Meble na taras

Meble na taras

Skomentuj artykuł

Odpowiednio dobrane meble na taras uczynią z tego zakątka pod gołym niebem dodatkowy „letni” pokój. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż dostępne w sklepach meble  mają przeróżne kształty kolory i zostały wykonane z różnych materiałów. Nie da się jednoznacznie określić które z nich są najlepsze. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz od stylu domu i ogrodu.

Meble to element wyposażenia tarasu na który od razu zwracamy uwagę (bardzo rzucają się w oczy), dlatego muszą być odpowiednio dobrane tak aby pasowały zarówno do domu, jak i do stylu ogrodu. Ważne są również takie detale jak kolor elewacji domu, płytek lub drewna. Wszystko to w połączeniu z meblami i otaczającymi je roślinami musi tworzyć spójną całość. W sklepach dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych modeli mebli, a wybór przysparza nas o zawrót głowy. Warto szukać inspiracji w katalogach, w internecie lub u sąsiada (oczywiście lepiej nie kupować takich samych mebli jak on, jednak można zaczerpnąć pomysł).

Częstym błędem przy zakupie mebli jest niedopasowanie ich rozmiarów do tarasu. W sklepach meble ustawione są tak aby aranżacje wyglądały ładnie i przestronnie, niestety nie zawsze możemy odwzorować takie ułożenie na naszym tarasie. Niestety gdy meble są zbyt duże przytłaczają całą powierzchnię tarasu, a przecież wychodzimy na powietrze aby uciec z czterech ścian. Aby nie popełnić tego błędu musimy przed wyjazdem do sklepu dokładnie wymierzyć powierzchnię naszego tarasu i dobrać „produkt szyty na miarę”. Planując zakupy warto także przemyśleć dobrze jak często będziemy korzystać z tarasu i mebli, które się na nim znajdują oraz czy mamy miejsce na ich przechowywanie w zimie. Jeśli planujemy organizowanie uroczystości na tarasie to dobrym rozwiązaniem jest kupno składanych krzeseł i rozkładanego stołu, który po złożeniu zajmuje mniej miejsca. Po wyjściu gości zbędne krzesła można odnieść do garażu, a stół złożyć.Według najnowszych trendów najpopularniejsze są duże masywne i ciemne meble, które swoim wyglądem przypominają meble w salonie. Wszystko po to aby z tarasu stworzyć dodatkowy pokój domu, a przejście było jak najbardziej płynne. Nie wszyscy jednak lubią taki styl. Wiele osób ceni sobie integralność ogrodu i chce zachować jego odmienny styl. Wszystko zależy od naszego gustu.  Pamiętajmy jednak że charakter mebli można prawie całkowicie odmienić stosując umiejętnie odpowiednie dodatki. Czasem wystarczy położyć kolorowe poduchy aby wprowadzić dużo energii i radości. Jednak nie tylko wygląd mebli jest ważny ale także materiał z którego zostały wykonane. Często meble, które najbardziej nam się podobają nie mogą być trzymane cały czas na zewnątrz gdy z nie mogą zamoknąć (np. rattanowe).

Meble na taras

Meble na taras

Meble na taras

Meble na taras

Meble z plastiku to bardzo często tanie wyroby na 2-3 sezony. Wszyscy znamy doskonale jeden charakterystyczny kształt niezmienny od 20 lat. Są to okrągłe lub owalne stoliki oraz krzesełka, które można wkładać jedno w drugie. Nie wyglądają jednak dobrze na tarasie - to typowe meble ogrodowe!. Jest to doskonałe rozwiązanie na działkę rekreacyjną oraz jako tzw. pierwsze meble, które z czasem zostaną wymienione na produkt lepszej jakości. Niewątpliwie mają wiele zalet – poza niską ceną są lekkie, odporne na deszcz oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Ważne jest także, że dzięki plastikowym nóżkom mogą bezpiecznie stać nawet na mokrej nawierzchni. Niestety są nietrwałe i wcześniej czy później plastik pod wpływem słońca zaczyna matowieć i pękać (często także pod zbyt dużym ciężarem).

Meble na taras

Meble na taras

Meble na taras

Meble na taras

Na drewniany taras najlepiej wybierać meble drewniane, rattanowe lub wiklinowe. Wyglądają one naturalnie i doskonale harmonizują z drewnianą podłogą. Proste, duże i masywne meble najlepiej nadają się do nowoczesnych ogrodów o geometrycznych kształtach. Te z wikliny i rattanu wprowadzają sielsko-anielski klimat i doskonale pasują do ogrodów w stylu naturalistycznym i romantycznym, zaś drewniane proste meble pomalowane białą patyną oddają klimat śródziemnomorski. Meble z drewna wyglądają bardzo naturalnie i doskonale komponują się z ogrodem, są także najpopularniejsze. Mogą być wykonane z drewna krajowego – świerkowego lub sosnowego oraz egzotycznego – np. bardzo popularny teak. Bez względu na pochodzenie drewna meble wykonane z tego materiału wymagają regularnej konserwacji – t.j. malowania preparatami zabezpieczającymi drewno. Dla zwolenników natury dobrym wyborem będą także meble z wikliny lub rattanu. Niestety nie mogą one pozostać na zewnątrz gdy pada deszcz. Wszystkie meble drewniane, rattanowe i wiklinowe trzeba schować na zimę do zadaszonego pomieszczenia. Nowością ostatnich kilku sezonów są meble z technorattanu - sztucznego tworzywa swoim wyglądem przypominającego naturalny rattan, jednak znacznie trwalszy i odporny na deszcz). 


Meble metalowe znacznie lepiej wyglądają na betonowych wylewkach oraz na tarasach wyłożonych płytkami lub kamieniami. Mogą być wykonane z różnych stopów metali – np. aluminium, stali lub żeliwa. Meble z żeliwa (zwłaszcza te dekoracyjnie powyginane) idealnie pasują do romantycznego ogrodu pełnego róż lub ogrodu angielskiego, zaś proste meble ze stali lub aluminium to wybór do nowoczesnych lub minimalistycznych ogrodów.  Dużym plusem mebli z metalu jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, że mogą intensywnie nagrzewać się od słońca.
Meble na taras

Meble na taras

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: