Odmiany róż

Odmiany róż

1 komentarzy

Róże dzikie

Róże dzikie obejmują liczne gatunki rodzaju Rosa, które ustąpiły miejsca     obecnie królującym mieszańcom, licznym odmianom, choć także zasługują na     uwagę, ponieważ mają wiele zalet. Z pewnością zasługują na uprawę, ze     względu na mniejsze wymagania niż np. róże wielkokwiatowe. Poradzą sobie     na mniej przychylnym stanowisku, nawet półcienistym i będą zachwycać nie tylko kwiatami, ale także jesiennym przebarwieniem liści oraz owocami.

Do róż dzikich zaliczymy m.in. różę żółtą (osiąga do około 1,5 m wysokości,     kwiaty pojedyncze, żółte, pojawiają się wczesnym latem), różę francuską (niski     krzew o różowo czerwonych kwiatach i dekoracyjnych owocach),     różę dziką     (kwiaty pojedyncze, jasnoróżowe, pachnące), różę rdzawą czy też różę     gęstokolczastą (niski krzew o pojedynczych kwiatach).

Z odmian  tej grupy o których warto pamiętać i wymienić m.in. odmianę     "Red     Nelly" róży gęstololczastej, która zachwyca czerwonymi i pojedynczymi     kwiatami. Ciekawie prezentują się także: "Versicolor" (odmiana róży francuskiej     o kwiatach różowych z jaśniejszymi smugami), "Bicolor" (odmiana o kwiatach     pomarańczowoczerwonych   z żółtym środkiem).

Odmiany róż

Odmiany róż

Róże parkowe

Róże parkowe zaliczane do róż krzaczastych, tak jak róże dzikie są mało     absorbujące i doskonale odnajdują się w ogrodach inspirowanych naturą, a     także urządzonych w stylistyce charakterystycznej dla założeń parkowych.     Charakteryzujące się silniejszym wzrostem, długowiecznością, obfitszym     kwitnieniem oraz     mniejszą podatnością na choroby i szkodniki zasługują na     większą uwagę.

Przykładowe odmiany róż parkowych to m.in. "Chinatown" (kwiaty żółte),     "Westerland" (kwiaty w odcieniach moreli i pomarańczy), "Mozart" (kwiaty     białoróżowe), "Belvedere" (pomarańczowe i pełne kwiaty).

Róże miniaturowe

Najniższe z róż, stanowiace doskonałą dekorację balkonu i tarasu. Osiągają do około 20- 30 cm wysokości i więcej. Pięknie prezentują się w odpowiednio dobranych pojemnikach podkreślających ich piękno.

Do ciekawych róż tej grupy zaliczymy odmianę "Amulett" o pełnych, różowo czerwonych kwiatach. Odmiana "Mandarin" o pełnych, różowo pomarańczowych kwiatach, osiągająca do około 30- 40 cm  wysokości. Pomarańczowym odcieniem charakteryzuje się także odmiana "Mini Orange", osiągająca około 40- 50 cm wysokości- kwiaty pełne. Barwą różową zachwyci odmiana "Pink Symphonie", "Hobby" oraz "Jet Flame".


Róże pienne

W uprawie pojemnikowej, a także w gruncie zachwycają róże pienne o     drzewkowatym pokroju. Róże pienne to nic innego jak wybrane odmiany róż     np. wielkokwiatowych, zaszczepione na podkładce. Wysokość okulizacji     należy     dostosować do zastosowanej odmiany. Pięknie prezentują się    róże pienne o     płaczącym pokroju, a więc zwieszających się pędach.
Róże pienne wymagają solidnego okrycia, ponieważ są szczególnie narażone     na przemarzanie.

Róże angielskie

Róże angielskie zwane są także różami Austina, a ich nazwa odwołuje się do     twórcy tej grupy róż Davida Austina, który uzyskał przepiękne odmiany róż,     krzyżując stare odmiany róż z nowymi z grupy wielkokwiatowych oraz     wielokwiatowych. Uzyskane odmiany cechuje estetyka, ale należą do odmian     wymagających- kapryśnych. Jeżeli zapewni się im optymalne warunki do     rozwoju zachwycą delikatną barwą, zapachem oraz pięknem, którego nie     powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Do najpiękniejszych róż angielskich zaliczymy (patrz poniższa tabela).

Nazwa odmiany
Uwagi
"Heritage"

Piękna odmiana o pełnych, dużych i pachnących kwiatach w barwie różowej.

 
 
"Mary Rose"

Odmiana o różowych kwiatach.

 
 
"Sophys Rose"

Pełne i pachnące kwiaty.

 
 
"The Pilgrim"

Jedna z piękniejszych odmian róży angielskiej o pachnących, pełnych, żółtych kwiatach.

 
 
"Charles Darwin"

Odmiana o silnie pachnących, żółtych i pełnych kwiatach.

 
 
"Winchester Cathedral"

Dekoracyjna odmiana o białych, pełnych kwiatach, silnie pachnących.

 
 

Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krzysztof, Tytuł: SONIA

    Poszukuję róż odmiany Sonia. Moja żona Agnieszka niosła je do ołtarza. były tak piękne jak ona wtedy była i nadal jest. Wielokrotnie już słyszałem,że powinienem zapomnieć o tej odmiana.A mnie się marzy aby jeszcze raz uklęknąć przed moją Agnieszką z bukietem Sonii. Czy to jest jeszcze możliwe ? Może ktoś,coś..Pozdrawiam. Krzysztof

Dodaj swój komentarz

Zobacz także