Azalia japońska - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Azalia japońska - uprawa, pielęgnacja i odmiany

5 komentarzy

Azalie japońskie sadzimy w odstępach około 0,5- 0,8 m. Kolejnym istotnym czynnikiem jest nawożenie, niezbędne przy uprawie roślin wrzosowatych. Nawozy powinny być przeznaczone dla roślin kwaśnolubnych, których stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Kierujmy się zasadą, że lepiej podsypać mniej nawozu, aniżeli więcej, gdyż azalie są podatne na zasolenie. Stosując nawozy o spowolnionym działaniu, nawożenie ogranicza się do jednorazowej czynności. Przy zwykłych nawozach, nawożenie rozpoczyna się już od wczesnej wiosny. Zabieg powtarzamy, co dwa miesiące. Ostatnia dawka nawozu z azotem powinna zostać dostarczona do końca lipca. Nawozy rozsypujemy w obrębie krzewu, do kilkudziesięciu centymetrów. Należy pamiętać, że azalie przy podłożu o kwasowości powyżej 5 pH nie są w stanie przyswajać żelaza w wyniku czego zaczynają chorować na chlorozę liści. To bardzo częsta przypadłość tych roślin, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniego pH podłoża. Braki azotu objawiają się żółknięciem oraz zmniejszeniem wielkości liści, natomiast niedobór fosforu objawia się ciemnieniem liści, połączonym ze stratą ich połysku. Dodatkowo w okolicach głównego nerwu pojawiają się brunatnoczerwone plamy. Jeżeli zaobserwujemy żółknięcie liści od  wierzchołka i zawijające się brzegi liści ku górze, to oznaka, że w podłożu jest niedostateczna ilość potasu. Rhododendrony możemy rozmnożyć  poprzez nasiona, półzdrewniałe sadzonki oraz odkłady. Nie wymagają one cięcia poza usuwaniem porażonych czy uszkodzonych pędów.

Do prawidłowego rozwoju części roślin w tym azalii wykorzystuje się mikoryzę. Polega ona na współżyciu grzybów z korzeniami roślin. Jest ona bardzo korzystna, gdyż pozwala lepiej znieść gorsze warunki glebowo- klimatyczne i wpłynąć na zdrowszy rozwój danego krzewu. Podstawowymi jej zaletami jest lepsze pobieranie i przyswajanie składników pokarmowych oraz lepsza penetracja podłoża.

Azalia japońska

Azalie japońskie charakteryzują się powolnym wzrostem. Możemy spotkać się z karłowymi odmianami osiągającymi zaledwie 30 cm oraz z wyższymi, choć ich wysokość raczej nie przekracza jednego metra. Mają zwarty pokrój i w okresie kwitnienia całościowo pokrywają się kwiatami. Występują w barwie czerwonej, różowej, fioletowej i białej. Oczywiście możemy spotkać się z wieloma odcieniami tych barw. Z ciekawych odmian na pewno należy wymienić ‘Kermesina Rose’ charakteryzującą się różowymi kwiatami z czerwoną plamką. Płaskawą formą oraz białymi, dużymi i pełnymi kwiatami odznacza się Eisprinzessin’. Biała barwa kwiatów jest charakterystyczna także dla odmiany ‘Kermesina Alba’. Ciekawą propozycją jest także azalia japońska w odmianie ‘Königstein’ , która swoją wyjątkowość zawdzięcza dwubarwnym- czerwono fioletowym kwiatom z fioletowym rysunkiem. Na czerwono kwitną odmiany ‘Fridoline’ , "Nordlicht".

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Ania, Tytuł: Sposób na azalię

    Azalia bardzo dobrze u mnie rośnie u stóp zachodniego żywopłotu z cisów, tuj i brzóz. W cieniu od 11:00 rano i dobrze osłonięta od wiatru. To jest podstawa przy zimozielonych. Posadziłam ją w dołku wypełnionym kwaśnym torfem, jest podlewana linią kroplująca (w suchych okresach trzy razy w tygodniu po godzinie) i wyściółkowana korą. Co roku nawożę zakwaszającymi nawozami, aczkolwiek u mnie w ogrodzie jest dość kwaśna gleba. Na zimę okrywam azalię agrowłókniną.

  2. Dodał: Czesława, Tytuł: przetrzymanie azali.

    mam na grzadce azalie japonska i dobrze zimuje juz od trzech lat. Tej zimy nie była przykrywana i tez dobrze przezimowała.Poniewaz zima była bezsniezna wiec ja polewałam ze trzy razy.

  3. Dodał: Zuzanna, Tytuł: brak w encyklopedii

    Brakuje mi się w encyklopedii azalii japońskiej jak i rododendronu, szkoda, bo łatwiej byłoby klasyfikować zdjęcia w galeriach.

  4. Dodał: marzena, Tytuł: azalie karłowate

    nie moge znaleść opisu azali karłowatej,czy przetrwa zimę na gruncie czy trzeba ją jakoś chronic

  5. Dodał: Teresa, Tytuł: klony japonskie

    nie moge nic znalesc odnosnie pielegnacji i nawozow dla klonow japonskich prosze o porade

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: