Eucharis - uprawa i pielęgnacja

Eucharis - uprawa i pielęgnacja

3 komentarzy

Eucharis nazywany Lilią Amazońską ma swoje korzenie w Ameryce Południowej i należy do rodziny amarylkowatych. Roślinę charakteryzują piękne białe pachnące kwiaty oraz długie, ciemnozielone liście. Kwiat dorasta do pięćdziesięciu centymetrów, jest rośliną cebulową.

Uprawa Eucharisa

Stanowisko –  Powinno być  półcieniste i ciepłe. Roślina nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia.

Podłoże – Najkorzystniejsza jest mieszanka gliny, torfu oraz ziemi kompostowej.

Podlewanie –  Roślinę podlewamy tak jak wszystkie kwiaty doniczkowe, dwa razy w tygodniu. Latem, gdy temperatura jest wysoka, zawsze wtedy, gdy ma za sucho. Poza tym roślina potrzebuje więcej wody podczas kwitnienia a niewiele zimą.

Rozmnażanie –   Rozmnażamy z cebul przybyszowych i robimy to na wiosnę. Muszą mieć  one odpowiednią wielkość i przynajmniej kilka korzeni. Cebule sadzimy w kwietniu. Dorosła cebula wytwarza około trzech cebulek.

Nawożenie –  Nawozimy od wiosny do jesieni nawozem dla kwitnących roślin doniczkowych,  robimy to mniej więcej co trzy tygodnie.

Kwitnienie –  Roślina  zakwita w okresie  od stycznia do lutego.

Temperatura –  W okresie od wiosny do jesieni optymalna temperatura dla rośliny to około dwudziestu dwóch stopni , natomiast zimą około osiemnastu stopni. Eucharis dobrze czuje się w cieple.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Bożena, Tytuł: eucharis

    Mam eucharis już kilka lat .kwitnie u mnie 2 razy do roku,wiosną a drugi raz póżną jesienią Właśnie teraz kwitnie 24 listopada.

  2. Dodał: Ania, Tytuł: EUCHERIS

    ja dostałam eucherisa w prezencie.. ale te kwiaty tak szybko przekwitają, że nie wiem czy ja coś robie źle czy ta roslina poprostu tak ma :( ogólnie to jest to piękny kwiatek i ma taki delikatny zapach.

  3. Dodał: halina, Tytuł: eucharis12

    Kupiłam kwitnącego Eucharisa w marcu, po przekwitnięciu wypuścił mnóstwo liści więc go rozsadziłam do 4 doniczek. Ponownie zakwitły 2 sadzonki ale kwiaty rozwijały się codziennie po jednym, przy czym młodszy się rozwijał a starszy przekwitał. Łącznie 6 kwiatów kwitło tylko 6 dni.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: