Domowe nalewki- owoce na nalewki

Domowe nalewki- owoce na nalewki

2 komentarzy

Okres letnio- jesienny to czas, kiedy w ogrodach mamy możliwość zbioru licznych owoców. Pomyślmy o ich praktycznym wykorzystaniu, nie tylko w postaci soków, dżemów, konfitur czy też kompotów. Doskonałym sposobem na uchwycenie wyjątkowych smaków lata są także nalewki.

Czym jest nalewka ?
   

W skrócie nalewkę można określić jako wyciąg- przede wszystkim z owoców, ale także ziół, korzeni czy też kwiatów. Podstawą przy produkcji nalewek jest zmieszanie składników z alkoholem z dodatkiem syropu czy też miodu.

Nalewki a tradycja
   

Nalewki znane były już w starożytności, a za ojca tego trunku uznaje się Hipokratesa. Produkcja nalewek na trwałe zapisała się także w polskiej tradycji- przede wszystkim staropolskiej, z której warto czerpać garściami. Szlachta, zakony, bractwa na przestrzeni wieków udoskonalali przepisy tradycyjnych nalewek, które przekazywane z pokolenia na pokolenie, przetrwały do naszych czasów. Warto korzystać z tych licznych, tradycyjnych przepisów, gwarantujących sprawdzone i doskonałe nalewki.

Rodzaje nalewek
   

Zależnie od składu, receptur możemy wyróżnić nalewki słodkie, wytrawne, półwytrawne, ziołowe, korzenne, słabe, mocne, lecznicze  itp.

Ogólne zasady przy produkcji nalewek
   

Nie można podać uniwersalnego sposobu na produkcję nalewek, ponieważ zależnie od wykorzystanych owoców, ich dojrzałości, wielkości, a przede wszystkim od osobistych oczekiwań, stosujemy zróżnicowane metody ich uzyskiwania. Świeże owoce możemy od razu zalać alkoholem bądź najpierw uzyskać z nich syrop ( połączenie owoców z cukrem) po czym odsączone owoce zalać alkoholem. W pierwszym przypadku po odsączeniu nalewu dodajemy cukier, uzyskując syrop. Otrzymany syrop należy wymieszać z nalewem. Możemy spotkać się także z metodą jednoczesnego zmieszania wszystkich składników jednocześnie. Zazwyczaj w dostępnych przepisach mamy przejrzyście wyjaśniony sposób wykonania, tak więc nie powinno być z tym żadnych problemów.

Etapy wykonania nalewki

- Przygotowanie owoców (owoce powinny być dojrzałe, bez żadnych oznak chorobowych oraz dokładnie wymyte).
- Uzyskanie nalewu w procesie tzw. maceracji, a więc poddaniu owoców pod działanie alkoholu ( zazwyczaj 60- 75%) Proces ten trwa od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Gąsior trzymamy w ciepłym pomieszczeniu co kilka dni nim potrząsając.
- Po zlaniu nalewu, owoce zasypujemy cukrem bądź syropem cukrowym, pozostawiając je do czasu pełnego rozpuszczenia cukru.
- Kolejnym etapem jest połączenie nalewu z syropem oraz klarowanie.
- Nalewka po przefiltrowaniu (usunięciu wszelkich osadów) nadaje się do przelania w odpowiednie naczynia np. po innym alkoholu i przeniesienia do miejsca, gdzie będzie dojrzewać (ciemne i chłodne pomieszczenie np. piwnica). Okres dojrzewania może trwać do kilkunastu miesięcy.


Nalewki a nasze zdrowie
   

Ponieważ owoce bogate są w liczne, dobroczynne dla naszego organizmu składniki, również nalewki są sprawdzonym sposobem na różnego rodzaju dolegliwości. W medycynie ludowej od lat stosowane i cenione w profilaktyce oraz łagodzeniu niektórych dolegliwości zdrowotnych. Doskonałym sposobem na wzmocnienie odporności jest nalewka z aronii, natomiast na przeziębienie warto polecić nalewkę z malin.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Mariola, Tytuł: jaki alkohol?

    Czy jeżeli użyję spirytusu do nalewek o mocy 60% to przepis na nalewkę z głogu się uda, czy potrzeba mocniejszego spirytusu? Pytam bo ten mam pod ręką :)

  2. Dodał: Bogdan, Tytuł: nalewka z głogu

    Artykuł ciekawy i dobrze, że pamiętamy o tym wspaniałym trunku. Robiłem kiedyś nalewki z głogu. Brałem następujace proporcje: do litrowego słoja wsypywałem do połowy umyte i obsączone owoce głogu - najlepsza drobna odmiana. Zalewałem 0,5 ltr 70% spirytusu, Macerowało się ok. 6 tygodni. Następnie trzeba zlać nalew przesączając go. Nalać do butelek i pozostawić do ustania. Na dnie zbierze się osad. Zlać jeszcze raz - delikatnie ze względu na osad. Rozlać do butelek. Piękny rubinowy kolor. Cukru też nie potrzeba dodawać.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: