Newsletter serwisuPodkłady kolejowe w ogrodzie i na działce

Bardzo często w naszych ogrodach spotykamy stare podkłady kolejowe. Podkłady wykorzystywane są do budowy ścieżek ogrodowych, wjazdów, umacniania ziemi na skarpach i rabatach. Czasem można je spotkać na tarasowych ogrodach skalnych czy jako element maskujący.

Drewno z podkładów kolejowych charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością na czynniki pogodowe. Przez wiele lat po torach ułożonych na drewnianych podkładam jeździły wielotonowe składy kolejowe. Aby wytrzymać tak olbrzymi ciężar drewno było specjalnie konserwowane. Do konserwacji wykorzystywano kreozot węglowy obiegowo nazywany „smołą”. Odpowiednia konserwacja sprawiła, że nawet po wycofaniu z użytku podkłady mogą przez dziesięciolecia być wykorzystywane w naszych ogrodach.

Podkłady kolejowe w miejscach o dużym ruchu kolejowym robione były z drewna liściastego – najczęściej z dębu i buku. W miejscach o małym natężeniu ruchu kolejowego stosowane były tańsze odpowiedniki z drewna sosnowego. Wymiary podkładów wykorzystywanych w naszym kraju: długość – 2,5 metra, wysokość 16 centymetrów przy szerokości ok. 24 centymetrów. 

Podstawowym zastosowaniem belek jest budowa ścieżek i podjazdów. Dobrze wyglądają aleje zbudowane z całych podkładów, między którymi znajdują się 15 centymetrowe odstępy. Przerwy te możemy uzupełnić drobnym jasnym żwirem lub trawą. Podkłady wykorzystywane są również jako materiał na płoty i ogrodzenia. Odpowiednio ułożone dobrze osłaniają śmietnik lub kompostownik. Ciekawym zastosowaniem jest budowa mostków nad strumieniami i oczkami wodnymi. Bale to doskonały materiał do umacniania ziemi na skarpach i budowy ścianek i tarasów w naszym ogrodzie.

Zakup podkładów kolejowych

Najtańszym miejscem do zakupy są jednostki PKP odpowiedzialne za remont torów. Po wejściu polski to unii europejskiej znalazły się środki na remonty torów, co skutkuje dużą ilością wycofywanych podkładów. Najprostszym sposobem zakupu jest kontakt z oddziałami, gdzie w danym momencie przeprowadzany jest remont torów. Oddziały takie zazwyczaj prowadzą sprzedaż podkładów kolejowych. Innym sposobem pozyskania podkładów są aukcje internetowe. Na aukcjach znajdują się setki ofert sprzedających podkłady w różnych cenach i stanach zachowania. Ceny podkładów mieszczą się w przedziale od 20 do 40 złotych. Cena uzależniona jest od rodzaju drewna i stanu zachowania. Dokonując zakupów wybierajmy sprzedających, znajdujących się blisko naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu obniżymy koszty transportu.

 

Podkłady kolejowe

 

Podkłady kolejowe

Kupując podkłady starajmy się wybierać belki mało uszkodzone z wyraźnymi kantami. Ważne jest, aby dokładnie usunięte były śruby i części metalowe. Złom pozostały w belkach jest trudny do usunięcia a pozbycie się jego jest procesem pracochłonnym. Następnie dokładnie oczyszczamy belki szczotką drucianą (do oczyszczenie możemy wykorzystać wiertarkę ze specjalną metalową nakładką czyszczącą). W zależności od potrzeby belki możemy wykorzystywać w całości lub pocięte na mniejsze fragmenty. Dla własnego bezpieczeństwa przecinając podkład używajmy pił ręcznych z szeroko rozstawionymi zębami. Kawałki metalu znajdujące się w podkładach mogą być niebezpieczne dla sprzętu elektrycznego jak również mogą stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Po przecięciu miejsce cięcia zabezpieczamy środkami grzybobójczymi.

Schody z podkładów kolejowych

Bezpieczeństwo podkładów kolejowych

Podstawowym zagrożeniem jakie znajduje się w podkładach są nieusunięte części metalowe. Wystające śruby mogą pokaleczyć osoby będące w naszym ogrodzie czy działce. Kolejna sprawa to kreozot węglowy wykorzystywany do konserwacji. Substancja ta na terenie całej unii europejskiej jest zakazana jako materiał do impregnacji drewna. Kreozot może zaszkodzić człowiekowi tylko przy częstym i bezpośrednim kontakcie z skórą. Nie dozwolone jest wykorzystanie belek podkładów do budowy placów zabaw dla dzieci, piaskownic, ławek ogrodowych czy huśtawek. Starajmy się również nie chodzić boso po alejkach wykonanych z podkładów kolejowych

Dobrze wkomponowane używane podkłady kolejowe sprawiają wrażenie jakby znajdowały się tam przez dziesiątki lat. Stare drewno dodaje niesamowitego uroku. Ciemny kolor doskonale prezentuje się w kompozycjach z naturalnymi materiałami takim jak kamień czy żwir. W otoczeniu belek warto zastosować kontrast. Nie bójmy  się jasnego żwiru, czy intensywnej zieleni, a z całą pewnością efekt będzie dla każdego gościa naszego ogrodu dużym, pozytywnym zaskoczeniem.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
2.56 / 25 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Wspaniały pomysł !!!

Propagowanie podkładów kolejowych do wykorzystywania w naszych ogrodach to totalna herezja.Aby się przekonać jak sympatyczny to materiał, wystarczy umieścić taki podkład na nasłonecznionym miejscu.Smród impregnatu/rakotwórczy kreozot / wyczuwalny jest bardzo mocno,a wszak w ogrodzie przebywamy głownie w słoneczne dni.Umieszczony nad oczkami wodnymi/propozycja mostków lub kładek?!!!/i opływająca podkłady woda deszczowa spływająca do oczka wodnego - zabija życie biologiczne w wodzie.życzę lepszej inwencji twórczej autorowi.Pozdrawiam

dodał: Jacek 2010-10-21 09:29:06

Tytuł: Podklady - utylizacja

Popieram Jaska Smoła drzewna - kreozot to substancja rakotwórcza. Podkłady kolejowe są odpadem niebezpiecznym i nie wiam jakim cudem (ale w Polsce wszystko jest możliwe)można je kupić skoro po demontażu starych podkładów należy je utylizować. Jak lubicie smród oleju kreozotowego to se to gówno kupcie

dodał: Marcin 2010-12-10 13:14:00

Tytuł: oo widzę że jakiś wykształcony...

...półgłówek napisał artykuł promujący trucie się.... życzę mu żeby sobie wybudował domek z podkładów kolejowych i sobie tam zamieszkał

dodał: adam bonicki 2011-03-27 16:19:17

Tytuł: Nie tak ostro panowie !

Można kogoś krytykować, ale po co zaraz obrażać, używając obraźliwych określeń ?! Jest dużo gorszych "wynalazków" które zatruwają nasze zdrowie - jak chociażby osławiony eternit -full wypas azbestu ! Mam takie cudo na dachu, położone przymusowo, bo taka była "moda". Czekam teraz na dotację z Unii, żeby zdjąć to paskudztwo. A podkładów kolejowych nikomu nie polecam ...

dodał: Lidia 2011-06-30 21:41:59

Tytuł: straszne głupoty

podkłady kolejowe drewniane są nasączone rakotwórczą i uszkadzającą mózg substancją.Ich sprzedaż jest nielegalna, chyba, że zmieniono przepisy.

dodał: gg44 2012-01-15 15:48:24

Tytuł: heheheee nie ma jak Wiki

To, że na Wikipedii ktoś napisał, że kreozot to substancja rakotwórcza nie znaczy, że jakikolwiek kontakt z podkładem zabija! Polecam inne źródła niż Wiki :) W wielkim skrócie kreozot faktycznie może wydzielać rakotwórcze związki ale w pewnych określonych i specyficznych warunkach...!! Podkłady położone na ziemi przed domem NIGDY nie spełnią tych warunków! No chyba, że nagle zmieni się klimat i normalną temperaturą w ciągu dnia będzie 70 i więcej stopni C...

dodał: Luba 2012-03-02 20:27:39

Tytuł: Bzdury totalne

Jeśli są wykonane badania które stwierdzają że nie są już szkodliwe.

dodał: luiz 2012-03-09 12:36:54

Tytuł: \"przygoda \"

Swojego czasu miałam altankę wykonaną z podkładów kolejowych.Na jesieni po zerwaniu jabłek przechowałam je około 2 tygodni w tejże altance.Nikt nie wiedział dlaczego jabłka śmierdzą, o konsumpcji nawet nie wspomnę,były obrzydliwe.Dopiero następny rok kiedy zerwane jabłka poszły do piwnicy i były do zjedzenia,dało to do myślenia że winę ponoszą podkłady nasączone kreozytem.Altanka poszła wet.

dodał: estera 2012-05-09 07:02:59

Tytuł: Hm, to chyba niezbyt dobry pomysł...

Też pierwsze co przyszło mi do głowy, że te podkłady muszą być szkodliwe, zakopane mogą skazić glebę, a i jak czytam powietrze też. Jeśli autor nie ma informacji, że tak nie jest nie powinien umieszczać tego artykułu, albo podzielić sięnią. Wszak działka jest ucieczką od smrodu cywilizacji.

dodał: Agata 2012-05-13 09:12:12

Tytuł: MAtko jedyna

Czytając co niektóre wpisy, pomyślałbym , że pisano tu o jakichś odpadach toksycznych. Wierzcie mi , że kilka podkładów wkopanych w ziemie jeszcze nikomu krzywdy nie zrobiło. Owszem altanki bym z tego nie zrobił, ale wzmocnienie skarpy owszem. Wszystkim spanikowanym użytkownikom forum proponowałbym liczenie do 10-ciu i głębokie wdechy.

dodał: bman 2012-05-14 09:24:19

Tytuł: Temat podkładowy.

Mam na działce rów melioracyjny a nad nim mostek z podkładów kolejowych. Taką już zakupiłam. W rowie żyją żaby, traszki, które wygrzewają się na mostku. Piękna roślinność w sąsiedztwie podkładów. Przez 10 lat nie zauważyłam degradacji środowiska. Moje psy uwielbiaja drzemać na mostku. Pewnie już ten smród wywietrzał. Niebawem zakupię działkę budowlaną. Nosiłam się z zamiarem wyremontować starą chałupę, która tam stoi, właśnie, używając podkładów. Przynajmniej jedną warstwę na fundamencie bo stare bale własnie tam najbardziej sa zjedzone przez warunki atmosferyczne. Czytam i czytam o podkładach. Jedni mają stare chaty z podkładów, w których mieszkali ludzie, dzieci wychowali i ich dzieci też korzystaja. Chemia nas zabija z wczesnej rzodkiewki, sałatki zieloniutkiej. Kartofelki po 2 zł. za kilo bo na chemii. Ekologiczne po 6zł. Wędlina, w której nie ma mięsa tylko wypełniacze i inne świństwa. Owoce pryskane. Myślę, że jeśli nie będziemy lizać chałupy to nam się nic nie stanie. Mówię o starych podkładach, zwietrzałych. Wychowałam się przy torach kolejowych. Biegalam po nich boso i nigdy nie dostałam żadnego uczulenia i reszta dzieciaków też. A nowe technlogie? Macie gwarancję, że sa eco? bo ja już nikomu nie wierzę.

dodał: Bosonoga 2012-06-25 15:21:58

Tytuł: podkłady :-)

Jako dziecko mieszkałam w domu z podkładów,nic nikomu z domowników się nie stało,jeżeli ktoś umarł to na pewno nie był to rak!!!!!!!!Nie straszcie niepotrzebnie ludzi bo i tak co ma być to będzie.Sprawdżcie lepiej ile trucizn jest w naszym jedzeniu!Od niektórych aż włos na głowie się jeży!!!!!!!!!!A podkłady wyglądają naprawdę efektownie,sama właśnie będę je montować w moim ogrodzie :) a tym którym się nie podobają życzę powodzenia w kreowaniu własnego cichego zakątka :)

dodał: occa 2012-07-07 21:18:34

Tytuł: podkłady kolejowe

Moim zdaniem powinni się zabrać za tych co te podkłady nielegalnie sprzedają i to konkretnie...sama muszę wąchać ten smród z kominów sąsiadów,którzy sobie bezkarnie latami popalają.Ja osobiście bardzo źle reaguję na ten smród, boli mnie głowa i gardło i nie uwierzę,że to świństwo nie jest szkodliwe!!!

dodał: dani 2012-07-09 16:33:23

Tytuł: podkłady;-)

kupiłam też podkłady i chętnie zerknę na twoje pomysły na wykorzystanie ich w ogrodzie

dodał: mojamoja 2012-07-26 15:22:06

Tytuł: impregnaty

Oczywiście, impregnat jest bardzo szkodliwy. Mieć działeczkę i sobie zafundować truciznę na własne życzenie, to tylko Polak potrafi. Czy ten smród wywietrzeje? Podkłady tyle lat leżały na świeżym powietrzu i jakoś nie wywietrzały? O kreozocie można przeczytać i Wikipedii. "Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag Gułag wspomina, iż praca w zakładach nasycających podkłady kolejowe kreozotem należała do jednej z najbardziej wyniszczających więźniów sowieckich obozów.Podobnym świństwem był ksylamit.

dodał: trochęwiem. 2012-08-01 08:51:24

Tytuł: czyszczenie podkładów

czesc zakupionych przezmnie podkładów jest nasączona smołą, której nie możemy sie pozbyc, na wierzchu tworzy tłuste plamy, szczotka z wiertarka tego nie czyści. czy ktos ma sprawdzony sposób zeby sie tego pozbyć?

dodał: iniainia 2012-08-07 15:10:47

Tytuł: czyszczenie podkladow

moze wylizanie da rade

dodał: K 2013-09-17 20:55:04

Tytuł: podkłady kolejowe

lepiej przyjrzyjcie sie co jecie w co sie ubieracie,mieszkam w miejscowosci gdzie budują sie w koło lekarze,tak to własnie lekarze robią z nich ogrodzenia ranczowe posiadłosci...wiec puknijcie sie niekturzy w łep :) pozdrawiam

dodał: emilia 2014-06-02 14:04:44

Tytuł: Zamalowanie

A próbował ktoś wkopać w ziemię i wierzchnią warstwę (tę którą widać) pomalować farbą olejną? Stanowiłaby ona jakąś ochronę przed bezpośrednim kontaktem i może również zniwelowałaby nieprzyjemny zapach??

dodał: rysiek 2014-06-02 18:02:40

Tytuł: handlarze śmiercią

Podkłady kolejowe impregnowane są olejem kreozotowym, otrzymywanym ze smoły węglowej w wyniku destylacji frakcyjnej. Olej kreozotowy zwany także olejem impregnacyjnym jest doskonałym środkiem zapobiegającym rozwojowi grzybów na drewnie; jest stosowany w drzewnictwie od 1838 roku do nasycania podkładów kolejowych, słupów teletechnicznych i innych materiałów przeznaczonych do pracy na otwartej przestrzeni i mających kontakt z gruntem. Przyjmuje się, że wartość grzybobójcza oleju kreozotowego wynosi od 8,8 do 12,9 kg/m3, a trwałość drewna zabezpieczonego tym impregnatem w warunkach normalnych może sięgać około 30 lat. Niektóre dane literaturowe podają, że żywotność drewna nasyconego olejem impregnacyjnym może wynosić nawet do 100 lat. Olej kreozotowy jest mieszaniną wyższych węglowodorów aromatyczne o charakterze obojętnym tj. naftalen, antracen, fenantren, chryzen, stanowiących od 80 do 90% składników oleju oraz składników kwaśnych i zasadowych ? fenoli, krezoli, metylowych pochodnych piryny i innych. Substancje te mogą być dla człowieka wysoce toksyczne w warunkach bezpośredniego kontaktu lub przez wdychanie. Nawet niewielkie ilości mogą powodować nudności, wymioty, przyśpieszenie oddechu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zatrzymanie krążenia, a nawet śmierć. Jednym z głównych składników oleju kreozotowego jest benzo[a]piren, który należy do I kategorii czynników rakotwórczych i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 5 lipca 2004r. nie może być wprowadzany do obrotu dostępnego dla konsumentów. Dawka śmiertelna tej substancji dla organizmów stałocieplnych wynosi zaledwie 710mg/kg. Szkodliwość benzo[a]piranu ściśle związana jest z jego przemianami metabolitycznymi w organizmie wywołującymi reakcje cytotoksyczności ? uszkodzenia struktur i organelli komórkowych, immunotoksyczności ? uszkodzenia komórek układu immunologicznego i mutacji w strukturze DNA. Zużyte podkłady kolejowe, często uszkodzone mechanicznie nadal zawierają toksyczne substancje wprowadzone podczas procesu impregnacji, dlatego też nie powinny być stosowane w miejscach czasowego bądź ciągłego przebywania ludzi, czy zwierząt.

dodał: PinchAS 2015-02-06 20:45:33


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]