Cięcie jabłoni w okresie letnim

Cięcie jabłoni w okresie letnim

4 komentarzy

Pod koniec czerwca cięcia dokonujemy na odmianach: Early Geneva i Piros, następnie w połowie lipca przycinamy odmiany Celeste i Katja. W pierwszej połowie sierpnia  przerzedzenia wymagają pędy Delikatesa i Jestera, w drugiej natomiast tniemy jabłonie, których okres zbioru przypada na koniec września czyli Ligol, Jonagold, Gala, Idared i Rubinola.
Niezwykle istotna jest pogoda w dniu letniego cięcia. Starajmy się wybrać dni bardziej pochmurne tak, aby odsłonięte owoce nie narażone były na intensywne promienie słoneczne.

Dlaczego warto przycinać pędy jednoroczne?

Letnie cięcie jabłoni prześwietla koronę drzewek, dzięki czemu owoce mają lepszy dostęp do światła. Promienie słoneczne wspomagają dojrzewanie owoców i poprawiają ich smak. Jabłka są bardziej rumiane, większe, bardziej soczyste i oczywiście bardziej słodkie. Konsekwencją poprawnego letniego cięcia będzie lepsze zawiązywanie owoców w następnych latach oraz mniej pracy podczas wiosennego przycinania.

Reasumując, letnie cięcie jabłoni ma wielki, korzystny wpływ na nasz sad, czy drzewa przydomowe. Poprawnie wykonane, wpłynie na jakość owoców, a co się z tym wiąże na wzrost plonów.

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: pawel, Tytuł:

  może wycięłaś wszystkie krótkopędy?

 2. Dodał: Ewa.Kos, Tytuł: Przycinanie

  Mam młoda jabłonke- 4 lata.W zeszłym roku pierwszy raz zakwitła i miała malutkie, takie niedojrzale jabłka, które pospadaly.W tym roku na wiosne pierwszy raz ją przycięłam i wcale nie zakwitła.Czy ktoś wie, o co chodzi?

 3. Dodał: Patryk Zebski, Tytuł: Wybór maści

  Z maści najlepiej zabezpiecza Funaben Plus zawierająca w swym składzie Topsin.

 4. Dodał: Monika, Tytuł: przycinanie

  Zamieście proszę jakieś rysunki, zdjęcia, bo w przycinaniu drzew najtrudniejsze jest określenie pędów, które należy przycinać. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: