Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 109

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Eukomis dwubarwna, Lilia grzywiasta - Eucomis bicolor

Eukomis dwubarwna, Lilia grzywiasta - Eucomis bicolor

25 komentarzy

Opis:

Roślina cebulowa pochodząca z południowej Afryki, która walory dekoracyjne ukazuje wiosną i latem, ponieważ w późniejszym okresie liście usychają i roślina przechodzi w stan spoczynku. Posiada groniasty kwiatostan (dochodzący do 15 cm wysokości), złożony z drobnych kwiatów w barwie bladozielonej z purpurowym obrzeżem, znajdujący się na łodydze (pokryta brunatnymi plamkami), zakończonej oryginalnym pióropuszem liści, osiągającej około 50-60 cm. Liście dolne lancetowate o pofalowanych brzegach, żywozielone, osiągające około 40 cm wysokości.

Uprawa:

Wymaga stanowisk półcienistych, przewiewnych, wilgotnych. Gleba piaszczysto- gliniasta, głęboka. Sadzimy ją do gruntu na wiosnę (początek maja) na głębokość około 10-15 cm, zależnie od wielkości cebul, które potrafią osiągać olbrzymie rozmiary. Wymaga podlewania, jak również kilkakrotnego umiarkowanego nawożenia w okresie wegetacji. Jesienią wykopujemy cebule i umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed mrozem (np. piwnicy), przysypane np. piaskiem, torfem, trocinami. Rozmnażamy ją poprzez cebulki przybyszowe.

Zastosowanie:

Jako roślina pojemnikowa, do ogrodu na rabaty.

Kwitnienie:

Lipiec- sierpień.

Zimowanie:

Brak mrozoodporności.

Uwagi:

Autor opisu – Sargon.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe

25 komentarzy

 1. Dodał: Władzia, Tytuł: piękny eukomis

  Witam,w zeszłym roku kupiłam w biedronce eukomis,po zakwitnięciu okazało się że jest to śniadek,również piękny,w tym roku kupiłam eukomis ale z cebulki nic nie wyrosło,do tej pory cebulka jest zdrowa i stoi w doniczce,i nie wiem czy na drugi rok przeżyje

 2. Dodał: Ilza362341, Tytuł: Eukomis-lilia grzywiasta

  Kiedyś sadziłam do ogrodu, a teraz do donicy na balkonie i jest piękniejszy efekt. Pojawił się nowy odrost i będę miała już dwie roślinki.Jest to bardzo oryginalny kwiat, na razie jest w takim stanie...:))

 3. Dodał: Mirka, Tytuł: zapaszek roślinki :))

  Ładniutko wygląda fakt budził zachwyt -ale ten zapach...fuuuu

 4. Dodał: Wiki 73, Tytuł: lilia grzywiasta

  cebulki można kupić w biedronce ja sadze w kwietniu do doniczki a w maju przesadzam do gruntu kwiaty są przepiękne nie tylko dla kolekcjonerów

 5. Dodał: Nena, Tytuł: eukomis bicolor

  W tym roku kupiłam 2sadzonki i zakwitły są ozdobą mojego ogrodu.

 6. Dodał: joanna, Tytuł: kwitnienie

  czy z jednej cebuli wyrasta tylko jedna łodyga kwiatowa?

 7. Dodał: Biedronka, Tytuł: Eukomis

  Eukomisy kupiłam podczas wyprzedaży w końcu czerwca w firmie ogrodniczej razem z mieczykami i begoniami.Wszystko wykiełkowało, chociaż domownicy nie wierzyli ,że cokolwiek wyrośnie,bo za późno.Wszystko pięknie kwitnie do tej pory i czas już pomyśleć o miejscu spoczynku zimowego.W ubiegłym roku w listopadzie kupowałam tam również tulipany po 1 zł za opakowanie(5-8 sztuk).Sadziłam tuz przed Wigilią i wiosną nie mogłam oczu oderwać od nich.

 8. Dodał: czarna, Tytuł: eucomis bicolor

  ja też kupiłam w biedronce,nie znałam tej rośliny,ale na obrazku była interesująca,i nie chwaląc się nie zawiodła ,jest piękna.tylko nie wiem kiedy ściąc,by cebula podrosła.????

 9. Dodał: Dorka, Tytuł: Eukomis

  Do Pana Waldka - ja cebulkę kupiłam banalnie..w Biedronce! Może warto poszukać tam? Wydaje mi się, że widziałam na wyprzedaży. Zyczę powodzenia

 10. Dodał: Anita, Tytuł: Eukomis

  Piękny kwiat i jak długo kwitnie, mam go pierwszy rok , może uda mi się przetrzymać go do przyszłego roku, pozdrawiam wszystkich miłośników kwiatów i amatorów również :)

 11. Dodał: Janusz, Tytuł:

  Można rozmnożyć z nasion.Mam około 20 sadzonek 5-7 cm wysokości .Zobaczymy ile urosną do jesieni.Roślina jest piękna.

 12. Dodał: Dorka, Tytuł: Eukomis

  Ja cebulkę kupiłam zupełnie nieświadoma wyglądu tej roślinki. Po posadzeniu długo nic się nie działo i gdy straciłam nadzieję.. zaskoczyła mnie! Rośnie, kwitnie, cieszy :)

 13. Dodał: Waldek, Tytuł: eukomis

  chcę kupić cebulki eukomisa, ale nie wiem gdzie i kiedy. Szukałem w internecie, ale wszedzie piszą - produkt niedostępny. Pomózcie zdobyć cebulki.

 14. Dodał: fox, Tytuł: Eucomis

  Mam 1 rok to cudeńko i jestem bardzo zadowolony, co prawda rósł z pewnymi oporami ale za to zrekompensował to dwoma pięknymi kwiatami, obecnie cebula odpoczywa.Mój to odm. Comosa /foto do wglądu obok :) /

 15. Dodał: krystyna, Tytuł: Moja miała 2 kwiaty...

  zasuszyły się.Teraz stoją w wazonie na działce i cieszą wzrok podczas jesienno-zimowych prac.Ma dwie cebule przybyszowe.W przyszłym sezonie posadzę je obok siebie.

 16. Dodał: AnnaMaria, Tytuł: Eukomis

  Orginalny,ale mało efektowny,dla amatorów kolekcjonerów

 17. Dodał: halina, Tytuł: eukomis

  mam kilka ale w tym roku zakwitl tylko jeden

 18. Dodał: ania, Tytuł: miałam

  miałam ale zeszłej zimy zostawiłam w ogrodzie i niestety zmarzł ,a co cikawe wcześniejszej zimy też był w ogrodzie przysypany trocinami i przezimował,to zalerzy jakie są mrozy ,a ja sie niepoddaje kupie nowego bo jestpiękny ..

 19. Dodał: ewa, Tytuł: eukomis

  jest piekny moj jeszcze kwitnie,a raczej owocuje jest co podziwiac

 20. Dodał: Moni, Tytuł: Eukomis dwubarwna

  ja swojego kupiłam na allegro ;) jest chyba najczęściej fotografowaną rośliną na działce. kwitł przecudnie, nawet zawiązki nasienne wyglądają bardzo okazale i dekoracyjnie. a po 1 sezonie w glebie cebula zwiększyła swój rozmiar o 100%. polecam ciekawskim.;D

 21. Dodał: KASIA, Tytuł:

  gdzie go można dostac

 22. Dodał: jolenta-s, Tytuł: eukomis dwubarwna

  mój wypuścił liście w doniczce, a jak wyniosłam do ogrodu to liście wyglądają jak zwiędnięte, a kwiatu nie widać???

 23. Dodał: Lucyna, Tytuł:

  Ja naprawdę zostałam zauroczona tym szyszakowym kwiatostanem. Kwitł i kwitł, a ilu ciekawskich osłabił, ale to już ich problem !!!!

 24. Dodał: Matelka, Tytuł:

  No to w tym roku posadze w takim miejscu zeby nie uszkodzic,W tej chwili juz wypuśćił duży pąk ale go osłoniłam przed zimnem i przymrozkami.Mam nadzieje cieszyć sie jego widokiem

 25. Dodał: Matelka, Tytuł:

  No wlasnie mialam w ogrodku i przy podlewaniu wezem zahaczylam i odlamal sie kwiat.Nie nacieszylam sie jego urokiem Moze w tym roku uda sie ?

Dodaj swój komentarz

Captcha