Olsza czarna

Olsza czarna

Skomentuj artykuł

Należąca do rodziny brzozowatych olsza czarna (Alnus glutinosa), często nazywana po prostu olchą, to jedno z pospolitszych drzew liściastych, występujących na terenie Polski.

Środowisko występowania

Typowym środowiskiem olszy czarnej są dobrze oświetlone tereny podmokłe, z obojętnym lub lekko kwaśnym podłożem, dlatego najchętniej zasiedla ona brzegi rzek, potoków, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych, a także obszary bagienne. Aby jednak mogła się prawidłowo rozwijać, poza dostatecznie wilgotnym podłożem potrzebuje również sporo słońca, gdyż jego niedostatek sprawia, że staje się bardziej podatna na choroby, a jej gałęzie i liście karleją. Kiedy jednak warunki środowiskowe spełniają jej oczekiwania, rośnie bardzo szybko, osiągając ostatecznie ok. 30-40 m. wys. Mimo to drzewo nie należy do gatunków długowiecznych, gdyż nawet jeśli rośnie w dobrych warunkach, jego wiek nie przekracza zwykle 120-150 lat, w rzadkich przypadkach dochodząc maksymalnie do ok. 200.



Cechy charakterystyczne

Olsza czarna jest drzewem o pokroju stożkowatym oraz luźnej, rozłożystej koronie. Charakterystycznymi cechami rośliny są owalne, błyszczące, zielone liście z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem (które jesienią nie zmieniają barwy i opadają w stanie zielonym) oraz spękana, ciemnoszara, niemal czarna kora pnia. Drzewo zakwita bardzo wczesną wiosną (II-IV), jeszcze przed rozwojem liści, wydając kwiaty męskie w postaci dość długich, zwisających „kotków” oraz żeńskie, przypominające wyglądem niewielkie szyszki. Aby jednak mogły pojawić sie na roślinie tak wcześnie (na przedwiośniu), kwiaty zawiązują sie już jesienią poprzedniego roku. Olsza czarna jest rośliną jednopienną i wiatropylną, dlatego z rozmnażaniem nie ma większego problemu. Należy jednak wiedzieć, że owoce mogą zawiązywać dopiero egzemplarze 20-30 letnie, a więc rozmnażają się jedynie drzewa starsze. Zawiązane owoce pozostają na gałęziach przez całą zimę, uwalniając w tym czasie nasiona, ukryte we wnętrzu brunatnych orzeszków. Razem z owocami na drzewie pozostają również zeszłoroczne, szyszkowate, zdrewniałe kwiatostany żeńskie. Ciekawą właściwością olszy czarnej jest duża zdolność regeneracyjna, pozwalająca na wytwarzanie sporej ilości odrostów ze ściętego pnia.

Olsza czarna - olcha

Olsza czarna - olcha

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: