Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe drewniane

1 komentarzy

W każdym nawet najmniejszym ogrodzie wyodrębnione jest miejsce, w którym miło spędza czas cała rodzina, odpoczywa na świeżym powietrzu i gdzie przyjmowani są goście. Może to być taras, altana lub miejsce pod gołym niebem. Wypoczynek ten nie byłby możliwy gdyby nie meble ogrodowe – krzesła, ławki i stoliki oraz różnego rodzaju leżaki, leżanki czy bujanki. Mogą być one wykonane z plastiku, metalu, drewna lub z łączonych materiałów. To jakie meble wybierzemy do naszego ogrodu zależy przede wszystkim od naszych upodobań oraz od zasobności naszych portfeli. Pomimo wysokich cen bardzo często kupowane są drewniane meble ogrodowe. Ich właściciele cenią w nich naturalność oraz to, że doskonale komponują się z tarasem i ogrodem.

Jak wybrać drewniane meble ogrodowe?

Moda na drewniane meble ogrodowe niezmiennie trwa od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby miała się skończyć. Projektanci prześcigają się w tworzeniu wymyślnych form i kształtów, drewno łączą z metalem, plastikiem, żeliwem, a nawet kamieniem. Powstają zarówno proste, eleganckie oraz typowo biesiadne zestawy. Każdy z nich pasuje do innego rodzaju ogrodu. Proste meble pasują do większości typów ogrodów, eleganckie najlepiej wyglądają na tarasie lub w ogrodach w stylu angielskim, meble z bali sprawdzają się natomiast w ogrodach o charakterze rustykalnym lub na działkach rekreacyjnych.


Podczas zakupów warto kierować się tą samą zasadą co podczas kupowania mebli do domu – tzn. meble ogrodowe muszą pasować do ogrodu. Warto o tym pamiętać, gdyż przyciągają one wzrok równie mocno co rośliny. Decydują więc w dużej mierze o charakterze ogrodu. Najważniejszą cechą mebli ogrodowych nie jest ich wygląd ale trwałość (rodzaj drewna oraz jego zabezpieczenie) i wygoda użytkowania (kształt,  wielkość, ciężar i pielęgnacja). Jeśli zdecydujemy się na meble z bali ogrodowych musimy pamiętać, że zajmują one dużo miejsca i są bardzo ciężkie – co utrudnia ich przenoszenie (do miejsca zimowania). Warto kupić meble składane, dzięki czemu łatwo będzie można je przenosić i przechowywać. Jeśli meble będą na stałe pozostawione pod gołym niebem muszą być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne.

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe drewniane

Rodzaje drewna

Rodzaj wykorzystanego materiału (drewna i łączących elementów metalowych) ma decydujący wpływ na trwałość drewnianych mebli ogrodowych. Często w gazetkach supermarketów pojawiają się promocje bardzo tanich zestawów. Niestety zwykle są one wykonane z najgorszej jakości drewna sosnowego lub świerkowego. Często takie meble nie wytrzymują nawet jednego sezonu i mimo niewielkiej ceny są to pieniądze wyrzucone w błoto. Zakup mebli ogrodowych to inwestycja na lata, warto więc odpowiednio to przemyśleć. Gatunków drewna jest bardzo wiele jednak nieliczni z nas wiedzą które z nich są najlepsze. Warto zapytać o to sprzedawcę w sklepie.

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe z drewna egzotycznego

Egzotyczne gatunki drewna (t.j. teak, bangkirai, merbau czy eukaliptus) są znacznie bardziej trwałe od krajowych, niestety dużo od nich droższe. Ze względu na dużą gęstość uznawane są za drewna twarde, bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Teak dodatkowo ma dużą zawartość oleju co czyni ten gatunek najlepszym do wyrobu mebli ogrodowych. Odpowiednio pielęgnowane mogą przetrwać ponad 25 lat. Wiele mebli ogrodowych wyprodukowanych z drewna egzotycznego ma naklejone oznaczenie FSC (ang. Forest Stewardship Council, pol - Rada ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej). Gwarantuje ono, że drewno zostało pozyskane legalnie z upraw przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie.

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe z drewna krajowego – rodzimego

Najczęściej wykorzystywane jest drewno świerka, sosny, buka, brzozy, olchy czy robinii, znacznie rzadziej dębu. Trwałość takich mebli pomimo troskliwej pielęgnacji i licznych zabiegów pielęgnacyjnych rzadko kiedy przekracza 10 lat. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do zakupu tych wyrobów. Krajowe gatunki drewna są bardzo dekoracyjne, a zabezpieczone odpowiednią lakierobejcą uwypuklającą urodę słojów będą również ozdobą tarasu. Dodatkowo zestawy mebli z rodzimych gatunków drewna są znacznie tańsze od zestawów z drewna egzotycznego. Musimy więc zastanowić się czy chcemy jeden zestaw na 25 lat, czy co 10 lat kupować nowy.

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe drewniane

Pielęgnacja mebli ogrodowych

Odpowiednie pielęgnowane meble ogrodowe będą nam służyć przez lata. Niektórzy producenci stosują nowoczesne technologie zabezpieczania drewna impregnując je ciśnieniowo (zapewnia to równomierne pokrycie drewna impregnatem). Warto się upewnić czy nasze meble zostały tak zabezpieczone.

Ławka na żeliwnych nogach z powodzeniem może stać w każdym miejscu ogrodu, choćby na trawniku czy w cieniu wysokich drzew. Niestety meble na drewnianych nogach nie powinny być narażane na długi, bezpośrednim kontakt z ziemią, gdyż zawarta w niej wilgoć będzie powodować ich gnicie. Dodatkowo stół i krzesła powinny stać na twardym, stabilnym gruncie – betonowej podłodze lub drewnianym tarasie.


Każde drewno z wiekiem szarzeje pod wpływem słońca i wilgoci. Aby ten proces spowolnić warto je odpowiednio zabezpieczyć. Do konserwacji mebli najlepiej używać jedynie preparatów specjalnie do tego przeznaczonych – t.j. specjalne oleje, bejce i lakierobejce. Zapomnimy o stosowaniu nafty czy benzyny, gdyż tymi środkami jedynie zniszczymy drewno. 

Meble ogrodowe drewniane

Odporność drewna krajowego jest ograniczona, dlatego też należy przechowywać je w suchym pomieszczeniu, szczególnie przez okres zimy. Raz na kilka lat (najlepiej co roku) należy je zabezpieczać impregnatami lub lakierobejcami. Drewno egzotyczne nie wymaga impregnowania jednak warto pokryć je specjalnym olejem do drewna - tzn. olejować. Na zimę mogą pozostać na zewnątrz, choć w takim wypadku warto je nakryć pokrowcem.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Klaudia, Tytuł: Meble ogrodowe

    Ostatnio u mnie w okolicy stały się bardzo modne namioty zamiast altany :) Również kupiłam tego rodzaju namiot i jestem z niego bardzo zadowolona

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: