Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 77

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Frezja ogrodowa, Frezje – Freesia hybrida

Frezja ogrodowa, Frezje – Freesia hybrida

55 komentarzy

Opis:

Frezja to roślina szklarniowa uprawiana na kwiat cięty. Uprawiane gatunki są mieszańcami wielu gatunków frezji, pochodzących z Afryki Południowej. Są to rośliny trwałe, bulwiaste, nieodporne na mróz. Posiadają zgrubiałe pędy długości 20-30 cm oraz wąskie, mieczowate liście, znajdujące się w dolnej części pędu. Dekoracyjne kwiaty (m.in. białe, żółte, lila) są dzwonkowate, bardzo pachnące i zebrane w jednostronne grona. Odmiany uprawne dzielimy ze względu na sposób rozmnażania: generatywnie- z nasion (np. ‘Super Freesia’ o różnych barwach): wegetatywnie (np. ‘Magic’ -biała; ‘Panda’, ‘Micheli’- czerwone, ‘Spitfire’- niebieska).

Uprawa:

Frezja potrzebuje żyznego i przepuszczalnego podłoża (pH 6,0-7,2) wzbogaconego w składniki pokarmowe, świeże powietrze i od czasu do czasu zraszanie (do czasu kwitnienia). Uprawa jest dość skomplikowana i zależna od sposobu rozmnażania. Uprawa z bulw pozwala na uzyskiwanie kwiatów w przeciągu całego roku. Najbardziej optymalny okres sadzenia przypada wrzesień/połowa października, a kwitnienie trwa do kwietnia. Uprawa trwa ok. 4-6 miesięcy. Po wysadzeniu bulw podłoże powinno mieć temperaturę 13-17ºC a następnie 10-13ºC. Natomiast cykl uprawy z nasion ogranicza się do wiosny (marzec-maj) a czas kwitnienia przypada na sierpień-marzec. Czas od siewu do kwietnia jest bardzo długi (6-9 miesięcy). Nasiona wysiewamy do skrzynek, gdy wykiełkują (około 3 tygodnie przy 20ºC) pikujemy chyba, że wysiewamy pojedynczo w rozstawie 4x4 cm. Odpowiednia temperatura do wzrostu 18ºC, a w okresie tworzenia się kwiatów nie powinna przekraczać 12ºC a podczas kwitnienia podnosimy ją 15-18ºC

Kwitnienie:

Zależnie od pory siewu i sadzenia bulw. Obecnie dzięki preparowaniu bulw w okresie spoczynku frezje są dostępne przez cały rok.

Uwagi:

Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: frezja ogrodowa

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe
 • Woda w ogrodzie – życie w ogrodzie
  Woda w ogrodzie – życie w ogrodzie

      „Woda jest życiem” – to zdanie słyszeliśmy nie raz, jednak jaki wpływ ma ona na nasz ogród. Przede wszystkim dzięki niej możemy znacząco poprawić wystrój naszego podwórka, czy działki. Poza tym poprawia wilgotność powietrza o

  Przeczytaj więcej...

55 komentarzy

 1. Dodał: ania, Tytuł: kocham frezje

  mieszkam na polnocy Wloch i jak wiadomo klimat jest ciut cieplejszy od naszego polskiego...cebulki posadzilam pod koniec pazdziernika,w dwoch donicach,po 6 sztuk na jedna w odleglosci 5 cm. Nie wzeszly wszystkie cebulki ale to nic,bo tylko z jednej cebulki z lisci wzeszlo po pare lodyzek z kwiatami....a mam ich w kazdej donicy po 3...liscie rosly zaraz po zasadzeniu po w pazdzierniku jest jeszcze cieplo,a lodyzki z kwiatami zaczely wychodzic na poczatku marca. Teraz ciesze oko przepieknymi kwiatami w kolorach zoltych i bialych,,,przepieknie pachna!!pozdrawiam wszytkich amatorow frezyjek ;)

 2. Dodał: Grzes, Tytuł: Pazdziernik

  Zasadzilem w marcu do doniczki w domu Pod koniec pazdziernika dopiero wyszly

 3. Dodał: Kinga, Tytuł: Frezje jak na kwiaty szybko kiełkują

  Frezje kiełkują 2-3 tygodnie....................................

 4. Dodał: monia, Tytuł: frezja w andaluzi

  cześć ja mam frezje w hiszpani i kwitną tylko wiosną są białe i czerwone schną w czerwcu i wytwarzają nasiona.I cykl się powtarza.

 5. Dodał: ola1, Tytuł: uwielbiam frezje

  wsadziłam cebulki frezjii do doniczek po 5 szt wyrosły już długie liście czy ktoś wie kiedy przesadzić je do ziemi

 6. Dodał: Ewa56, Tytuł: frezje Ewy

  W zeszłym roku na wiosnę,wsadziłam cebulki frezji (drugie moje sadzenie) i w końcu się doczekałam.Tego roku w kwietniu,kwitną,jedna po drugiej.W domu w skrzynce balkonowej. Bądzcie Panie cierpliwe ,a Wam też zakwitną.

 7. Dodał: Mira, Tytuł: głębokość sadzenia bulw

  Teoretycznie wysadza się na głębokość odpowiadającą 3-krotnej wysokości bulwy (licząc od jej podstawy). Natomiast ja po niemiłych doświadczeniach z gniciem bulw lub cebul różnych roślin, nie kieruję się już teorią. Frezje kilka lat miałam w doniczkach i bulwy sadziłam tylko na taką głębokość, żeby były lekko przykryte ziemią. Po wzroście roślin dosypywałam ziemi aby przykryć wychodządze bulwy. Tak samo postępuję z innymi roślinami i mam zawsze wspaniałe kwiaty. Niektóre sadzę nawet tak, że wystają czubki bulw.

 8. Dodał: Wiola, Tytuł: Głębokość frezji

  Mam takie pytanko na jaka głębokość trzeba wsadzić frezje

 9. Dodał: adam, Tytuł: frezje ****

  czy ktoś wie czy trzeba frezje wykopać z gruntu i kiedy

 10. Dodał: amorek ;/, Tytuł: Frezje;***

  hej, ja moje frezje posadzę we wrześniu, pozdro...

 11. Dodał: Ewa7, Tytuł: czekam cierpiwie

  Witam! od kilku miesięcy cierpliwie czekam na wymarzone kwiaty . Jedna z 8 cebulek ma długie 40cm liście a reszta zaczęła dopiero kiełkować ,mam posadzone w doniczce w domu. Czy doczekam się kwiatów,czy mam je tak zostawić ,czy może wysadzić je do gruntu?

 12. Dodał: Maciek, Tytuł: Wysokie frezje

  Ja uprawiam frezje od dwóch lat i w tym roku też mi ładnie rosną, i są wyjątkowo duże. jeśli frezje zaczną się płożyć a chce się wyhodować wysokie, trzeba je przywiązać do patyka, ja w tym roku tak zrobiłem i są wyższe niż kiedyś były

 13. Dodał: Edyta, Tytuł: Tylko liście

  Witam!Pomóżcie!W kwietniu kupiłam 10 cebulek frezji.Niestety po wykiełkowaniu 10 centymetrowych listków zginęły.Uratowałam 3 cebulki,przesuszyłam i posadziłam.Stoją teraz w domu i niestety mają tylko liście już dość pokaźne. Kwiatów jednak brak,dlaczego?

 14. Dodał: Maryla, Tytuł: Moje piękne frezje

  Ja też kupiłam je w kwietniu w Biedronce.Zasadziłam do gruntu,potem zapomniałam w którym miejscu ? mam duzo kwiatów. Po jakimś czasie zaczęło coś kiełkować,nawet myślała,że to chwast.Wszystkie cebulki zakwitły w różnych kolorach.Kwitły bardzo długo,do pierwszych przymrozków.Wykopałam cebulki i przechowuję je w piwnicy tak jak inne cebulki. Nie wiem co dalej? Czy może je trzymać w trocinach albo przesypać ziemią? One tak pięknie kwqitły.Amoże mogłam je pozostawić na zimę w gruncie? Prosze o poradę.:)

 15. Dodał: jowita, Tytuł: sliczne frezje

  danuto ja tez kupilam cebulki w bierdonce 2 op.i wszystkie mi zakwitly.kupilam mix a byly biale,i czerwone ,przepieknie pachna.

 16. Dodał: Anulka 2010-07-28, Tytuł: śliczne frezje

  Ja też kupiłam cebulki frezji zakwitły bosko a zapach przecudny polecam

 17. Dodał: Gosia, Tytuł: Piekna frezja

  Frezja to piękny kwiat... Pierwszy raz kupiłam je w tym roku i posadziłam w ogrodzie. Wiedziałam o nich tyle że ładnie pachną i pięknie wyglądają. Posadziłam je tak jak pisało na opakowaniu i czekałam aż wyrosną. Nic specjalnego nie robiłam, od czasu do czasu podlałam i SĄ! Teraz kwitną, są różnokolorowe i pięknie wyglądają. Więc chyba nie trzeba o nie zanadto dbać, ale trzeba cierpliwie poczekać na kwiaty...:)

 18. Dodał: danuta, Tytuł: frezje w ogrodzie

  Posadziłam w kwietniu kilkanaście cebulek, kupionych w biedronce. Wszystkie zakwitły!!!! Ale jak frezje przekwitną, to mam je wykopać, czy zostawić w ziemi.

 19. Dodał: marta, Tytuł: frezja dla cierpliwych

  ja swoje cebulki frezji posadzilam w kwietniu ale nie doczekalam sie niczego ale jestem cierpliwa, pozdrawiam milosnikow tych kwiatow

 20. Dodał: mario, Tytuł: pachnące frezje

  Czy ktoś wie czy cebulki po kwitnieniu można zachować? A dla tych co kupili cebulki w dużych sklepach, to jeśli są dobre to powinny zakwitnąć. Też takie mamy.

 21. Dodał: Kaja, Tytuł: Kwiaty frezje

  właśnie zasadziłam cebule do doniczki i poczekam może coś urośnie

 22. Dodał: Monia, Tytuł: to ja tez poczekam

  Kupiłam w biedronce chyba ze 20 cebulek - wysadziłam 2 tygodnie temu w doniczki w garażu i nic - ale teraz myślę że im jest za zimno po prostu - przeniose do domu - moze to cos pomoże...

 23. Dodał: Edyta, Tytuł: frezje pachnace kwiaty

  Frezje to sa piekne kwiaty i pieknie pachna.Kocham je!

 24. Dodał: emilka, Tytuł: frezja

  W ubiegłym roku posadziłam frezje w arcu i musze powiedzieć że w maju miałam piękne pachnące kwiaty ,niestety cebulki mi przemarzły i kupiłam nowe tym razem pełne wysadziłam do skrzynki 2 tyg. temu i już je widać teraz tylko czekać na pąki

 25. Dodał: Ilona , Tytuł: frezia

  Ja dziś posadziłam ferezię i mam nazieę że wszystkie się przyjmią pozdrawiam

 26. Dodał: baja, Tytuł: frezje kwiaty

  zgadzam się że frezje to piękne kwiaty ale może ktoś wie jak je wysiewać z nasion bo wiem że tak też można.

 27. Dodał: "ogrodnik", Tytuł: cebulka frezji

  Jak posadzić cebulkę,robię to pierwszy raz,ma kształt gruszki więc cienką częścią do góry czy szeroką,ratunku!

 28. Dodał: Mania, Tytuł: frezje

  Kupiłam cebulki w kwietniu posadziłam w ogródu zanaczjąc gdze czekałam do sierpnia i nic. Wykopałam je i okazało się że nawet korzonków niE puściły. Włożyłam je do pustej doniczki i zostawłam w suchej piwnicy. Gdzieś w listopadzie zasadziłam 4 cebulki w doniczce właśnie jedna kwitnie jest śliczna i pięknie pachnie reszta też ma zamiar zakwitnąć.

 29. Dodał: Jolusia, Tytuł: terapia kwiatowa

  polecam uprawę Frezji jest to cudowna kwiatoterapia bardzo uspakaja oraz cieszy amatora ogrodnika swoim wyglądem oraz zapachem od roku fascynują mnie te cudeńka zachwycają każdego przechodnia.

 30. Dodał: jabelli, Tytuł:

  moim zdaniem opis jest źle napisany. Za mało informacji, nie wiadomo co i kiedy. Kupiłam cebulki frezji i nie za bardzo wiem co z nimi zrobić,bo w sklepie nie dają wskazówek ani żadnych porad więc szukam po necie a w nim takie rozwięzłości,że nie wiadomo kogo posłuchać!

 31. Dodał: pp, Tytuł: frezje

  a mnie frezje w ogródku zakwitły od pierwszego razu, cebulki nie wyglądały za specjalnie a kwiaty były śliczne i pachnące bosko!!! polecam

 32. Dodał: Agnieszka, Tytuł:

  witam kupiłam dziś frezje - mam pytanie czy mogę na jesień posadzić do ogrodu na stałe i kiedy zakwitną bardzo proszę o pomoc pozdrawiam

 33. Dodał: Natalia, Tytuł:

  ja dopiero kupilam cebulki kolorowych frezji mam nadzieje ze ujze piekne kwiaty napeno sie pochwale trzymajcie kciuki

 34. Dodał: gosia, Tytuł: frezje

  Kupiłam w Biedronce opakowanie frezji w ilości 15 szt. wsadziłam w ogródku w maju a teraz doczekałam się pierwszych kwiatów na dwóch sztukach

 35. Dodał: agus, Tytuł: frezje

  no to ja mam szczęście! kupiłam cebulki frezji 3 kolory wsadziłam do doniczek na poczatku maja i juz w lipcu pięknie zakwitły--kwitną do dziś!!!pachną cudnie!a mam je w oknie od zachodu,codziennie podlewam lubią wodę!

 36. Dodał: Helen, Tytuł: Frezje

  Cebulki frezji posadziłam na wiosnę w ogródku, dziś cieszę się pięknymi, pachnącymi kwiatuszkami:)

 37. Dodał: deedee, Tytuł: frezje

  pierwszy raz wsadziłem te kwiaty,są naprawdę piękna.cebule wsadziłem na koniec marca w koszyku,z doświadczenia wiem że owady i nornice wyżerają cebule a koszyk je chroni ta robię też z krokusami których nie mogłem się dochować kilka lat.

 38. Dodał: Hancyk, Tytuł: Frezje

  Kupiłam i posadziłam pod murem ot tak byle jak i o dziwo już zakwitły dwie czerwona i żółta. Nie dbałam o nie bo zapomniałam, że tam są, a one tak pięknie mi zakwitły.

 39. Dodał: Maria, Tytuł:

  Posadziłam 2 cebulki i mam wspaniałe i pachnące kwiaty w donice :)

 40. Dodał: asia, Tytuł:

  Ja posadziłam najpierw w doniczce w marcu, potem w maju przeniosłam je na pole w donicy i mam juz piękne kolorowe frezję nic ich nie zmogło ani zimno ani ulewnw deszcze. Są piękne

 41. Dodał: KASIA, Tytuł:

  PO RAZ PIERWSZY W TYM ROKU POSADZIŁAM FREZJE. 4 CEBULKI W DONICZKĘ I 6 DO OGRÓDKA. tE W DONICZCE BARDZO SZYBKO WYKIEŁKOWAŁY I TERAZ CAŁY CZAS KWTNĄ NA ŻÓŁTO I FIOLETOWO- TYLKO NIE WIEM CZY TE PRZEKWITNIĘTE ŁODYGI SIĘ OBCINA ? FREZJE POSADZONE W OGRÓDKU WOGÓLE NIE WZESZŁY

 42. Dodał: Ela, Tytuł: Frezje

  Kupiłam cebulki frezji, bo bardzo lubię te kwiaty i z ciekawości czy je wychoduję sama na moim balkonie. Posadziłam w marcu do doniczki z torfową ziemią i wszystkie wzeszły. Musiałam je przywiązac do patyczków każde z osobna jak miały ok 15cm, bo sie biedne przewracały a teraz są śliczne rozkwitnięte i pachnące! Na początku dużo nie podlewałam, żeby cebulki nie zgniły w ziemi a teraz kiedy kwitna podlewam dość dużo zwłaszcza że balkon mam w słońcu. Życzę cierpliwości wszystkim miłośnikom frezji, napewno zakwitną!

 43. Dodał: Megii, Tytuł: frezja jak dlugo rosniesz?

  Kupilam cebulki frezji w maju-chyba ze 20szt. Posadzilam do gruntu, w slonecznym miejscu. Dzis mija chyba miesiac i tylko 1 cebulka wypuscila cos na 0,5cm. Nie wiem czy jest szansa ze cos z nich jeszcze wyrosnie? Moze powinnam je wykopac i wlozyc w doniczke lub skrzynke? Napiszcie co powinnam najlepiej zrobic zeby je uratowac.

 44. Dodał: ad, Tytuł:

  frezja sie rozmnaza przez cebule a nie bulwy

 45. Dodał: Majka, Tytuł: frezje

  Bardzo chciałam pokazać czteroletniej córce, jak z cebulki wyrastają kwiaty. Niestety nie było tulipanków, więc kupiłyśmy frezje. Pani z kolejki w sklepie, powiedziala nam, że nic z nich nie wyrośnie, ale my wsadziłyśmy cebulki do doniczki i codziennie obserwowałyśmy co się dzieje. najpierw pojawiły się szczypiory, potem rosły i rosły, potem pączki, a dzisiaj rano córka wpadła do pokoju i obudziła nas słowami: jest kwiatek!!! Piękny, biały i pachnący:))) Warto było czekać. W przyszłym roku posadzimy kolorowe:)))

 46. Dodał: Dana, Tytuł:

  Posadziłam pierwszy raz te pięknie pachnące kwiatki do skrzynki. Już dokładnie nie pamiętam ale chyba w styczniu czy lutym. Wyrosły. Liscie mają gdzieś ok. 45 cm. Czy pojawią się kwiaty? Czy czasem juz nie powinnam ich widzieć ? Liscie sie kładą, bo są za wysokie jak na mój gust. Co robić? Czy ktos wie????? Proszę pomóżcie mi, bo szkoda mi ich.

 47. Dodał: Lucyna, Tytuł:

  Pierwszy raz posadziłam w tym roku w lutym.Bardzo obawiałam się co z tego będzie,bo komentarze nie są pochlebne.Tak na prawde to mało się nimi interesowałam a one po prostu zakwitły.

 48. Dodał: eva, Tytuł:

  mieszkam sobie w hiszpani i posadzilam sobie frezje Czekam czekam, po miesiacu cos tam wykielkowalo i stoi w miejscu No i teraz juz wiem ze musze sie z nimi wyprowadzic na Alaske haha

 49. Dodał: Kamil, Tytuł:

  Zasadziłem 15 frezji w dość dużej doniczce. Pomiędzy cebulkami są odpowiednie odstępy, głębokość też dobra. Wsadziłem je trzy tygodnie temu. Wzeszły wszystkie i teraz mają ok. 30 cm wysokość. Ale ani jedna nie chce zakwitnąć co mama zrobić?

 50. Dodał: Beata, Tytuł:

  Pierwszy raz wsadziłam cebulki frezji do skrzynki. Muszę przyznac, że nie musiałam długo czekac żeby wzeszły. Pierwsza wybiła dziesiątego dnia, a teraz są już trzy. Ciekawa jestem ile poczekam na kwiaty ? Już nie mogę się doczekac.Pozdrawiam.

 51. Dodał: Tolek, Tytuł: frezje

  Witam Też jestem entuzjastą frezji i od kilku lat próbuję je chodować. Jak dotąd bez skutku ... ale zauważyłem że teraz w styczniu i prawie na mrozie wzeszły mi prawie wszystkie cebulki które w lecie dałem do skrzynek i zapomniałem o nich . nie wiem co dalej z tym robić - chyba je troszkę podleję i przeniosę je szklarni (nieogrzewana) do cieplejszego pomieszczenia.

 52. Dodał: Małgosia, Tytuł:

  No właśnie. Ja też posadziłam frezje przeróżnych kolorów, produkt różnych firm.Wiekszość zanikła, zostały puste osłonki, a inne nie zakwitły. Teraz, kiedy jest już zimno- wschodzą, i nie wiem czy mam je wukopać, póki mrozów nie ma, czy zostawić w ziemi. Proszę o odp.

 53. Dodał: Geeee, Tytuł:

  Posadzilam frezje w lutym do ogrodu,pieknie kwitly. teraz bede je wykopywac i zrobie to samo.

 54. Dodał: olka, Tytuł:

  Kupiłam cebulki, posadziłam i niestety nic nie wyrosło, po rozgrzebaniu ziemi okazało sie że w cebulkach jest pusto, wyschły? nie wiem, podlewałam przepisowo. Kiedyś słyszałam, że niektóre cebule przed posadzeniem trzeba namoczyć. A jak to wygląda w przypadku frezji?

 55. Dodał: Matelka, Tytuł:

  No to ja po raz pierwszy kupilam frezje i to pelne czerwone.Sargon piszesz ze to dosc trudne w uprawie to nie wiem czy uda mi sie doczekac kwiatow.Juz posadzilam i bede czekac

Dodaj swój komentarz

Captcha