Burak czerwony

Burak czerwony

Skomentuj artykuł

Burak czerwony, nazywany ćwikłowym, jest rośliną warzywną z rodziny komosowatych, którego częścią użytkową jest przede wszystkim duży, kulisty korzeń spichrzowy. Poza tym do spożycia nadają się młode liście z korzeniami nazywane botwiną.  Swoją barwę burak zawdzięcza obecności naturalnych substancji o nazwie betacyjany (głównie betaniny) – związków z grupy alkaloidów. Burak czerwony posiada cenne właściwości odżywcze i prozdrowotne i dlatego warto wprowadzać go do jadłospisu jak najczęściej. Korzenie buraka czerwonego wykorzystuje się w przemyśle spożywczym do produkcji soków, mrożonek, zup, ćwikły, a także naturalnych barwników.

Charakterystyka ogólna

Burak ćwikłowy (Beta vulgaris) jest rośliną dwuletnią, w uprawie jednoroczną, należącą do rodziny komosowatych (Chenopodiaceae). Część podziemną stanowi duży, kulisty lub lekko spłaszczony korzeń spichrzowy, który wewnątrz posiada czerwono-fioletowy miąższ, z mniej lub bardziej widocznymi pierścieniami.

Część nadziemną stanowi natomiast rozeta dość dużych jajowatych liści o pofałdowanych brzegach. Liście łodygowe są mniejsze, podłużnie lancetowate. Ogonki liściowe przybierają zabarwienie fioletowoczerwone. W drugim roku roślina oprócz rozety liści, wytwarza drobne, niepozorne kwiaty barwy zielonej, zebrane w wiechy. Owoce złożone są z 2-5 nasion, które zrośnięte są w tzw. kłębek, który służy jako materiał siewny.


Wymagania klimatyczne i glebowe

Minimalna temperatura umożliwiająca skiełkowanie nasion buraka to 8ºC, a optymalna do wschodów i wzrostu jest temperatura w zakresie 15-18ºC. Przy wartości poniżej 10ºC roślina wytwarza pośpiechy – osobniki, które już w pierwszym roku uprawy wypuszczają pędy kwiatowe. Wymagania wodne buraka są wysokie. Wilgotność gleby powinna wynosić 60-75%. Natomiast gleby odpowiednie do uprawy buraka to podłoża o dobrej strukturze, bez skłonności do zaskorupiania, piaszczysto-gliniaste o zawartości substancji organicznej minimum 1,5%. Wartość pH gleby powinna wynosić 6,5-7.

Burak czerwony

Burak czerwony

Odmiany

Wśród odmian buraka ćwikłowego występują odmiany różniące się porą dojrzewania, a także kształtem korzenia.  Należą do nich m. in. następujące odmiany:

Odmiany o korzeniach kulistych:

"Okrągły Ciemnoczerwony" – na zbiór pęczkowy i do przechowywania,
"Glob F1– na małe buraczki do konserwowania
"Chrobry" – najważniejsza odmiana w produkcji czerwonego barwnika, przydatna do przechowywania
"Czerwona Kula" – odmiana średniowczesna, polecana na użytek letni i jesienny oraz do przechowywania

Odmiany o korzeniu cylindrycznym:

"Egipski" – odmiana wczesna, o korzeniu spłaszczonym, na zbiór pęczkowy i do przechowywania
"Rywal" – odmiana średniowczesna, bardzo plenna, przeznaczona do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa i przechowywania.

Burak czerwony

Burak czerwony

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także