Azalia japońska - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Azalia japońska - uprawa, pielęgnacja i odmiany

5 komentarzy

Pełnia wiosny to czas, kiedy w ogrodach zaczynają dominować przepiękne Rhododendrony, a wśród nich zimozielone azalie japońskie.  Te dalekowschodnie piękności są tak wyraziste niczym róże oraz bez wątpienia należą do najpiękniejszych krzewów występujących w ogrodach. O ich dekoracyjności decyduje przede wszystkim bardzo obfite kwitnienie oraz zimozielone liście. Należy zaznaczyć, iż nazwa „azalie japońskie” jest nawą zwyczajową, jaką określamy zimozielone i półzimozielone reprezentantki podrodzaju Anthodendron.  Formy zrzucające liście na zimę nazywamy azaliami wielkokwiatowymi. Z takim podziałem będziemy się najczęściej spotykać dokonując zakupów w szkółkach i centrach ogrodniczych.
   

Uprawa tych roślin nie należy do najłatwiejszych i wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, zwłaszcza glebowych. One warunkują prawidłowy rozwój rośliny i intensywność kwitnienia. Tak więc podstawą przy uprawie azali japońskich jest poziom kwasowości podłoża. Azalie, jak wszystkie rośliny wrzosowate do których się zaliczają wymagają takiego właśnie podłoża. Poziom kwasowości powinien wynieść około 3,5- 4,5 pH i to jest warunek konieczny !!!  Azalie japońskie bardziej, aniżeli różaneczniki potrafią poradzić sobie ze słonecznym stanowiskiem, choć bliższe optymalnym warunkom będzie stanowisko lekko zacienione. Jeżeli posadzimy krzew na stanowisku słonecznym należy bezwzględnie zapewnić wyższy poziom wilgoci. Starając się zapewnić danej roślinie optymalne warunki do intensywnego wzrostu, należy wzorować się na naturalnych siedliskach w których występują uprawiane przez nas rośliny. Tak więc odpowiednie podłoże dla azali japońskiej poza odpowiednią kwasowością i wilgocią powinno charakteryzować się luźniejszą i próchniczą strukturą. W takim podłożu łatwiej będzie magazynowana woda i lepiej przyswajalne składniki pokarmowe. Dla poprawienia struktury podłoża, rok przed posadzeniem podłoże mieszamy z dobrze przerobionym obornikiem bydlęcym czy też kompostem z torfem wysokim. Po posadzeniu należy stanowisko ściółkować, co ograniczy parowanie. Dobre efekty daje kora oraz liście dębowe. Ze względu na płytki system korzeniony nie powinno się intensywnie grabić i spulchniać gleby w pobliżu tych krzewów.
   

Bardzo często spotykam się z opiniami, że w naszym kraju nie ma optymalnych warunków do uprawy tych roślin ze względu na występowanie niskich temperatur. Chciałbym zaznaczyć, że dla form zimozielonych często nie niska temperatura jest przyczyną nie najlepszej kondycji, ale przede wszystkim wysuszające wiatry. Na pewno dla tych krzewów nie są przychylne mroźne, bezśnieżne i wietrzne zimy. Azalie japońskie preferują wilgotniejszy klimat, dlatego tak często sadzone są w zacienionych miejscach oraz przy zbiornikach wodnych.

Z pewnością śnieżne zimy będą bardziej im przychylne, gdyż roślina będzie miała zapewnioną odpowiednią wilgoć. Zmniejsza się wówczas transpiracja z liści. Roślina nie jest już tak podatna na przemarzanie.  Wiosenne roztopy zapewnią odpowiednie zasoby wody w momencie ruszenia wegetacji. Wietrzne stanowiska potęgują negatywne działanie niskich temperatur i wysuszają roślinę, co często prowadzi nawet do jej obumierania. Różaneczniki to bez wątpienia rośliny zacisznych enklaw naszych ogrodów. Azalie japońskie należy zabezpieczyć przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi w okresie zimowym, powodujące zwiększenie transpiracji z liści. Zmarznięte podłoże nie daje możliwości uzupełnienia braków wody w wyniku czego liście zasychają. Późną jesienią w przypadku braku obfitych opadów deszczu należy azalie zimozielone dobrze zaopatrzyć w wodę. Warto zauważyć, że azalie najlepiej podlewać miękką wodą- deszczówką. Zanim posadzimy krzew, należy przygotować podłoże. Przy glebie zasadowej, należy wykopać dół o głębokości około 40 cm i szerokości około jednego metra. Uzupełniamy go torfem wysokim wymieszanym np. z kompostem oraz przekompostowaną korą z igliwiem. Azalie sprzedawane są w pojemnikach z bryłą korzeniową. Nim umieścimy ją w dołku powinniśmy dobrze nasączyć bryłę korzeniową. Najlepiej pojemnik umieścić na kilkanaście minut w naczyniu wypełnionym wodą. Roślinę sadzimy na głębokości o kilka centymetrów głębiej, aniżeli rosła w pojemniku. Następnie obficie podlewamy i lekko ugniatamy.

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Ania, Tytuł: Sposób na azalię

    Azalia bardzo dobrze u mnie rośnie u stóp zachodniego żywopłotu z cisów, tuj i brzóz. W cieniu od 11:00 rano i dobrze osłonięta od wiatru. To jest podstawa przy zimozielonych. Posadziłam ją w dołku wypełnionym kwaśnym torfem, jest podlewana linią kroplująca (w suchych okresach trzy razy w tygodniu po godzinie) i wyściółkowana korą. Co roku nawożę zakwaszającymi nawozami, aczkolwiek u mnie w ogrodzie jest dość kwaśna gleba. Na zimę okrywam azalię agrowłókniną.

  2. Dodał: Czesława, Tytuł: przetrzymanie azali.

    mam na grzadce azalie japonska i dobrze zimuje juz od trzech lat. Tej zimy nie była przykrywana i tez dobrze przezimowała.Poniewaz zima była bezsniezna wiec ja polewałam ze trzy razy.

  3. Dodał: Zuzanna, Tytuł: brak w encyklopedii

    Brakuje mi się w encyklopedii azalii japońskiej jak i rododendronu, szkoda, bo łatwiej byłoby klasyfikować zdjęcia w galeriach.

  4. Dodał: marzena, Tytuł: azalie karłowate

    nie moge znaleść opisu azali karłowatej,czy przetrwa zimę na gruncie czy trzeba ją jakoś chronic

  5. Dodał: Teresa, Tytuł: klony japonskie

    nie moge nic znalesc odnosnie pielegnacji i nawozow dla klonow japonskich prosze o porade

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: