Fotele ogrodowe

Fotele ogrodowe

1 komentarzy

W sezonie letnim przydomowy ogród lub taras stają się miejscami relaksu i wypoczynku. To tam zwykle spędzamy wolne popołudnia i leniwe wieczory, a często przyjmujemy również przyjaciół i rodzinę. Dlatego urządzając kącik wypoczynkowy na wolnym powietrzu, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby meble, które się tam znajdą, były nie tylko ładne, ale również wygodne, funkcjonalne i trwałe. Jednak wybór materiałów, wzorów i kolorów jest obecnie tak duży, że podjęcie właściwej decyzji staje się dość trudne. Tym bardziej, że sprzęty stojące na zewnątrz są zwykle narażone na szereg czynników atmosferycznych, które mają niebagatelny wpływ na ich trwałość. Wśród mebli ogrodowych, na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim fotele. Ich eksploatacja jest bowiem na ogół wyjątkowo intensywna i źle dobrane szybko stracą swoją urodę oraz walory użytkowe. Jeśli będą wykorzystywane w terenie odkrytym, gdzie deszcz i słońce mogą operować bez przeszkód, z pewnością powinny być bardziej wytrzymałe od tych, przeznaczonych na zadaszony taras. Oczywiście każdy materiał, z którego wykonuje się fotele ogrodowe, posiada swoje wady i zalety. Jeden dobrze sprawdzi się w miejscu wilgotnym i chłodnym, a inny lepiej poradzi sobie na słonecznym patio.Fotele rattanowe i wiklinowe

To chyba jedne z najpopularniejszych mebli przeznaczonych do ogrodowego wypoczynku. Do niedawna były jedyną alternatywą dla mebli plastikowych. Są bardzo estetyczne, wygodne i stylowe. Jednak ponieważ wiklina i rattan to materiały naturalne, fotele z nich wykonane, są bardzo podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie zabezpieczone odpowiednim impregnatem bądź farbą, będą szybko wchłaniały zabrudzenia, a brzydkie plamy trudno będzie z nich usunąć. Aby więc przez wiele lat wyglądały tak samo dobrze jak w chwili zakupu, trzeba poświęcić sporo czasu na ich konserwację. Inaczej łatwo mogą się zdeformować, stracić kolor, a nawet pokryć się pleśnią. Aby do tego nie dopuścić, po każdym sezonie letnim, należy je oczyścić szmatką nasączoną delikatnym detergentem (w razie potrzeby również środkiem grzybobójczym), a kiedy zupełnie wyschną, zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim preparatem impregnującym lub farbą przeznaczoną do konserwacji rattanu. Następnie należy przechować je przez zimę w pomieszczeniu suchym i niezbyt ciepłym, aby nie doszło do ich rozsychania się lub zapleśnienia. Znacznie bardziej wytrzymałe i wymagające dużo mniej zabiegów pielęgnacyjnych, są meble z technorattanu. Do złudzenia przypominają materiał naturalny, ale są od niego znaczne oporniejsze na wilgoć, słońce i różnice temperatur. Ich kolorystyka jest bogatsza i bardziej odporna na działanie promieni UV. Jeśli są dobrej jakości, mogą pozostać na zewnątrz przez cały rok. Niestety, zwykle mają znacznie wyższe ceny od rattanowych czy wiklinowych.

Fotele ogrodowe

Fotele ogrodowe

Fotele ogrodowe

Fotele ogrodowe

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Natalia, Tytuł: świetne są

    Z mężem zamówiliśmy rok temu fajne foteliki z technorattanu. Materiał jest odporny na pogodę, przestały zimę w ogrodzie, wiosną przetarłam je mokrą szmatką i wyglądają jak nowe, wszyscy są zachwyceni. Polecamy Serdecznie:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: