Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 160

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Mamilaria - Mammillaria

Mamilaria - Mammillaria

1 komentarzy

Opis:

Mamilarie to jedne z najbardziej rozpowszechnionych kaktusow naziemnych o kulistym lub cylindrycznym kształcie. Niektóre rosną pojedynczo, inne w grupach. Często są początkiem kolekcji ponieważ wiekszość z nich nie jest zbyt trudna w uprawie. Pochodzą zazwyczaj z Meksyku, rosną w stanie naturalnym także w południowych stanach Ameryki Północnej i sięgają aż po Wenezuelę i Kolumbię w Ameryce Południowej. Nazwa tego kaktusa pochodzi od łacińskiego słowa "mammilla" - mają charakterystyczne brodawki zamiast żeber. Ze szczytów brodawek wyrastają dekoracyjne ciernie zebrane w regularne okółki. Mają one różną barwę i kształt - mogą być mocne i ostre lub cienkie i delikatne. Kwiaty rozwijają się w zagłębieniach między brodawkami, ułożone są wianuszkiem wokół wierzchołka łodygi. Najczęściej są niewielkie, ale jest ich dużo. Są jednak odmiany, których kwiaty mają nawet kilka centymetrów średnicy. Występują w kolorze białym, żółtym, różowym i purpurowym w różnych odcieniach. Pojawiają się wczesną wiosną i latem. Owoc mamilarii dojrzewa wewnątrz pędu rośliny i dopiero gdy osiągnie odpowiedni stopień rozwoju, wysuwa się na zewnątrz. Czerwone owocki często pozostają na roślinie do następnej wiosny.

Uprawa:

Wymagają pełnego nasłonecznienia i intensywnego wietrzenia. W zimie trzymamy je w jasnym miejscu, potrzebują chłodu (6-8 stopni C) i zaprzestajemy podlewania . Latem podlewamy dość obficie i dokarmiamy nawozami.Podłoże musi być przepuszczalne. Jeżeli kupujemy gotową "ziemię do kaktusów", warto dodać trochę gruboziarnistego piasku. Można zrobić samodzielnie podłoże używając torfu, piasku, ziemi próchnicznej, drobnego żwirku. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż (keramzyt, grubszy żwirek).

Kwitnienie:

Pojawiają się wczesną wiosną i latem.

Uwagi:

Ostre ciernie mogą zranić skórę. Przesadzanie roślin należy wykonywać w rękawiczkach. Owinięcie kaktusa sztywnym papierem ułatwi nam pracę.

Zobacz więcej zdjęć: mamilaria

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Mammillaria hahniana
  Mammillaria hahniana

  O urodzie tego środkowomeksykańskiego gatunku stanowią nie tylko kwiaty ale także – a może przede wszystkim – ciernie i włosy. Występują one bardzo licznie na szczycie każdej brodawki, a wygląd śnieżnej kuli jest dodatkowo spotęgowany obf

  Przeczytaj więcej...
 • Słoneczniki ozdobne – słoneczne kwiaty
  Słoneczniki ozdobne – słoneczne kwiaty

    Słoneczniki są radosnymi kwiatami, które uwielbiają bezpośrednie działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich. Występują w bardzo wielu odmianach i mogą osiągać od 10cm do paru metrów wysokości. Jeśli posiejemy je w odpowiednim czasie mogą przynieść o

  Przeczytaj więcej...

1 komentarzy

 1. Dodał: maniek, Tytuł: mammillaria

  mammillaria szybko rośnie, kwitnie długo, sympatyczny, łatwy w uprawie kaktus

Dodaj swój komentarz

Captcha