a więc wybór danego gatunku oraz odmiany dostosować do strefy klimatycznej w której mieszkamy oraz lokalnego mikroklimatu, który także ma znaczenie.  Poza tym pamiętajmy o wystawie, a więc jeżeli zacieniona, wybieramy krzewy preferujące cień, jak słoneczna najlepiej kupić rośliny światłolubne, przy czym wiele krzewów wykazuje wysoką tolerancyjność na tej płaszczyźnie. Warto zbadać pH podłoża, aby się zorientować czy jest kwaśne, czy też zasadowe. Poza tym oceniamy jakość podłoża czy jest m.in. próchnicze, suche, piaszczyste, czy też gliniaste. Pamiętajmy także o docelowych rozmiarach rośliny, aby przeznaczyć jej odpowiednią przestrzeń ogrodu. Zależnie od potrzeb dobieramy odpowiedni gatunek, mając na uwadze, że krzewy lubiące cięcie można bez  problemów ograniczać bez szkody dla rośliny.


Wybór krzewów

Po określeniu warunków klimatyczno- glebowych i pozostałych kwestii poruszonych powyżej, wybieramy krzewy. Mogą to być krzewy o sezonowym bądź zimozielonym ulistnieniu, iglaste, wysokie, średnie, niskie, karłowe, dekoracyjne z kwiatów, liści bądź owoców, wolno rosnące, o dużych przyrostach rocznych, z cierniami, bez cierni, lecznicze, sadownicze itp. Zależnie od potrzeb dobieramy odpowiedni krzew w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Mając nazwę roślin możemy udać się na zakupy.

Sadzenie krzewów

Sadzenie krzewów

Szkółka czy hipermarket ?

Rośliny możemy zakupić w specjalistycznych szkółkach, centrach ogrodniczych, sklepach ogrodniczych, sklepach internetowych, hipermarketach, marketach, dyskontach, a nawet w bardziej rozbudowanych kwiaciarniach. Oczywiście zależnie od możliwości asortyment we wspomnianych punktach sprzedaży może być niewielki, a nawet znikomy, a w innych znów bardzo duży. Z pewnością warto polecić szkółki krzewów, działające w regionie w którym zamieszkujemy. Poza fachową wiedzą, zyskamy rośliny, które sprawdzą się w uprawie, ponieważ w szkółce uprawiane są w warunkach zbliżonych do tych jakie panują w ogrodzie. Nieprzeceniona jest wiedza szkółkarzy, którzy przy błędnym doborze roślin, mogą wyprowadzić nas z błędu i dobrać takie rośliny, które lepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie. Z pewnością najlepiej robić zakupy w punktach, które cieszą się dobrą opinią, w których zatrudniony jest fachowy personel, który doradzi oraz rozwieje wątpliwości.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: