Małe oczka wodne

Małe oczka wodne

Skomentuj artykuł

Ostatnim sposobem na budowlę niedużego oczka wodnego jest konstrukcja murowana. Jest to już troszkę bardziej pracochłonna robota. Najpierw musimy zrobić wylewkę, która od spodu będzie zabezpieczała nasz zbiornik. Drugim krokiem jest wymurowanie ścianek. W tym celu używamy wodoszczelnej zaprawy oraz cegieł. Następnie od wewnątrz dokładnie uszczelniamy zbiornik (należy go otynkować i pokryć wodoszczelną substancją). Pojemność takiego oczka nie może być zbyt duża, gdyż ciśnienie może powodować rozsadzenie ścianek. Pamiętajmy również o opróżnieniu go z wody na zimę, gdyż w czasie zamarzania również może je zniszczyć.

 

Małe oczka wodne

Małe oczka wodne

Jeżeli w naszym miniaturowym oczku wodnym mam zamiar hodować ryby musimy zadbać również o odpowiednią filtrację i napowietrzanie wody. Bez tego, żadne wodne stworzenie u nas nie przeżyje długo.

Wystrój miniaturowych oczek jest całkowicie dowolny i uzależniony tylko i wyłącznie od własnego widzimisie oraz stylizacji naszego ogrodu. Bardzo ładnie wyglądają obsadzone zielonymi roślinami. W niektórych można zamontować małe fontanny lub rzeźby, z których leje się woda. Jeżeli dysponujemy jeszcze odrobiną miejsca, warto pokusić się o pobudowanie małego wodospadziku lub kaskad.

 

Małe oczka wodne

Małe oczka wodne

Decydując się na budową, musimy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oczka wodnego. Regularnie pozbywamy się glonów, a także pielęgnujemy wodne i przybrzeżne rośliny. Karmimy pływające w nim ryby, a także obserwujemy, czy są zdrowe. Co jakiś czas uzupełniamy wodę, która przy takiej małej objętości szybko się nagrzewa i paruje, dlatego też warto ocienić oczko.

Jak widać, oczka wodne nie są przeznaczone wyłącznie dla ludzi posiadających dużo miejsca w ogrodzie oraz spory fundusz na jego budowę. Wystarczy odrobina chęci, a każdy będzie mógł cieszyć się własnym zbiorniczkiem wodnym, który znakomicie uatrakcyjni nasz zakątek i nada mu niezwykłego klimatu.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: