Burak czerwony

Burak czerwony

Skomentuj artykuł

Uprawa buraka

Uprawę buraka zakłada się z siewu nasion wprost do gruntu. Przed siewem kłębki przez 24 godziny moczymy w wodzie. W warunkach amatorskich należy wysiewać 10g nasion na 5 m2 powierzchni. Termin siewu przypada od kwietnia do początku lipca, w zależności od przeznaczenia. Na użytek letni i jesienny nasiona wysiewa się w maju.

W uprawie pod osłonami kłębki buraków możemy wysiewać w terminie od połowy lutego do końca marca, w ilości 8 do 10g/m² w rzędach co 10 cm.

Buraki ćwikłowe mają dużą skłonność do gromadzenia azotanów w korzeniach, dlatego w uprawie tego gatunku należy unikać nadmiernego nawożenia azotowego. Nieszkodliwe azotany mogą ulegać przemianom do azotynów, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dawka nawozu azotowego w postaci saletry amonowej powinna wynosić 230-430 g/10 m2, nawozu fosforowego w postaci superfosfatu potrójnego 180g/10 m2, a soli potasowej 380-550 g/10 m2.

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie

Ważnym zabiegiem podczas prowadzenia uprawy buraka jest przerywka – należy pozostawić 20 roślin na 1 metr bieżący rzędu. Istotne jest również odchwaszczanie międzyrzędzi oraz podlewanie roślin w przypadku słabych opadów do momentu utworzenia 2-3 liści właściwych.

Burak czerwony

Burak czerwony

Zbiór

Objawem dojrzałości zbiorczej korzeni buraka jest starzenie się i opadanie dolnych liści. Korzenie powinny osiągnąć wielkość 4-10 cm. W okresie późnoletnim i jesiennym zbiór korzeni do bezpośredniego spożycia przeprowadza się w miarę potrzeb. Odmiany przydatne do przechowywania zbiera się pod koniec IX i na początku X. Korzenie wyrywa się z łatwością, ponieważ znajdują się płytko pod ziemią. Po zbiorze od razu obcina się liście i umieszcza korzenie w chłodnym miejscu. Natomiast zbiór na botwinkę będzie możliwy już po około ośmiu tygodniach od wysiewu.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także