Kominki ogrodowe

Kominki ogrodowe

Skomentuj artykuł

Nim przystąpi się do budowy należy na samym początku wybrać lokalizację, a następnie sporządzić zarys projektu, który będzie dopasowany do wybranej lokalizacji. Jego lokalizacja powinna być tak dopasowana, aby dym obecny przy jego użytkowaniu nie utrudniał nam wypoczynku jak również ewentualnym sąsiadom. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru najlepiej gwarantujące poczucie prywatności. Dość często można spotkać kominki będące częścią innej budowli murowanej np. domu przy tarasie. Przy takim rozwiązaniu koniecznie należy oddzielić kominek od ściany za pomocą cegieł szamotowych. To bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na miły wypoczynek podczas chłodniejszych wieczorów, aczkolwiek musimy się liczyć z tym, że dym i sadza będzie powodowała brudzenie ścian i co jakiś czas trzeba będzie je odnawiać. Przy lokalizacji kominka w głębi ogrodu nie będzie takiego problemu. Kominek przede wszystkim ma być bezpieczny, prosty w użytkowaniu i oczywiście estetyczny.
   

Budowa kominka nie jest zawiła, jednak jeżeli nie czujemy się dobrze z kielnią w ręku możemy budowę zlecić fachowcowi, który urzeczywistni nasze wyobrażenie o estetycznym i funkcjonalnym kominku ogrodowym.
   

Kominki ogrodowe sporo ważną tak więc na samym początku należy zadbać o solidny fundament. Ze względu na możliwość wystąpienia pękań mrozowych, należy, zależnie od regionu uwzględnić strefy przemarzania. Wahają się one od 0,8 do 1,4 m w głąb podłoża. Fundament powinien składać się z kilkunastocentymetrowej warstwy betonu osadzonego na utwardzonej nawierzchni z np. żwiru (zależnie od potrzeby grubość tej warstwy może sięgać nawet kilkudziesięciu centymetrów). Istotną kwestią jest wysokość powierzchni roboczej rożna/komory wędzarniczej. Najlepiej, aby tego typu powierzchnie znajdowały się na wysokości około 0,7-0,8 m od podłoża. W kominku nie powinno zabraknąć różnego rodzaju schowków, półek, które z pewnością ułatwią pracę np. przy wędzeniu.

   

Kominek ogrodowy

W zasadzie kominek składa się z trzech podstawowych części:

  • podstawy kominka;
  • komory wędzarniczej;
  • wyciąg spalin.


   

Do najbardziej estetycznych materiałów z których warto wykonać kominek należy z pewnością kamień, cegła, klinkier. W przypadku kamieni niezbędne będzie wykonanie szalunku, który zapewni szybszą i sprawniejszą realizację projektu. Jeżeli chodzi o zaprawę murarską to można wykonać ją tradycyjnie bądź skorzystać z oferty marketu budowlanego i zakupić gotowe zaprawy. Plusem takiego rozwiązania jest szybsze przygotowanie zaprawy, a więc szybsza realizacja kominka. Kominek z fundamentem łączymy za pomocą druta zbrojeniowego. Dla pewności warto wzmocnić także ściany paleniska oraz wyłożyć je cegłą szamotową. Ruszt można zakupić bądź zlecić jego wykonanie w zakładzie ślusarskim. Najlepsze będą te wykonane ze stali nierdzewnej. Ruszt powinien mieć także regulację wysokości co usprawni pieczenie.
   

Nim w kominku pojawi się pierwszy ogień od zakończenia prac musi minąć co najmniej tydzień czasu. Po tym okresie może zapłonąć pierwszy niewielki płomień. Jako materiał można wykorzystać drewno bądź też węgiel drzewny.
   

Kominek to doskonałe rozwiązanie do każdego ogrodu. Jego zróżnicowana użyteczność sprawia, że można go wykorzystać na wielu płaszczyznach. Przy rozbudowanych konstrukcjach będzie stanowił niemalże letnią kuchnię, która zapewni smaczne posiłki na świeżym powietrzu. Z pewnością będzie wielką atrakcją dla wszystkich gości. Dla ułatwienia komunikacji z kominkiem warto połączyć go z domem za pomocą funkcjonalnej ścieżki oraz utwardzić wokół niego nawierzchnię. Altana, meble ogrodowe to kolejne propozycje, które sprawią, że wypoczynek w ogrodzie będzie należał do udanych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: