Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
21 z 21

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Sosna pinia, Pinia – Pinus pinea

Sosna pinia, Pinia – Pinus pinea

2 komentarzy

Opis:

Pinia jest drzewem rosnącym w naturalnym środowisku w basenie morza Śródziemnego. Jego wysokość dochodzi do dwudziestu metrów. Średnica jest dość duża, bo dochodzi do sześciu metrów. Jej największym atutem jest rozłożysta korona zaczynająca się na wysokości od jednego metra do dwóch. Jej gęsto ułożone igły są dość długie i mają ciemnozieloną barwę. Ma palowy system korzeniowy, sięgający głęboko pod ziemię i mocno w niej zatwierdzony. Szyszki są duże, a po rozłupaniu jej zawartość jest jadalna. Zanim dojrzeją mijają trzy lata. Jej parasolowy pokrój przyciąga do siebie nowe rzesze ogrodników.

Uprawa:

Sosna pinia uwielbia stanowiska słoneczne. Źle rośnie w cieniu. Nie wymaga żyznej gleby, dlatego nadaje się dla niej piaszczysty teren. Klimat powinien być ciepły, dlatego nie rośnie dobrze w naszym regionie. Nasiona otrzymuje się z szyszek. Sadzi się je w inspekcie do czasu aż wyrosną. Później przepikowuje się je do doniczek. Kiedy są już większe przesadza się w miejsce stałe.

Zastosowanie:

Stosuje się pojedyncze sztuki do dekorowania ogrodów. Sadzi się w parkach oraz ogrodach botanicznych. Pięknie wygląda w okolicy strumyków.

Kwitnienie:

Kwitnie od maja do czerwca.

Zimowanie:

W pierwszych latach hodowli trzeba pinie przykrywać dokładnie przed zimnem, gdyż jest nie odporna na mróz. Może łatwo zmarznąć. Po kilku latach uodpornia się i nie trzeba tego robić.

Uwagi:

Są odmiany o niższym wzroście.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Deszczówka w ogrodzie
  Deszczówka w ogrodzie

      Deszczówka to najkorzystniejsza woda do podlewania zarówno roślin ogrodowych, jak i tych uprawianych w domu. Zawiera ona w sobie składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na rozwój kwiatów. Poprawiają ich wzrost oraz wygląd.

  Przeczytaj więcej...
 • Chemia basenowa - środki chemiczne do basenów
  Chemia basenowa - środki chemiczne do basenów

      Basen to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Posiadający baseny- nie ważne jakiego typu, są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobnikom korzystającym z basenu. Woda do kąpieli powinna spełniać pewne kryteria i wymogi, które gwarant

  Przeczytaj więcej...
 • Domek narzędziowy
  Domek narzędziowy

      Ogród jest miejscem w którym każdego dnia jest coś do zrobienia. Rośliny oraz podłoże wymagają ciągłych i zróżnicowanych zabiegów. Aby skutecznie dbać o ogród kupujemy narzędzia oraz maszyny ogrodnicze, aby skuteczniej i łatwiej

  Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

 1. Dodał: Rafał, Tytuł: Pinia - sosna Kalabryjska

  Witam Czy sosna Kalabryjska czyli pinia która rośnie naturalnie w Turcji ma szanse rosnąć w Polsce ? Przywiozłem w te wakacje z Turcji szyszkę z której wydłubałem 2 nasiona i posadziłem w donicach, rośnie ładnie ale czytałęm że zimą nawet kilku letnie okazy potrafią przemarznąć. Jak to jest ??? chciałbym za kilka lat posadzić je w swoim własnym ogordzie jest szansa adaptacji do naszego klimatu ??

 2. Dodał: Kasia, Tytuł: malutkie pinie

  moje nasiona wykielkowaly gdzies po roku. Malutkie maja juz 3 lata i wcale ich nie okrywam zima, rosna sobie w cieniu i zadna nie zmarzla. Niestety sa malutkie:(

Dodaj swój komentarz

Captcha