Stoliki ogrodowe

Stoliki ogrodowe

Skomentuj artykuł

Wśród mebli jakie wykorzystujemy w ogrodzie, na szczególną uwagę zasługują stoliki. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić spotkanie grilowe lub popołudniową herbatkę, dlatego warto poświęcić im nieco więcej uwagi.

Sposoby wykorzystania

Stoliki w ogrodzie spełniają zarówno rolę praktyczną jak i dekoracyjną, dlatego powinny być stabilne, solidne, trwałe i estetyczne. Wybór właściwego mebla zależy od całego szeregu czynników, dlatego przed zakupem powinniśmy się dobrze zastanowić, do czego i jak będziemy go wykorzystywać. Jeśli ma posłużyć jedynie jako stolik kawowy, możemy wybrać mebel niewielki, który pomieści jedynie filiżanki i tacę z deserem, a przy tym nie zajmie dużo miejsca, jeśli jednak przewidujemy przyjmowanie przy nim gości, powinien być odpowiednio duży i wygodny, tak, aby osoby przy nim siedzące miały swobodę ruchu podczas posiłku i mogły czuć się komfortowo.

Oczywiście nie tylko wielkość ma w tym przypadku znaczenie, równie ważny jest właściwy materiał, z którego stolik będzie wykonany. Wybór zależy przede wszystkim od tego, gdzie zamierzamy stół ustawić. Jeśli planujemy pozostawienie go przez cały sezon na zewnątrz, powinniśmy wybrać materiały odporne na niekorzystne i zmienne warunki atmosferyczne takie jak opady, promieniowanie słoneczne czy wahania temperatury. Jeśli jednak stolik posłuży nam jedynie na zadaszonym tarasie, wybór materiałów staje się znacznie większy. Pamiętajmy też, że blat stołu powinien umożliwiać łatwe czyszczenie i nie być podatny na wchłanianie płynów np. rozlanej kawy. Dlatego dobrym pomysłem będzie z pewnością metal, aluminium, szkło, ceramika, tworzywo sztuczne lub lakierowane drewno. Jeśli jednak w ogrodzie bawią się dzieci, ze szklanych blatów powinniśmy raczej zrezygnować. Podczas beztroskiej zabawy szkło łatwo może się potłuc, a wtedy o wypadek nie trudno.Względy estetyczne

Poszukując odpowiedniego stołu do ogrodowego salonu, nie powinniśmy również zapominać o estetyce. Podobnie jak we wnętrzach naszych domów, także w ogrodzie meble powinny harmonizować z otoczeniem i nie przytłaczać kolorem ani formą roślin otaczających kącik wypoczynkowy. Jeśli więc posiadamy ogród w stylu rustykalnym bądź wiejskim, zdecydujmy się na meble wykonane z drewna, wikliny bądź rattanu, jeśli preferujemy nowoczesność, dobrym wyborem będzie stal, aluminium, włókno szklane i plexiglas, jeśli natomiast jesteśmy romantykami i w takim stylu utrzymany jest też nasz ogród, postawmy na meble żeliwne lub stalowe. Powinniśmy jednak pamiętać, że każdy rodzaj materiału, z którego wykonane są meble ogrodowe, ma swoje wady i zalety oraz wymaga nieco innego traktowania.

Stoliki ogrodowe

Stoliki ogrodowe

Stoliki ogrodowe

Stoliki ogrodowe

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: