Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 71

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Opuncja Opuntia

Opuncja Opuntia

2 komentarzy

Opis:

Opuncje są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych kaktusów - rosną w całej Ameryce - od Kanady po Patagonię. Kilka gatunków zostało przeniesionych na inne kontynenty i zdziczałe okazy możemy spotkać w Afryce, Australii czy południowej Europie. Rodzaj Opuntia obejmuje ponad 300 gatunków i wiele odmian. Nadają się do uprawy pokojowej, choć niektóre wymagają znacznie więcej przestrzeni. W warunkach domowych tylko nieliczne kwitną, warunkiem koniecznym jest dobre nasłonecznienie przez cały rok. Opuncje o płaskich członach mają kwiaty na brzegach, u opuncji cylindrycznych występują wzdłuż pędów. Kwitną wiosna i latem. Niektóre gatunki są wytrzymałe na mróz (np.: O.rafinesqueri, O. rhodantha, O. fragilis). Większość opuncji ma płaskie, okrągłe człony łodyg, ale są też gatunki o członach kulistych czy walcowatych. Wysokość jest także mocno zróżnicowana - od kilku centymetrów do kilku metrów. Opuncje cylindryczne to niskie rośliny o walcowatych pędach. Wiele opuncji ma tzw. glochidy - pęczki haczykowatych, szczeciniastych cierni.

Uprawa:

W lecie opuncje trzymamy w miejscu przewiewnym i dobrze oświetlonym. Podlewamy raz na tydzień, po obeschnięciu podłoża, wiosną i jesienią rzadziej. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. W okresie wegetacji nawozimy pożywką dla kaktusów. Zima przechowujemy kaktusy w miejscu suchym, dobrze oświetlonym o temperaturze powyżej 4 stopni, nie podlewamy. Opuncje łatwo rozmnażamy przez sadzonkowanie. Odłamany człon powinien przeschnąć przez kilka dni. Możliwe jest także rozmnażanie z nasion.

Zastosowanie:

Opuntia ficus-indica uprawiana jest dla jadalnych owoców zwanych figą indyjską oraz ścinanych codziennie młodych pędów o lekko kwaskowatym smaku, które mogą być gotowane, smażone z cebulą, a także kandyzowane. Plantacje znajdują się w górach na płn.-zach. od Meksyku. Niektóre gatunki opuncji wykorzystywane są na żywopłoty.

Uwagi:

Przesadzając rośliny należy uważać na ciernie niektórych gatunków, które mogą powodować stany zapalne naskórka. Wszelkie prace należy wtedy wykonywać w rękawiczkach i posługiwać się szczypczykami lub osłaniać roślinę twardym papierem.

Zobacz więcej zdjęć: opuncja

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Trujące kwiaty doniczkowe HIT
  Trujące kwiaty doniczkowe

  Część z naszych ulubionych kwiatów doniczkowych to rośliny trujące. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy mieć ich w swoich domach. Jak najbardziej możemy je hodować, jednak musimy przy tym zachować maksimum ostrożności, czyli zrobić wszystko, żeby nie podrażnić sk&oacu

  Przeczytaj więcej...
 • Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd
  Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd

      Jedne z najbardziej popularnych roślin iglastych, które możemy spotkać w większości ogrodów są Thuje, inaczej żywotniki. Ich naturalne siedliska znajdują się w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie występują najczęściej w formie drzew, rz

  Przeczytaj więcej...
 • Nawozy mineralne
  Nawozy mineralne

      Czym są nawozy mineralne Nawozy mineralne są nawozami sztucznymi, dlatego że są one przetwarzane, a nawet produkowane chemicznie.  Do niedawna były tylko jednoskładnikowe, obecnie coraz częściej występują, także  wieloskładnikowe.  W ich skład wc

  Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

 1. Dodał: Krystyna, Tytuł: Moje kaktusy

  Mam małą kolekcję kaktusów,Są to bardzo wdzięczne roślinki,

 2. Dodał: Teresa G., Tytuł: kaktusy nie kwitną

  Miałam dużą opuncje przez nkilka lat nigdy mi nie zakwitła, rozmnażałam bo myślałam że jest za stara i dlatego nie kwitnie, ale te nowe też n ie zakwitły, przez lato stały na działce pięknie się rozrastały.Przez zimę b yły na balkonie który jest zabudowany.Dlaczego nie kwitły.

Dodaj swój komentarz

Captcha