Kasztan jadalny Castanea sativa

Kasztan jadalny Castanea sativa

1 komentarzy

Rodzina bukowate – Fagaceae
Gatunek- Castanea sativa
Rodzaj kasztan  – Castanea

Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj Castanea obejmuje około 12 gatunków drzew, rzadziej krzewów, występujących w umiarkowanej strefie półkuli północnej (Azja Wschodnia, Ameryka Północna, Europa). Charakteryzują się grubą, głęboko spękaną korą, sezonowym ulistnieniem oraz owocami w ciemnobrązowej łupince oraz gęsto kolczastej okrywie.

Te wyjątkowe rośliny są ciepłolubne, dlatego też w Europie występuje zaledwie jeden gatunek kasztana, a konkretnie Castanea sativa- kasztan jadalny. W Polsce gatunek obcy, ale spotykany w parkowych zadrzewieniach- w cieplejszych rejonach Polski. Kasztan jadalny ze względu na swoje liczne zalety, coraz częściej uprawiany jest  amatorsko.

Pokrój

Castanea sativa należy do potężnych, majestatycznych drzew liściastych, które w swoich ojczystych stronach mogą dorastać, nawet do ponad 30 m wysokości. W naszym klimacie osiągają mniejsze rozmiary i ich wysokość może przekroczyć niewiele ponad 20 m wysokości. W Polsce najczęściej wielopienne (forma krzaczasta) ze względu na przemarzanie, podczas srogich zim, szczególnie w chłodniejszych regionach kraju. Lepsze warunki do ich uprawy występują w Polsce zachodniej i południowej. Korona majestatyczna, szeroka i gęsta, osadzona na niskim pniu. W przypadku drzew pojedynczych, pień osiąga średnicę, zazwyczaj do około 1 m. Kasztan jadalny należy do drzew długowiecznych, które dożywają do 500 lat, a nawet i więcej.


Kora

U młodych drzew szara i gładka, wraz z wiekiem mocno i spiralnie spękana  oraz ciemnobrązowa.

Korzenie

System korzeniowy typu palowego.

Pędy

Młode pędy delikatnie omszone, ciemne, a z czasem nagie.

Liście

Kasztan jadalny charakteryzuje się sezonowym ulistnieniem. Liście dekoracyjne, ustawione skrętolegle, lancetowate, skórzaste oraz ciemnozielone. Blaszka liściowa do około 20- 25 cm długości, ząbkowana, w okresie jesiennym przebarwiająca się na żółto.

Kasztan jadalny - pokrój

 

Kasztan jadalny - pokrój

Kwiaty

Castanea sativa  należy do roślin jednopiennych. Dekoracyjne kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec. Kwiaty rozdzielnopłciowe- męskie biało- kremowe w formie długich kotek, długości do około 30 cm, natomiast żeńskie mniej wyraziste,  zielonkawe, osadzone u podstawy kwiatów męskich.

Owoce

Owocem kasztana jadalnego jest orzech tzw. maron, długości do 3 cm średnicy, otoczony kolczastą okrywą. Kolczasta okrywa może mieć nawet do 10 cm średnicy! Owoce Castanea sativa dojrzewają w październiku, a także w listopadzie.

Kasztan jadalny - owoce

 

Kasztan jadalny - owoce

Występowanie

Gatunek występuje w południowej Europie, Azji Mniejszej , a także północnej Afryce. W naszym klimacie radzi sobie całkiem dobrze, głównie w cieplejszych regionach.
   

Wymagania

Kasztan jadalny preferuje stanowiska zaciszne oraz słoneczne, które w okresie zimowym chronią drzewo przed mroźnymi wiatrami. Podłoże żyzne, głębokie, przepuszczalne, gliniaste oraz  lekko kwaśne. Źle znosi stagnującą wodę, ale radzi sobie z suszą oraz zanieczyszczeniami powietrza. Nie jest całkowicie mrozoodporny, tak więc w srogie zimy przemarza i to bardzo mocno, zwłaszcza młode okazy, dlatego warto je okrywać. W zasadzie kasztan jadalny nie ma szczególnych wymagań, a jego uprawa nie jest zajmująca.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Barbara, Tytuł: Kasztan jadalny

    Mieszkam w Holandi.18 lat temu kupiłam drzewko kasztana jadalnego.Teraz ma około 15m i ciagle rosnie.Jest drzewem typowo do sadu.Na wiosne kwitnie.Potem zrzuca ,,kotki,, pod drzewem tworzy się dywan zoltych ,,kotkow,,.Ja je codziennie grabie i wyrzucam ponieważ pokryte sa one zoltym pyłkiem,ktory na butach przenosi się do domu.Potem zaczynają tworzyć się kasztany.Juz we wrześniu kasztany zaczynają spadac oczywiście lupinki tez.Nie daj boze nastapic na taka lupinke bosa noga.Okropnie boli.Kolce sa jak igly.No i potem trzeba je ,,wydlubywac,, ze stopy.Znowu dokładne grabienie.Kasztany lubie ale surowe.Maja smak podobny do orzechow.Trzeba obrac jedna twarda skorke i obrac blone w srodku.Jest bardzo gorzka.Ja obcinam ja nożykiem.Gotowane,pieczone - dla mnie maja smak podobny do ziemniakow.Nastepnie tak już od września zaczynają spadac liscie - tak do grudnia.Od grudnia do czerwca - trochę spokoju ze sprzątanie :-)) A jak jakiś kasztan spadnie na swierza ziemie - na wiosne wyrasta bardzo szybko nowe drzewko.Wyrywam te siewki i wyrzucam.W Holandi najnizsza temperatura jaka ja pamiętam to -18 stopni.Drugi raz NIE posadzilabym już kasztana jadalnego.Ogromne drzewo i dużo sprzątania.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: