Azalia japońska - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Azalia japońska - uprawa, pielęgnacja i odmiany

5 komentarzy

Z chorób najczęściej spotykamy się z chorobami o podłożu grzybowym np. z mączniakiem prawdziwym objawiającym się pojawieniem mączastego nalotu oraz plamistością liści. Skutecznym sposobem walki z tymi chorobami jest zastosowanie odpowiednich środków grzybobójczych zgodnie z instrukcją stosowania. Ze szkodników atakujących azalie należy wymienić przede wszystkim opuchlaka truskawkowca, który żeruje na roślinie powodując zatokowe wżery na liściach. Jego forma larwalna żeruje na korzeniach i szyjce korzeniowej. W przypadku jego wystąpienia zwalczamy go odpowiednim środkiem owadobójczym, stosując oprysk. Zabieg należy powtarzać, co 7- 10 dni (opuchlaki żerują w maju i  w czerwcu).

Azalie kojarzą się przede wszystkim z dalekowschodnią kulturą ogrodową. Nastrojowe, bardzo klimatyczne ogrody japońskie są pełne tych krzewów. Ich dekoracyjność i mnogość możliwości aranżacyjnych sprawia, że sprawdzą się one w różnych ogrodach. Mogą być sadzone na małych jak i dużych powierzchniach, gdzie będą stanowić uzupełnienie większych grup nasadzeń. Przepięknie będą się prezentować z innymi roślinami wrzosowatymi, gdzieś pod konarami sosny czy choiny kanadyjskiej. Zdecydowanie komponując rabatę z azaliami trzeba zwrócić uwagę na taki dobór roślin, które nie zakłócą pięknego kwitnienia azalii japońskich. Ta uwaga nie tyczy się łączenia azali z innymi Rhododendronami, które w grupie jeszcze piękniej się prezentują. Azalia japońska uzupełniająca nasadzenia azali wielkokwiatowych, różaneczników, pierisów, kiścieni na pewno jest sprawdzonym sposobem na osiągnięcie harmonii. Przepięknie będą  prezentować się także na tle iglaków, w okolicy zbiorników wodnych. Ze względu na swój rozłożysty pokrój mogą być stosowane jako rośliny okrywające. Fantastycznie prezentują się także z paprociami, hostami, rodgersją, runianką, kopytnikiem, parzydłem leśnym, barwinkiem. Sprawdzą się również jako rośliny pojemnikowe na taras. Sadząc je pod drzewami pamiętajmy, aby były to okazy o głębokim systemie korzeniowym np. klony palmowe, wiśnie ozdobne, jarząby, dęby oraz magnolie.

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Ania, Tytuł: Sposób na azalię

    Azalia bardzo dobrze u mnie rośnie u stóp zachodniego żywopłotu z cisów, tuj i brzóz. W cieniu od 11:00 rano i dobrze osłonięta od wiatru. To jest podstawa przy zimozielonych. Posadziłam ją w dołku wypełnionym kwaśnym torfem, jest podlewana linią kroplująca (w suchych okresach trzy razy w tygodniu po godzinie) i wyściółkowana korą. Co roku nawożę zakwaszającymi nawozami, aczkolwiek u mnie w ogrodzie jest dość kwaśna gleba. Na zimę okrywam azalię agrowłókniną.

  2. Dodał: Czesława, Tytuł: przetrzymanie azali.

    mam na grzadce azalie japonska i dobrze zimuje juz od trzech lat. Tej zimy nie była przykrywana i tez dobrze przezimowała.Poniewaz zima była bezsniezna wiec ja polewałam ze trzy razy.

  3. Dodał: Zuzanna, Tytuł: brak w encyklopedii

    Brakuje mi się w encyklopedii azalii japońskiej jak i rododendronu, szkoda, bo łatwiej byłoby klasyfikować zdjęcia w galeriach.

  4. Dodał: marzena, Tytuł: azalie karłowate

    nie moge znaleść opisu azali karłowatej,czy przetrwa zimę na gruncie czy trzeba ją jakoś chronic

  5. Dodał: Teresa, Tytuł: klony japonskie

    nie moge nic znalesc odnosnie pielegnacji i nawozow dla klonow japonskich prosze o porade

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: