Żurawina wielkoowocowa w ogrodzie uprawa i pielęgnacja żurawiny

Żurawina wielkoowocowa w ogrodzie uprawa i pielęgnacja żurawiny

12 komentarzy

Żurawina wielkoowocowa to roślina, która do naszych ogrodów przywędrowała z obszarów wschodniej Ameryki Północnej. Owoce żurawiny maja właściwości lecznicze, doskonale nadają się na soki, nalewki oraz to wielu potraw z mięs. Dodatkowo krzewinka żurawiny może w naszym ogrodzie być piękną i ciekawą ozdobą.

Żurawina ogrodowa ma długie, płożące się po ziemi pędy, które stopniowo ukorzeniają się. Z leżących pędów wyrastają drobne pionowe pędy owocowe. Liście drobne, owalne, błyszczące, zimozielone. Liście posiadają walory dekoracyjne przez okres całego roku. W okresie jesiennym liście ciemnieją, nabierając brunatno-brązowej barwy. Na przełomie lipca i sierpnia żurawina wytwarza pąki kwiatowe, które następnie na początku czerwca zaczynają kwitnąć. Z kwiatów jesienią pojawiają się duże (osiągające średnicę do 2 centymetrów) i liczne owoce (niektóre odmiany potrafią obrodzić ok. 2-3 kilogramów owoców z jednego metra kwadratowego uprawy). Owoce mają bardzo dekoracyjny charakter i są niesamowita ozdobą rośliny. Owoce krzewinek rosnących w ciemnych i zacienionych miejscach, pozostają zielone i nie nabierają charakterystycznej różowo- czerwonej barwy. Żurawina wielkoowocowa jest w przypadku większości odmian rośliną odporną na działanie niskich temperatur i rzadko atakowana jest przez szkodniki i choroby.

 

 

Uprawa i pielęgnacja

Żurawina w ogrodzie najbardziej lubi stanowiska jasne z dużą ilością światła słonecznego. Jak dla wszystkich roślin z rodziny wrzosowatych roślina wymaga kwaśnej, najlepiej próchniczej gleby z dużą ilością wilgoci. Żurawina ma dość płytki system korzeniowy i łatwo ulega podczas dużych upałów przesuszeniu, niezbędne jest zatem systematyczne nawadnianie i podlewanie roślin. Do podlewania najlepiej nadaje się miękka woda deszczowa. Doświadczeni ogrodnicy pod korzeniami żurawiny wielkoowocowej umieszczają na głębokości 30-35 centymetrów czarną folię ogrodniczą z drobnymi dziurkami. Folia taka ogranicza szybką ucieczkę wody do gruntu. Rośliny sadzimy w rozstawie 30x30 centymetrów oraz ściółkujemy korą z domieszką trocin. Wraz z upływem czasu trociny rozkładają się zakwaszając glebę. Dodatkowo warstwa kory chroni młode rośliny przed inwazją chwastów.  Posadzone rośliny szybko puszczają płożące się pędy, które łatwo się ukorzeniają tworząc gęste, obrośnięte zagony. W okresie wiosennym zalecane jest nawożenie żurawiny, nawozami lekko zakwaszającymi glebę. Roślina dobrze znosi czasowe, całkowite zalewanie przez wodę.  W sąsiedztwie żurawiny warto posadzić inne rośliny z grupy wrzosowatych. Rośliny te mają podobne wymagania i wzajemnie uzupełniają się. Szczególnie polecane do uprawy w sąsiedztwie żurawiny polecamy wrzosy i wrzośce, azalie i różaneczniki.

Żurawina wielkoowocowa

Żurawina wielkoowocowa

Owoce żurawiny mają właściwości lecznicze. Substancje aktywne zapobiegają rozmaitym schorzeniom, począwszy od przeziębień, przez choroby serca i wrzodowe po rozmaite infekcje układu pokarmowego. Dietetycy zalecają aby żurawina na stałe zagościła w naszej diecie. Owoce mają duże zastosowanie w kuchni  jako dodatek do mięs, sosów, ciast i przekąsek. Sok z żurawiny obniża poziom cholesterolu w organizmie.

Żurawina wielkoowocowa

Żurawina wielkoowocowa

czytaj dalej...

12 komentarzy

  1. Dodał: Jagoda, Tytuł: Zakaz wstępu!!!

    Józef - pomyliły ci się strony. Mohery nie maja tutaj wstępu.

  2. Dodał: Monia, Tytuł: uprawa żurawiny

    Brązowienie liści może wynikać z niedostatecznego zakwaszenia gleby. Żurawina wymaga kwaśnej gleby.

  3. Dodał: Krzysiu, Tytuł: Krzysiu się burzy

    fatalny błąd na drugim zdjęciu jest brusznica owszem, ale przynajmniej należy do tego samego rodzaju co ona, jednak o zgrozo na pierwszym zdjęciu to nawet nie wiem co to jest

  4. Dodał: JÓZEF, Tytuł: MANIA I GOŚKA

    Ale z was POLgŁuPICE. Pownniście zgłosić się do tuska o medal. Ta ta sam ajakość.

  5. Dodał: Zenek, Tytuł: Zurawina - uprawa

    Żurawinę sadzi się w odstępach co 30 cm w glebie odpowiednio przygotowanej. Rosliny wypuszczają płożące pędy które zapuszczają korzenie do ziemi. Czy w tym miejscu też musi być dokonana wymiana ziemi na bardziej kwaśną. Jeśli ktoś może mi wyjaśnić to bardzo proszę

  6. Dodał: ewelina, Tytuł: Noc Świętojańska...

    Noc Świętojańska jest w czerwcu focia jest borówki a żurawinę można rozmnażać samemu bardzo łatwo się przyjmuje.

  7. Dodał: Janek, Tytuł: Po lipcu i sierpniu jest ...

    Po lipcu i sierpniu jest czasami Noc Świętojańska Wtedy żurawinę smakują wargi dojrzałego Jaśka

  8. Dodał: bula, Tytuł: zurawina .........

    Zurawina jest pyszna, ale strasznie droga niestety :/ i ciężko dostać świeżą. jak takiej nie dostanę to muszę brać w kapsułkach, pomaga na układ moczowy. Gal ma bardzo tanie kapsułki.

  9. Dodał: gośka, Tytuł: BŁĄD! złe zdjęcie

    na zdjęciu jest borówka brusznica, nie żurawina!! okropny błąd

  10. Dodał: mania, Tytuł: to jest borowka brusznica

    Co wy pokazujecie?! To nie jest żurawina, a borówka brusznica na zdjęciu.

  11. Dodał: krzysztof, Tytuł: lipca i sierpnia, a potem czerwiec

    Na przełomie lipca i sierpnia żurawina wytwarza pąki kwiatowe, które następnie na początku czerwca zaczynają kwitnąć.

  12. Dodał: Michał ;), Tytuł: moja żurawina

    Moja żurawina, którą wczesna wiosną posadziłem w ogrodzie wypuściła pąki liściowe. Choć liście są "nowe" ich końce są brązowe. Czy mam się tym martwić? Proszę o odpowiedź.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także