Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 56

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Kaczeniec, kaczeńce, kaczeniec błotny - Caltha palustris

Kaczeniec, kaczeńce, kaczeniec błotny - Caltha palustris

2 komentarzy

Opis:

Kaczeńce to byliny nadwodne, osiągające wysokość do 20-50cm. Posiadają ciemnozielone, błyszczące liście, wśród których wiosną ukazują się złotożółte kwiaty. Kwiaty rozwijają się na szczytach łodyg i mają średnicę do 4 centymetrów. Kwiat składa się zazwyczaj z 4-5 płatków, czasem płatki zabarwione są od spodu na zielony kolor. W Polsce w warunkach naturalnych występują trzy gatunki kaczeńca – knieć błotna górska, knieć błotna rożkowata i knieć błotna typowa. Kaczeniec należy do rodziny jaskrowatych.

Uprawa:

Kaczeńce wyrosną na każdej glebie aby była tylko wilgotna. Powinna rosnąć w półcieniu. Czasem na liściach pojawiają się brązowe plamy tzw. rdza. Kaczeniec błotny bywa również atakowany przez mszyce i mączniaki . Rozmnażanie przez podział rośliny wczesną wiosną, lub przez wysiew nasion. Nasiona szybko kiełkują a rośliny w nich kwitną już w następnym roku.

Zastosowanie:

Kaczeńce idealnie nadaje się do sadzenia nad zbiornikami wodnymi i w miejscach wilgotnych. Wiosną cieszą nas swoimi urokliwymi kwiatami, natomiast przez cały rok funkcje dekoracyjną pełnią jego grube, mięsiste, intensywnie zielone liście.

Kwitnienie:

Kaczeniec błotny cieszy nas swoimi kwiatami od kwietnia do czerwca.

Zimowanie:

Kaczeniec to roślina mrozoodporna.

Uwagi:

Byliny świeżo po zerwaniu, skoszeniu są trujące, substancje szkodliwe znikają po wysuszaniu rośliny. Kaczeńce to roślina wskaźnikowa, informująca nas o stopniu wilgotności.

Kategorie
Byliny

2 komentarzy

  1. Dodał: Arek, Tytuł: Błędna nazwa Kaczeniec

    Potocznie utrwaliło sie - kaczyniec - a to nazwa potoku. poprawnie jest Kaczyniec. Zatem Etymologicznie zatem, Kaczyńscy nie pochodzą od "kaczki" ale od "kaczyńca" ale Polska jest niedouczona z całym sejmem na czele

  2. Dodał: wanda, Tytuł: piekne kaczence

    Dzieki za te piekne zdjecia.Pamietam jak bedac mala dziewczynka moglam siedziec i patrzec na nie przez dlugi czas.Bylo ich mnostwo nad woda przy drodze do szkoly.

Dodaj swój komentarz

Captcha