Odmiany róż

Odmiany róż

1 komentarzy


Niewiele jest krzewów, które mogą poszczycić się tak znaczącym zróżnicowaniem, pięknem, które inspirowało, inspiruje i będzie inspirować. Od setek lat róże stanowią nieodłączny element życia człowieka. Nie tylko dostarczają estetycznych wrażeń, ale  stanowią źródło licznych substancji,  dobroczynnie wpływających  na nasz organizm. Różane ogrody to niezwykle klimatyczne i romantyczne założenia, gdzie zmysły szaleją i nie brak królewskiego uroku.

Czarowi tych kwiatów ulegali i ulegają nie tylko ogrodnicy, ale także wielcy artyści, twórcy, których dorobek bardzo często wzbogacony zostaje o różę bądź też elementy blisko z nią związane.

Osoby, które rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem, bardzo często łapią się za głowę, gdy zapoznają się z ofertą szkółek. Krzewy te obfitują w niezwykle zmienne gatunki i odmiany, dlatego aby nie pogubić się w tym bogactwie, konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi grupami różanego piękna, aby mieć możliwość świadomego wyboru swoich pierwszych, różanych krzewów nie tylko do ogrodu.

Kilka uwag o rodzaju

Jak już wspomniano rodzaj Rosa obejmuje liczne gatunki i tysiące odmian, zaliczanych do rodziny Rosaceae. Gatunki róż występują na półkuli północnej, a znaczna część tego bogactwa wywodzi się z kontynentu azjatyckiego. W naszym klimacie, w stanie dzikim można spotkać wielu reprezentantów różanego piękna, jednak w ogrodach dominują róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pnące i inne.
Róże to krzewy o pędach wzniesionych bądź pokładających się, zazwyczaj z kolcami. Liście przede wszystkim sezonowe, kwiaty niezwykle zmienne, dekoracyjne, barwne, od pojedynczych przez półpełne do pełnych.

Wybrane gatunki rodzaju

Nazwa polska
Nazwa łacińska
Nazwa polska
Nazwa łacińska
Róża francuska
Rosa gallica

Róża pomarszczona

Rosa rugosa
Róża damasceńska
Rosa damascena

Róża girlandowa

Rosa majalis
Róża rdzawa
Rosa rubiginosa

Róża wielokwiatowa

Rosa multiflora
Róża dzika
Rosa canina

Róża gęstokolczasta

Rosa pimpinellifolia
Róża stulistna
Rosa centifolia

Róża czteropłatkowa

Rosa omeiensis
Róża alpejska
Rosa pendulina

Róża kutnerowata

Rosa tomentosa
Róża czerwonawa
Rosa glauca

Róża eliptyczna

Rosa inodora
Róża jabłkowata
Rosa villosa

Róża Jundziłła

Rosa jundzillii
Róża chińska
Rosa chinensis

Róża piżmowa

Rosa moschata
Róża żółta
Rosa foetida

Róża błyszcząca

Rosa nitida

Podstawowe sekcje róż dostępne w sprzedaży
W sprzedaży obok gatunków, występuje olbrzymia ilość zmiennych mieszańców, odmian które zostały pogrupowane w sekcje. Obecnie możemy wyróżnić kilka podstawowych sekcji, z którymi bardzo często można  spotkać się przy przeglądaniu wszelkiego rodzaju katalogów firm, zajmujących się uprawą i dystrybucją różanych krzewów.Wybrane grupy róż

    Róże wielokwiatowe (rabatowe)
    Róże wielkokwiatowe (ogrodowe)
    Róże pnące (klimbery i ramblery)
    Róże okrywowe (drobnokrzaczaste)
    Róże dzikie
    Róże parkowe
    Róże miniaturowe (doniczkowe)
    Róże pienne (szczepione na pniu)
    Róże angielskie
    Róże historyczne

Odmiany róż

Kilka uwag o danej sekcji oraz wybrane odmiany

Róże wielokwiatowe (rabatowe, bukietowe)

Odmiany róż zaliczane do tej grupy, należą do jednych z  najpopularniejszych, które możemy podziwiać w ogrodach. Dzięki zróżnicowaniu, każdy miłośnik różanego piękna znajdzie coś dla siebie. Róże zaliczane do tej grupy, charakteryzują się mnogością kwiatów, które zebrane są w liczne pęczki (do 30 kwiatów). Róże rabatowe są zmienne, barwne i lepiej sobie radzą na rabacie- nie są tak wrażliwe na nieprzychylne im warunki. Pięknie prezentują się w towarzystwie bylin i innych roślin ozdobnych m.in. charakteryzujących się niebieskimi kwiatami bądź też srebrzystym ulistnieniem. Wysokość róż rabatowych waha się od około 30- 40 cm do około jednego metra. Róże rabatowe zdobią ogród od czerwca do później jesieni.

Ciekawe odmiany tej grupy zostały uwzględnione w poniższej tabeli
 

Nazwa odmiany
Uwagi
"Bonica"

Odmiana o pięknych, różowych, pełnych kwiatach, których średnica osiąga do około 6 cm. Kwiaty zebrane w zasobne kwiatostany. Kwitnienie "Bonica" trwa od czerwca do października. Wysokość odmiany osiąga do około 80 cm.

 
 
"Bad Birnbach"

Odmiana o różowawych, nie za dużych kwiatach. Osiąga do około 50 cm wysokości.

 
 
"Allgold"

Piękna odmiana o złocistożółtych, dużych, półpełnych kwiatach. Osiągająca do około 60 cm wysokości.

 
 
"Europeana"

Odmiana o wyraziście ciemnoczerwonych, półpełnych, dużych kwiatach, osiągająca prawie metr wysokości. 

 
 
"Apricola"

Jedna z piękniejszych odmian o morelowych, dużych kwiatach. Osiąga do około 70- 80 cm wysokości.

 
 
"Heidi Klum Rose"

Odmiana o pełnych, dużych kwiatach w ciekawej fioletowawej barwie. Osiąga do około pół metra wysokości.

 
 
"Loredo"

Odmiana o żółtych kwiatach, osiągająca do ponad pół metra wysokości.

 
 
"Brautzauber"

Odmiana o białych kwiatach, osiągająca do około 80 cm wysokości.

 
 
"Happy Wanderer"

Ciekawa odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach, osiągająca do około 50- 60 cm wysokości.

 
 
"Alabaster"

Odmiana o pełnych kwiatach w barwie bardziej kremowej. Kwiaty duże. Krzew osiąga do prawie metra wysokości.

 
 

Odmiany róż

Odmiany róż

Róże wielkokwiatowe (ogrodowe)

Róże wielkokwiatowe, to jedne z najcenniejszych odmian róż, uprawianych w ogrodach. Wyróżniamy tysiące niezwykle zmiennych odmian, które mimo swojej kapryśności nie mają sobie równych. Róża wielkokwiatowa jest krzewem o wzniesionych, ciernistych pędach, osiągającym nawet do 1,5 m wysokości. Największym walorem tej grupy róż są duże i barwne kwiaty, które z powodzeniem mogą zdobić mieszkanie w formie ciętej.

Nazwa odmiany
Uwagi
"Nostalgie"

Jedna z najpiękniejszych odmian róży wielkokwiatowej, charakteryzująca się dużymi kwiatami. Kwiaty na zewnątrz czerwonawe, wewnątrz bardziej kremowe z czerwonym obrzeżem w środkowej części kwiatów. Krzew może osiągać do około 90 cm wysokości.

 
 
"Berolina"

Odmiana o pełnych, dużych i cytrynowych kwiatach.

 
 
"Casanova"

Odmiana o kremowo żółtych, bardzo dużych kwiatach, których średnica może osiągać do kilkunastu centymetrów.

 
 
"Ingrid Bergman"

Piękna odmiana o dużych, pełnych i ciemnoczerwonych kwiatach.

 
 
"Allgold"

Ciekawa odmiana róży wielkokwiatowej o intensywnie żółtych kwiatach.

 
 
"Peace"

Odmiana o dużych, pachnących i pełnych kwiatach w zmiennej barwie (odcienie barwy kremowej, różowej i morelowej). Jej wysokość może przekraczać 100 cm.

 
 
"Lolita"

Odmiana o pięknych, pachnących, miodowożółtych kwiatach.

 
 
"Pascali"

Odmiana o dekoracyjnych białokremowych kwiatach.

 
 
"Chopin"

Niezwykle ciekawa odmiana o kwiatach charakteryzujących się zmienną barwą, zależnie od fazy rozwoju. W fazie pąka kwiaty są delikatnie żółte, a wraz z rozkwitem bardziej kremowe aż do białych. 

 
 
"Banzai 83"

Piękna odmiana o złotożółtych, pełnych kwiatach, której wysokość nie przekracza 100 cm.

 
 

Odmiany róż

Odmiany róż

Róże pnące

Róże czepne nie są typowymi pnączami, ale z pewnością podczas kwitnienia wyglądają oszałamiająco, niezwykle malowniczo. Powinny być nieodłącznym elementem słonecznego kącika wypoczynkowego. Mogą otulać ściany, pergole, a nawet pnie drzew.

Wyróżniamy dwa typy róży pnącej, a mianowicie klimbery, charakteryzującą się sztywnymi pędami oraz ramblery , a więc róże pnące o bardziej wiotkich pędach. Ramblery zazwyczaj kwitną raz do roku oraz osiągają większe rozmiary. Doskonale prezentują się na pergolach oraz innych podporach. Klimbery są niższe oraz charakteryzują się większymi kwiatami. W przypadku róży pnącej niezbędne jest podwiązywanie pędów.

Szczególnie pięknie prezentują się róże pnące połączone z innymi pnączami, także różami pnącymi w odmiennej kolorystyce bądź też powojnikami.

Nazwa odmiany
Uwagi
"New Dawn"

Odmiana wyhodowana w pierwszej połowie XX w, nadal bardzo popularna i polecana do obsadzania m.in. pergoli i trejaży. Osiąga do około 4 m wysokości, zachwycając jasnoróżowymi, pachnącymi i półpełnymi kwiatami. Kwitnie obficie w czerwcu powtarzając kwitnienie w późniejszym okresie.

 
 
"Rosarium Uetersen"

Osiąga do około 3 m wysokości, charakteryzując się dużymi, ciemnoróżowymi kwiatami. Powtarza kwitnienie. Jedna z bardziej popularnych odmian róży pnącej.

 
 
"Dortmund"

Ciekawa odmiana róży pnącej, osiągająca do około 3 m wysokości i więcej. Zachwyca pojedynczymi, ale dużymi kwiatami w barwie ciemnoczerwonej z białym środkiem. Kwiaty bardzo ładnie prezentują się na tle liści, pachnące. Obficie kwitnie w czerwcu, powtarzając kwitnienie w okresie późniejszym.

 
 
"Alchymist"

Odmian pnąca osiągająca do około 3 m wysokości i więcej. Jej zaletą są piękne, pełne kwiaty w odcieniach barwy morelowej i żółtej. Kwitnie w czerwcu.

 
 
"Sympathie"

Popularna odmiana pnąca o dużych i czerwonych kwiatach. Osiąga do około 3 m wysokości i powtarza kwitnienie.

 
 
"Super Dorothy"

Odmiana osiągająca do około 3 m wysokości, charakteryzująca się obfitym kwitnieniem- powtarza kwitnienie. Kwiaty małe, ale pełne, różowe. Bardzo obficie kwitnie.

 
 
"Harlekin"

Osiąga do około 3 m wysokości. Zachwyca pięknymi i dużymi, kremowobiałymi kwiatami z czerwonawym brzegiem. Wspaniała odmiana, powtarzająca kwitnienie.

 
 
"Amadeus"

Róża pnąca osiągająca do około 3 m wysokości, charakteryzująca się wyraziście czerwonymi i pełnymi kwiatami (powtarza kwitnienie).

 
 

Odmiany róż

Odmiany róż

Róże okrywowe

Wśród odmian róż, coraz więcej pojawia się odmian drobnokrzaczastych,     dawniej zwanych okrywowymi, które doskonale odnajdują się w ogrodzie, a     także przy     zagospodarowaniu terenów zielonych w miejskiej zieleni. Róże     okrywowe, to odmiany raczej niskie, których wysokość osiąga   około 40-     60     cm.  Zazwyczaj     wykorzystywane są do zagospodarowania  konkretnych przestrzeni.  Aby w     pełni wykorzystać róże drobnokrzaczaste,     należy je dość gęsto posadzić około 2- 4 sztuki  na m2 powierzchni.

Róże okrywowe mogą zostać potraktowane jako róże rabatowe choć przy     takim zastosowaniu, wybieramy odmiany bardziej wzniesione, zostawiając     roślinie sporo wolnej przestrzeni.
Poza tym wykorzystywane są także jako rośliny pojemnikowe. Należą do róż mało absorbujących i z pewnością warto je polecić.

Nazwa odmiany
Uwagi
"Fairy Dance"

Odmiana o niewielkich, półpełnych i czerwonych kwiatach, która kwitnie od czerwca do października. Można ją zagospodarować większe powierzchnie bądź wykorzystać jako roślinę pojemnikową. Jej wysokość osiąga niewiele ponad pół metra. 

 
 
"Alba Rose"

Róża okrywowa o białych, niewielkich kwiatach, obficie kwitnąca od czerwca do późnej jesieni. Jej wysokość nie przekracza metra wysokości.

 
 
"Nemo"

Ładna odmiana o białych , pojedynczych kwiatach, osiągająca do około jednego metra wysokości.

 
 
"Yellow Fairy"

Odmiana o żółtych, pełnych kwiatach, obficie kwitnąca, osiągająca do około 60 cm wysokości.

 
 
"Amber Cover"

Osiąga do około metra wysokości, zachwycając słoneczną barwą w odcieniach żółci barwy morelowej.

 
 
"Sunny Rose"

Odmiana o żółtych kwiatach, osiągająca mniej niż 50 cm wysokości.

 
 
"The Fairy"

Jedna z piękniejszych odmian róży drobnokrzaczastej, zachwycająca obfitym kwitnieniem. Kwiaty różowawe, drobne, pełne, kwitnąca od czerwca do późnej jesieni. Jej wysokość osiąga około 60- 70 cm.

 
 
"Pink Bassino"

Odmiana o pojedynczych, różowych, dekoracyjnych kwiatach. Kwitnie od czerwca i osiąga do około 70 cm wysokości.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krzysztof, Tytuł: SONIA

    Poszukuję róż odmiany Sonia. Moja żona Agnieszka niosła je do ołtarza. były tak piękne jak ona wtedy była i nadal jest. Wielokrotnie już słyszałem,że powinienem zapomnieć o tej odmiana.A mnie się marzy aby jeszcze raz uklęknąć przed moją Agnieszką z bukietem Sonii. Czy to jest jeszcze możliwe ? Może ktoś,coś..Pozdrawiam. Krzysztof

Dodaj swój komentarz

Zobacz także