Fontanna w ogrodzie

Fontanna w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Każdy ogród zyska nowe oblicze w momencie pojawienia się w nim wody. Zależnie od wielkości ogrodu i naszych możliwości możemy stworzyć w ogrodzie staw, oczko wodne, niewielką sadzawkę. Nawet małe poidełko wiele wniesie do ogrodowych kompozycji. Przedstawione powyżej możliwości są przykładem wody stojącej, która po wprawieniu w ruch zyskuje nowe oblicze. Jej szum działa kojąco na nasze samopoczucie oraz  koi nerwy. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane fontanny, które mogą być w postaci ciekawych rzeźb wyposażonych dodatkowo w zbiorniki na wodę. Fontanny wprawiane w ruch za pomocą pomp wodnych zmienią oblicze zbiornika wodnego. Ruch wody możemy uzyskać tworząc strumień, kaskadę bądź bardzo oryginalny zdrój przyścienny.

W niniejszym artykule poruszę kwestię fontann ogrodowych. Mogą one przybierać bardzo zróżnicowaną formę, ale w każdym wypadku o ich wyjątkowości świadczy tryskająca woda. Jej ruch wprowadza do ogrodu dynamikę. Podczas letnich upałów wilgoć działa kojącą na rozgrzane rośliny tworząc specyficzny klimat. Bądźmy pewni, że z czasem do ogrodu będą przybywać ptaki, owady a nawet niewielkie zwierzątka, które będą chciały ugasić swoje pragnienie. Ogród jeszcze bardziej ożyje i stanie się miejscem, gdzie nie będzie mowy o monotonii i znużeniu.

Jeżeli nie dysponujemy dużym ogrodem, możemy zastosować fontannę w postaci rzeźby. Nie wszędzie jednak będzie ona pasować, dlatego przed zakupem trzeba się dobrze zastanowić. Z pewnością odnajdzie się ona w romantycznych ogrodach angielskich oraz formalnych. Wymaga ona towarzystwa roślin, które nie będą zagłuszać jej wyjątkowości. To fontanna powinna stanowić główny element kompozycji, a towarzyszące jej rośliny mają stanowić dopełnienie, podnoszące aspekt estetyczny całości założenia. Rzeźba- fontanna jest obiegiem zamkniętym, gdzie woda za pomocą pompki jest wprawiana w ruch. Zazwyczaj wyposażone są one w zbiornik na wodę. Często zbiorniki są niewielkich rozmiarów, tak więc podczas upalnych dni woda szybko wyparowuje i zanieczyszcza się glonami. Problem można zlikwidować doprowadzając wodę z oddzielnego większego zbiornika, który można zakamuflować w gąszczu roślin. Woda za szybko nie „zakwitnie” i nie będziemy musieli za często jej uzupełniać. Ciekawie będzie się prezentować fontanna w postaci kamiennej wazy z tryskającym źródełkiem. Można ją postawić na tarasie bądź w otoczeniu przepięknych azali japońskich. Uroku z pewnością dodadzą jej skrzydlaci goście, którzy będą przybywać zwłaszcza w upalne dni.

Ciekawym elementem małej architektury będzie niewielkie źródełko wybijające z kamienia. To bardzo popularny sposób na wprowadzenie do ogrodu wody w oryginalnej oprawie. Nie musi się ono wiązać z większymi kosztami jeżeli sami je zbudujemy. Nie jest to trudne, a odpowiedni kamień możemy znaleźć na polnych drogach, miedzach itp. Najlepiej nadają się otoczaki. Ważną kwestią jest wywiercenie w nim odpowiedniego otworu. Jeżeli nie będziemy w stanie sami go wywiercić, powinniśmy zlecić to kamieniarzowi. Najlepiej jak otwór ma kilka centymetrów średnicy. Zanim wywiercimy otwór sprawdźmy jakie ułożenie kamienia będzie najwłaściwsze. Następną kwestią jest zbiornik na wodę. Dobrym rozwiązaniem może być wkopanie pojemnika wykorzystywanego na budowie do rozrabiania zaprawy. Dodatkowo można go wyścielić folią. Na zbiornik kładziemy kratę wykonaną ze stali nierdzewnej. Następnie wcześniej zakupioną pompkę umieszczamy w zbiorniku i łączymy z otworem w kamieniu. Kamień układamy na kratę, obsypując dodatkowo otoczakami. Po podłączeniu do prądu tryśnie źródełko, którego szum umili nam wypoczynek. Otoczenie źródełka może być wysypane żwirem bądź innymi kamieniami. Dopełnieniem kompozycji może być klon palmowy, hosty, rodgersja oraz ciekawe trawy. Takie źródełko znakomicie zaprezentuje się przy tarasie bądź w innym eksponowanym miejscu.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: